שב"חית | מפראג למחנה עופר

ילדים כבולים בבתי משפט צבאיים אמנם לא מעניינים את הכנסת, אבל הם בהחלט מעוררים עניין בפרלמנט הבריטי, שהקשיב החודש לדיווחו של הלורד דאבס מביקורו בגדה

עמירה הס
שב"חית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
שב"חית

חצי שנה אחרי שהבית התחתון בפרלמנט הבריטי דן בבית המשפט הצבאי הישראלי ב"עופר", הגיע הדיון בעניין גם לבית העליון. בשני המקרים - ב-7 בדצמבר 2010, וב-4 במאי 2011 - הועלה במפורש השם "עופר" בקשר לתנאי מעצרם ושפיטתם של קטינים פלסטינים בידי המערכת הצבאית הישראלית. בשני המקרים, קדם לדיון ביקור בארץ של חברי הפרלמנט.

וכך סיפר הלורד אלף דאבס לעמיתיו בבית הלורדים, ב-4 במאי: "ביקרתי לא כבר בגדה המערבית; היה זה ביקורי הראשון שם. כמובן, כל פתרון חייב להבטיח ביטחון לישראל, אבל גם כבוד, כבוד עצמי וצדק לפלסטינים.

"כחלק מהביקור הלכתי לראות את בתי המשפט הצבאיים ב'עופר'. אני מאמין שהדרך שבה בתי משפט אלה פועלים היא מכשול בהשגת שלום צודק באזור. הלכנו לראות מהו היחס לילדים במערכת המשפט הצבאית. כ-700 ילדים פלסטינים מובאים לדין מדי שנה בפני בתי משפט אלה. בסוף ינואר היו בכלא 222 ילדים. בדיון שבו נכחנו ראינו ילד בן 14 ואחר בן 15, אחד מהם בוכה, שניהם נראים מבולבלים. מה שבמיוחד זיעזע אותי היתה העובדה ששני צעירים-ילדים אלו היו כבולים בשלשלאות או אזיקים לקרסוליהם, בעת שבתם בבית המשפט. הם היו גם אזוקים בידיהם כשנכנסו לבית המשפט. על אף שהאזיקים הוסרו בזמן שבתם בדיון, הם הוחזרו בצאתם.

"כשהם נחקרים, לצעירים אלה לא ניתן הביטחון של הקלטות וידיאו, או נוכחות הורים, או עורכי דין. אם הורים רוצים לבקר (בבית הסוהר, ע"ה), קבלת אישור לביקור עשויה לארוך 60 יום, שבמהלכם אפשר שהצעיר כבר ריצה את עונשו.

"הדיונים בבית המשפט מתקיימים בעברית, עם תרגומים שאיכותם מפוקפקת. פסקי הדין לעתים קרובות מבוססים על הודאה לא מאומתת. נגד צעיר אחד שראינו הוצגו הוכחות שזרק אבנים על רכב צבאי משוריין, עבירה שהעונש הצפוי עליה הוא 60 ימי מאסר.

"איני סבור שתהליך השפלה זה מייצג צדק. אני סבור שהיחס לצעירים אלו הוא כשלעצמו מכשול בדרכה של ישראל להשיג יחסי שלום עם העם הפלסטיני. אני סבור שעל הישראלים להחיל אמות מידה ראויות של זכויות אדם ביחסה אליהם".

הלורד דאבס לא דייק: באחרונה ידענו על חקירת קטין שצולמה בווידיאו: זה א"ד מנבי סאלח, בן 14 ומשהו. הווידיאו אכן הקל על הסנגורים (גבי לסקי ונרי רמתי) להוכיח שחקירת הקטין, שעות ספורות אחרי שנשלף ממיטתו באישון ליל, היתה רצופה ליקויים. א"ד הוחזק במעצר חודשיים וחצי. לולא התעקשה הסנגוריה לנהל משפט זוטא (על חקירה לא הולמת) ולו הסכימה לעסקת טיעון ולהודאה באשמה (יידוי אבנים 20 פעם ב"תקופה שאינה בידיעת התביעה") בלי לזמן עדים - היה א"ד מבלה זמן קצר יותר בכלא. כך קורה לקטינים רבים אחרים, שבאי כוחם מעדיפים שחרור מהיר על פני איתגור השופטים הצבאיים בהליכים משפטיים נורמטיביים. אבל כיאה לרוח המרדנית שנושבת מהכפר נבי סאלח, נבחר הקו העקרוני.

א"ד שוחרר למעצר בית. התביעה סירבה למחוק את כתב האישום. ביום שני שעבר העיד עורך הדין לימור גולדשטיין על הדרך שבה נמנע ממנו להיפגש עם הקטין לפני חקירתו. (גם כאן טעה הלורד הנכבד: אין חובה לאפשר נוכחות עו"ד בחקירת קטין). משפטו של בן ה-14 וחצי לא עוסק רק בשאלת חפותו או אשמתו. זהו גם דיון בחוקיות של מעצר ילדים בפשיטות ליליות ובחקירתם בתנאים מלחיצים בכוונה, כאשר, תוך ניצול הילדותיות שלהם, סוחטים מהם הודאות שמפלילות את מנהיגי המאבק העממי.

מה שמעניין חברים בפרלמנט האנגלי לא מעסיק את כנסת ישראל. אבל אולי הלורד דאבס ממפלגת הלייבור הבריטית כן יעניין את נבחרינו: בגיל שש הוא היה אחד מ-669 ילדים יהודים שאזרחים בריטים חילצו משלטון הכיבוש הנאצי בצ'כוסלובקיה.

אחד ממשתתפי הביקור בארץ היה הלורד מוחמד שייח, איש עסקים ופילנטרופ שנולד בקניה להורים ילידי תת היבשת ההודית. הוא חבר המפלגה השמרנית. בניגוד לניצול השואה הלורד דאבס, הלורד שייח כבר ביקר בארץ בעבר. גם בעזה היה, "בהסכמת אלו מהספסלים הקדמיים ומהמפלגה השמרנית".

הוא מצא לנכון להגיד ללורדים, שבביקורם באפריל "גם בילינו... עם קצין צבא ישראלי ועם בכירים במשרד החוץ הישראלי, כדי לשמוע את נקודת המבט הישראלית".

לולא הסתייג טור זה מספקולציות עתידניות ומאמירות בעלמא, אולי המשפט הבא של הלורד שייח היה הופך לכותרת: "ראש הממשלה (סלאם פיאד) אמר (למשלחת), שאם וכאשר הפלסטינים יזכו לעצמאות מלאה, חצי מיליון הישראלים יוכלו להישאר בגדה המערבית".

הלורד שייח החמיץ כמה דקויות, שמנהיגים פלסטינים כפייסל חוסייני השמיעו בעבר: מתנחלים שיסכימו להיות אזרחים של מדינת פלסטין בגבולות 1967, ושאין בעברם התקפות אלימות נגד פלסטינים, יורשו להישאר. ההתנחלויות לא יישארו כגטאות דה לוקס ליהודים בלבד, אלא יהיו פתוחות לכל. ליהודים שיהיו אזרחי המדינה הפלסטינית לא יישמרו זכויות היתר והמעמד המשפטי הנפרד שמאפיינים את שהותם הנוכחית והבלתי חוקית בגדה המערבית (כולל ירושלים המזרחית).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ