יוסי מלמן
אלי שווידלר

דיווחים סותרים הגיעו בסוף השבוע מרוסיה על הסיבות לגירוש הנספח הצבאי של ישראל, אלוף משנה ואדים ליידרמן, לפני עשרה ימים. הדיווחים מתייחסים לשני התפקידים שמילא ליידרמן - נספח צה"ל, אך גם נציג משרד הביטחון, שעיקר עבודתו לקדם מכירות של התעשיות הביטחוניות ולשווק את מוצריהן.

שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (FSB), המקביל לשב"כ הישראלי, אך בעל עוצמה והשפעה גדולים לאין שיעור, מסר לתקשורת ברוסיה ולסוכנות הידיעות הרשמית למחצה, "אינטרפקס", כי הסיבה לגירוש ליידרמן היא שניסה להשיג מידע סודי על מכירות נשק רוסי למדינות ערב.

"בהתאם לאופי המשימות של הביון הצבאי הישראלי, ליידרמן ניסה לקבל מעובדי מדינה רוסים מידע על פרספקטיבות שיתוף הפעולה הצבאי-טכנולוגי ולברר שיתוף פעולה צבאי טכני, המתקיים בהווה בין רוסיה לחלק ממדינות ערב ומדינות חבר העמים". בהודעת FSB נאמר ש"המסמכים המצויים בשירותי הביטחון הרוסיים מוכיחים בוודאות את הפעילות העוינת של ליידרמן".

בהודעה לא נאמר באיזה ציוד גילה הנספח הצבאי עניין ובאלו מדינות ערביות מדובר. ישראל מודאגת מאוד משתי עסקות נשק התלויות ועומדות של רוסיה - מכירת טילי אס-300 המתקדמים לאיראן, שישפרו את מערך ההגנה שלה ויקשו על תקיפת מתקני הגרעין. עסקה נוספת היא מכירת מערכות הגנה אוויריות ומכ"ם מתקדם לסוריה.

לפי ההודעה של שירות הביטחון הרוסי הצטברו "הוכחות בלתי ניתנות לערעור" נגד הנספח הצבאי, על "פעילותו הבלתי חוקית במדינתנו, שמהותה גיוס כמה רוסים כספקי מידע פוטנציאליים".

שירותי הביטחון הרוסיים הדליפו לערוצי הטלוויזיה ברוסיה סרטי וידיאו המתעדים את מעצר ליידרמן ב-12 במאי, כשסעד במסעדה, בעת פגישה עם אחד מאותם אזרחים רוסים שהוא הואשם שניסה להשיג מהם מידע. הוצגו גם סרטים המתעדים את חקירתו, שהציגו גם את תעודת החסינות הדיפלומטית שלו, כרטיסי אשראי ומסמכים נוספים. אם גרסה זו נכונה, ליידרמן הוכרז "אישיות בלתי רצויה" וגורש בשל מה שאפשר להגדיר פעולת ריגול קלאסית.

ואולם קודם לכן טען מקור במערכת הביטחון הרוסית, שמסר את המידע לעיתונים ולסוכנויות ידיעות רוסיה, שליידרמן גורש בשל "ריגול תעשייתי". העיתון "וודומוסטי" טען בסוף השבוע, שהוא עסק גם ב"פעילות לוביסטית" לטובת החברה הישראלית הפרטית "אלביט", המנסה לקדם מכירת מטוסים ללא טייס מתוצרתה בשוק הרוסי. זאת, בניגוד לאינטרסים של התעשייה הצבאית הרוסית הרשמית, שחתמה על חוזה עם התעשייה האווירית של ישראל, ב-400 מיליון דולר, לאספקת מטוסים ללא טייס מדגם סרצ'ר. מזל"טים אלה מיוצרים במפעל באזור אוראל.

אם יש לגרסה זו אחיזה במציאות, מדובר בתהליך בלתי בריא המתקיים זה שנים במערכת הביטחון בישראל, שמשיקולי קיצוצים בתקציב וחיסכון מאמנת נספחים צבאיים להיות גם נציגי משרד הביטחון. בכך היא מעמידה קצינים במצב רגיש, כשהם צריכים לקדם אינטרסים מסחריים ולהתחכך בסוכני שיווק ומכירות של התעשיות הביטחוניות הישראליות, ונקלעים למצבים בלתי ראויים לקציני צבא.

FSB גם הביע את אכזבתו מכך שהמידע על מעצר וגירוש ליידרמן דלף מהתקשורת הישראלית. שירות הביטחון הרוסי טען שניסה למנוע את המבוכה ליחסי שתי המדינות ונמנע מפרסום הדבר. אבל "כפי שזה קרה בעבר, הישראלים יזמו את הדלפת המידע המגמתי לכלי התקשורת", כדי להציג את עמדתם ולפגוע ברוסיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"