בכירי הקהילה עם אובמה: נתניהו הגזים

מחוץ לאולם הכנסים הפגינו פעילים פרו-פלסטיניים

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

ביקורו של הנשיא אובמה בוועידה השנתית של השדולה הפרו-ישראלית (איפא"ק) משך לאירוע גם מפגינים מארגוני שמאל וארגונים פרו-פלסטיניים, המשתתפים בוועידה המתחרה הנערכת בימים אלה בוושינגטון. הפעילים היהודים שעשו את דרכם לכנס נתקלו בביתן לקידום דיאלוג בכותרת "בואו נדבר על זה" ומיצג של "אשה פלסטינית הרה" המנסה לחצות מחסום צה"ל ונהדפת בגסות על ידי "חיילי צה"ל" ברובי צעצוע.

בתוך אולם הכנסים, האווירה היתה כמובן שונה. מסכים עם דגלים תואמים של ישראל וארה"ב, רבבות פעילים מעונבים וכמה משפחות שהביאו את הילדים לשמוע את נשיא ארה"ב מדבר בפני היהודים תומכי ישראל.

הנאום בהחלט סיפק את הסחורה, והלובי הפרו-ישראלי פרסם הודעה שבה הביע הערכה על הדברים שאמר: "הנשיא אישר מחדש את חשיבות היחסים בין ישראל לארה"ב והערכים המשותפים המגדירים את שני העמים. אנו מעריכים במיוחד את הצהרתו שלפיה ארה"ב אינה מצפה מישראל לסגת לגבולות שהיו קיימים בין ישראל לירדן לפני מלחמת ששת הימים".

פעילים רבים אמרו בשיחות עם "הארץ" שאובמה לא הצליח לשכנע אותם - אך היה להם חשוב להפגין בפני הנשיא כבוד, כי המטרה הסופית היא לשמור עליו בתור בעל ברית ולחזק את היחסים בין שתי המדינות. "אני חושב שהוא היה אמיץ, כן - אבל עדיין, די תמים", אמר ויקטור סבן, פעיל איפא"ק מלוס אנג'לס. "אני די סקפטי לגבי המסר שלו. אני חושב שישראל צריכה להחזיק מעמד עד שיהיה לה פרטנר אמיתי לשלום".

סנדרה פינקלמן מטקסס, פעילה ותיקה למען ישראל, הביאה לראשונה לוועידה את שני בניה הסטודנטים. "אני חושב שהיו לו כמה נקודות טובות בנאום, אבל זה בעיקר נשמע כאילו הוא מנסה לרצות ולהגיד את מה שמצפים ממנו לשמוע", אמר סת' פינקלמן. "מה שצריך להבין זה שישראל זו המדינה היחידה שבאמת יכולה לעזור לקדם דמוקרטיה במזרח התיכון, כי ישראל היא הדמוקרטיה היחידה. אבל גם אם אנחנו לא מסכימים עם הנשיא על כל דבר, אנחנו רוצים שהוא יהיה שותף שלנו".

ראש הליגה נגד השמצה, אברהם פוקסמן, עורר ביקורת כששיבח את הנשיא אובמה על נאומו ביום חמישי. "מה שרציתי לעשות זה להדגיש את הדברים החיוביים בנאום", אמר ל"הארץ". "הממשל הזה עבר דרך ארוכה עד שהכיר בקשיים שישראל מתמודדת אתם. אבל בשני הנאומים של הנשיא אובמה היה כשל: אזכור קווי 1967. כרגע לפלסטינים יש את הקלף הזה, והם יכולים לשים את זה בתור תנאי מוקדם למו"מ. זה גם פגע באמון בין ישראל לארה"ב".

בכירי הקהילה היהודית בארה"ב הסכימו שאולי זה לא היה העיתוי הטוב ביותר להזכיר את קווי 1967, בהתחשב בעובדה שפריצת הדרך בתהליך השלום לא נראית באופק. אך בשיחות שלא לייחוס אמרו שגם נתניהו הגזים בתגובתו לנאום אובמה, ועליו להתמקד בדברים החיוביים, במקום להעצים מתיחות מיותרת ולשחזר את הוויכוח על הקפאת הבנייה בהתנחלויות שהתיש את הקהילה היהודית.

אין ספק שאובמה בחר להתייצב באיפא"ק בין השאר כדי להרגיע את התורמים מהקהילה היהודית, אך כפי שאמר ל"הארץ" מי שהיה אחד ממגייסי התרומות הגדולים בקהילה למען אובמה: "הוא יגייס הרבה כספים לקמפיין כי הוא הנשיא המכהן. היהודים תרמו הרבה בעבר וגם ימשיכו לתרום אם הם רוצים מקום ליד השולחן. זה לא מה שאמור להטריד אותו היום. הנאום הזה הוא מסר טוב לבנות עליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ