עקיבא אלדר
עקיבא אלדר

הופעה בוועידה השנתית של איפא"ק היא משאת נפשם של מועמדים אמריקאים לנשיאות. זו ההזדמנות הגדולה שלהם להחניף לקול (ולכסף) היהודי הגדול. זו הבמה שבה הם קוצרים תשואות תמורת שבועות אמונים לישראל, תוך שהם מדלגים באלגנטיות חלולה על פני כל מהמורה שעלולה להרגיז את אלפי האוהדים. זה המקום שבו הכריז המועמד הרפובליקאי בוב דול לפני 16 שנה, על יוזמת החקיקה להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים בזמן הלא נכון של אחד מרגעי השפל בתהליך המדיני.

מעולם נשיא אמריקאי, או מועמד לנשיאות, לא אמר לקהל היהודי הגדול ואוהב ישראל הזה את האמת. עד אתמול. אובמה לא הלך לוועידת איפא"ק כדי ליישר את ההדורים בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. הנשיא בא לשם כדי ליישב את אי-ההבנות עם הנשיא מחמוד עבאס. הפרשנות שלו לדבריו בנוגע לסוגיית הגבולות - קווי 67' עם חילופי שטחים מוסכמים - מקובלת זה מכבר על הצד הפלסטיני. כל צוער במשרד החוץ יודע שלא רק הפלסטינים לא יסכימו לעולם שצבא ישראלי יישב במשך עשרות שנים על נהר הירדן; גם האמריקאים אינם תומכים בדרישה של נתניהו שצה"ל ישלוט בטריטוריה פלסטינית. אין זה מקרה שהיועץ הפלסטיני הממולח, סאיב עריקאת, מיהר להודיע שאם נתניהו יקבל את העקרון הזה, תיפתח הדרך למשא ומתן וישראל תוכל לחסוך לעצמה (ולאובמה) את צרת ההצבעה באו"ם בחודש ספטמבר על ההכרה במדינת פלסטין.

אובמה הלעיט את נתניהו במנה גדושה של מרור עטוף בחרוסת. הנשיא לא התייפייף. אחרי לבטים ארוכים נפל הפור בבית הלבן; לא עוד תפירת חליפות מדיניות על פי מידותיה של הממשלה התורנית בישראל, כדרכו של היועץ הנצחי דניס רוס. אתמול היה זה יומה של הילרי קלינטון, שלמדה מבעלה דבר או שניים על התרגילים של נתניהו. דווקא ערב כניסתו לשנת בחירות קשה, אובמה החליט לאמץ את גישתה של שרת החוץ, להסיר את הכפפות ולחשוף את פרצופו של ראש מדינת היהודים במגרש הכי ביתי של האורח.

טקסט נאומו של אובמה בוועידת איפא"ק הוא החשבון שהנשיא הגיש לנתניהו על הסעודות שראש הממשלה חשב שהן ארוחות חינם: הגיע העת לשלם על ההתנגדות לדו"ח גולדסטון ועל הווטו על גינוי הבנייה בהתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם. אובמה נטל מנתניהו את הווטו על התנאים למשא ומתן עם הצד הפלסטיני; הנשיא אמר שלא ניתן לנהל מו"מ עם החמאס, כל עוד הארגון אינו מכיר בזכות הקיום של ישראל, ממאן לאמץ הסכמים קיימים ונוקט טרור. ואולם, הצד הפלסטיני למשא ומתן היה ונותר אש"ף, לא החמאס. אובמה דחה גם את התביעה של נתניהו שהמו"מ ייפתח על בסיס העקרון שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי; הנשיא הקפיד לדבר על זכות ההגדרה העצמית של שני הצדדים. נקודה.

אריאל שרון נהג לדמות את הכנסתה של ישראל למשא ומתן על גורל השטחים להכנסתה של פרה לבין עמודי הקוראלס, המובילים אותה לדרכה האחרונה בבית המטבחיים. כשנתניהו יחזור הביתה הוא יצטרך להחליט אחת ולתמיד אם הוא מוכן לאבד את תמיכתו של נשיא אמריקאי שנכנס אתמול לגוב אריות, או להיכנס לקוראלס של משא ומתן מדיני שבסופו, ואולי כבר בתחילתו, תאיים עליו שחיטה פוליטית. בחירתו של נתניהו להיעדר אתמול מאולם הוועידה יכולה אולי ללמד באיזו דרך הוא יבחר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ