יממה לאחר נאום נתניהו בקונגרס, שריו חנכו התנחלות במזרח ירושלים

על רקע הצהרות רה"מ בדבר אחדותה של העיר, הכריז יו"ר הכנסת בחנוכת "מעלה זיתים" בראס אל-עמוד כי "מי שמדבר על חלוקת ירושלים מביא עליה אסון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יממה לאחר נאום ראש הממשלה בקונגרס האמריקאי בו הצהיר כי "אסור לעולם לחלק יותר את ירושלים", ושעות לאחר שהנשיא האמריקאי הבהיר כי שאלת ירושלים תידון במשא ומתן, השתתפו שרי הממשלה ויו"ר הכנסת בחנוכת התנחלות במזרח העיר.

יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, ראש העיר ירושלים ניר ברקת, שר החינוך גדעון סער, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שר הפנים אלי ישי ושר המדע דניאל הרשקוביץ, השתתפו בטקס חנוכת ההתנחלות היהודית "מעלה זיתים" בשכונת ראס אל-עמוד שבמזרח ירושלים, אף כי השכונה היהודית מאוכלסת כבר שנים אחדות. כמה עשרות פעילי שמאל התגודדו מחוץ לאירוע וקראו "יהודים וערבים נגד מעלה זיתים" ו"אין קדושה בעיר כבושה".

מעלה זיתים, היום. תצלום: אוליבייה פיטוסי

ריבלין נשא דברים במקום והזהיר כי "אנו מצויים בימים לא קלים שבהם נשמעות רמיזות מצד ידידינו בעולם, כאלו ישראל כבר איננה נכס אלא רק אובייקט שיש להגן ולשמור עליו. עד היום, למרות חילוקי הדעות, היו היחסים בין ישראל לארצות הברית מבוססים על האינטרס ההדדי, על הערכים הדמוקרטיים המשותפים, על ההכרה בזכותו של העם היהודי על ארצו; אבל הפעם, אני שומע נימה אחרת מצד נשיא ארצות הברית, שיש בה מבלי משים, גם מידה של פטרונות: שישראל איננה צריכה להקפיד על התנאים שיבטיחו את קיומה, שכן ארצות הברית היא זאת שתהיה ערבה לביטחונה ולקיומה. ומה יהיה אם ביום מן הימים יקום נשיא שיחשוב שקיומה של ישראל מנוגד לאינטרס האמריקני?". לדבריו של ריבלין, "איננו סומכים על איש שיהיה ערב לקיומנו. את יהבנו אנו שמים על צור ישראל, על צה"ל ואזרחי ישראל, ובעיקר על התוקף המוסרי של חזרתנו לארצנו, ולירושלים".

יו"ר הכנסת הוסיף עוד כי "בימים בהם ישראל מוצגת כנטל במקום כנכס, עלינו לשקול היטב את צעדינו ולהשגיח על מהלכינו. אני שומע גם יהודים טובים, המדברים על 'בעיית ירושלים'. אבל עבור מי שלב ירושלמי פועם בו - ירושלים אחת איננה בעיה. החיים בירושלים, ביחד, הם הפתרון. לדבריו, "ישנם הוזי פתרונות מדיניים, המנסים לעשות 'משפט שלמה' לירושלים: לגזור את החי לשנים, לחתוך את העיר אברים-איברים. אבל מי שמדבר על ירושלים כמנתח, מי שמדבר על ביתורה של העיר, מביא עליה ועל תושביה אסון, ומחזיר אותה לימי שפלותה ועליבותה".

שר הפנים אלי ישי אמר באירוע כי "זה יום מרגש מאוד עבורי. היום אנחנו מעלים את ירושלים על ראש שמחתנו. אנחנו כממשלת ישראל ומועצת עיריית ירושלים וראש העיר, כולנו נמשיך לעזור ולפעול למען בניית ירושלים". שר המדע דניאל הרשקוביץ אמר בתגובה לשלטי השמאל: "ירושלים היא לא עיר של אפרטהייד. כל ארץ ישראל היא ביתו של העם היהודי וברוך השם ירושלים נבנית לנגד עינינו".

שר החינוך גדעון סער אמר כי "הקמת השכונה היא דבר טבעי והגיוני. הדבר החשוב הוא העובדה שירושלים היא הלב של האמונה שלנו, הלב של הזכות שלנו ועל הבסיס הזה יש להמשיך ולבנות, בעזרת השם נזכה להמשיך בדרך הזו".

מתנועת סולידריות שיח ג'ראח נמסר כי "ראש הממשלה בגיבוי גורף של בתי הנבחרים האמריקאים קבר השבוע את תקוות כולנו לחיות בשלם. נאומיו מבשרים גל נורא של אלימות. 4 שרי הממשלה וראש העיר גיבו הערב במעשים את מילותיו הנבובות של נתניהו. נמשיך להיאבק בהתנחלויות הרות האסון במזרח ירושלים ובמערך החוקי המפלה שמאפשר את שגשוגן".

מתנועת "שלום עכשיו" נמסר כי "חנוכת ההתנחלות בראס אל-עמוד היא עוד טעות היסטורית שמטרתה להפוך את השלום עם הפלסטינים לבלתי אפשרי. הטקס הוא הוספת שמן למדורה המדינית שחולל ראש הממשלה בוושינגטון".

מעלה זיתים, היום. תצלום: אוליבייה פיטוסי

במקביל, הערב נחת ראש הממשלה בנמל התעופה בן גוריון לאחר חמישה ימים בוושינגטון ואמר כי "הביקור היה חשוב". לדבריו, "מצאנו בו תמיכה אמריקאית רחבה לתביעות היסוד של ישראל ובראש ובראשונה הכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, הצורך בגבולות, ביטחון והתנערות מוחלטת מהחמאס". ראש הממשלה הוסיף והכריז: "הצעתי בארה"ב מתווה מדיני נרחב שסביבו מאוחד רוב רובו של העם בישראל. הגיע הזמן שגם המפלגות הציוניות יתאחדו סביב עקרונות אלה. הגיע הזמן שהרשות הפלסטינית תפעל גם היא להכרה בתביעותיה הצודקות של ישראל".

לרגל "חיזוק הישוב היהודי בירושלים"

על ההזמנה לאירוע נכתב כי המשתתפים מוזמנים לטקס לרגל "חיזוק היישוב היהודי בירושלים". את האירוע יזמו ועד השכונה, ישיבת עטרת כהנים, חברי הכנסת החברים בשדולת ירושלים בכנסת וכן ד"ר ארווינג מוסקוביץ', רוכש הקרקעות במתחם ורעייתו צ'רנה.

העבודות להקמת השכונה השנויה במחלוקת החלו כבר בשלהי שנות ה-90 על פי היתר בנייה של עיריית ירושלים. הקרקע נקנתה על ידי אייל ההון מוסקוביץ, פטרונה של עמותת עטרת כוהנים, משני כוללים יהודיים שרכשו את האדמה במקום לפני למעלה ממאה שנה.

בג"ץ דחה בעבר עתירות של פלסטינאים שטענו כי מדובר בקרקע השייכת להם. שכונת "מעלה זיתים" צפויה למנות 110 משפחות. בסמוך לה תוקם בעתיד שכונת "מעלה דוד" שתימנה עשרות משפחות נוספות. לאחר החיבור העתידי בין "מעלה זיתים" ל"מעלה דוד" צפויות שתי השכונות להכיל יחד למעלה מ-200 משפחות ולהוות את ההתנחלות היהודית הגדולה ביותר במזרח ירושלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ