נאום נתניהו בקונגרס | החמצת חייו

מבוצר בצדקתו

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארי שביט
ארי שביט

הרבה מעלות הרעיף האל על בנימין נתניהו. נדיבות לא היתה אחת מהן. נתניהו אינטליגנטי, תרבותי, רהוט, מתוחכם ובעל תפישה מדינית עמוקה. אבל בנתניהו אין רוחב לב. אין בו גדלות נפש. הוא סגור בתוך אגוצנטריות אישית ולאומית שלא מאפשרת לו לראות את העולם מנקודת מבטו של האחר. לכן הוא לא יודע להושיט יד לאחר. לא יודע לפרוץ דרך אל לבו של האחר. הוא מבוצר בתוך סיפר צדקני על צדקתו וצדקתנו.

את כל זאת ראה אתמול העולם. הנה מגיע ראש מדינת היהודים לקונגרס האמריקאי. הנה ראש מדינת היהודים כובש את הקונגרס האמריקאי. אומר את כל הדברים הנכונים. פורט על כל נימי הרגש. מספר בדיחות. מעמיד את הצירים על רגליהם למעלה מ-20 פעם. מבקיע גול ועוד גול ועוד גול. אבל לא יודע ליצור הבקעה רגשית. לא מסוגל לחולל פריצת דרך מדינית. אינו יודע להיות נדיב כלפי הפלסטינים, האירופים והנשיא אובמה. עומד אל מול העולם כצוק מצדה.

ההחמצה היא החמצה טרגית. לנתניהו יש את זה. פשוט יש לו את זה. הוא יודע להתהלך בעולם כמדינאי כפי ששום ישראלי אחר לא יודע להתהלך. הוא יודע לומר את האמת שלנו כפי ששום ישראלי אחר לא יודע לומר אותה. תפישת המציאות שלו מעולה. כושר הניסוח שלו משובח. אין עליו. אבל בסוף, למרות הכל, לנתניהו אין את זה. אין בו את האומץ והמעוף להגביה עוף. אין בו את הגדולה לעשות מעשה גדול. הוא קפוא וקפוץ על מקומו. הוא לא מצליח לצאת מתחומו ולהתעלות על עצמו.

ארבע מחוות עשה אתמול ראש הממשלה. הוא הודה בכך שאנחנו חולקים את הארץ עם העם הפלסטיני. הוא התחייב לפשרה מרחיקת לכת שתכלול פרידה מחלקים של נחלת אבותינו. הוא הצהיר שיהיו התנחלויות שיישארו מחוץ לתחום ישראל. הוא אמר כי למרות שלא ייתן לפלסטינים את גבולות 67', יהיה נדיב בשטח שאותו יעביר להם. נדיב? לא נדיב. כאשר הצונאמי המדיני בפתח, נתניהו לא עשה את שחייב היה לעשות. הוא לא הקים את הסכר שיגן עלינו מפני הנחשול. הוא לא תפס את הרכס המוסרי השולט. הוא לא צעד את המייל האחד הנוסף שנדרש כדי להבטיח את עתיד ישראל.

לא כל האשמה על נתניהו. המכה המקדימה שהנחית עליו ברק אובמה היא שגרמה לו להתקפד ולהתבצר. מערכת היחסים הקטנונית והמרושעת בין הנשיא לראש הממשלה הפכה בשבוע האחרון לחסרת אחריות בעליל. אתמול, בגבעת הקפיטול, היא הניבה פרי באושים רעיל.

בנימין נתניהו אינו דומה לגולדה מאיר. הוא נראה יותר טוב מגולדה. הוא מדבר יותר טוב מגולדה. השכלתו גבוהה ואופקיו רחבים. אבל אתמול, בוושינגטון, נתניהו נשמע כמו טורבו-גולדה. צודק, צודק, לא חכם. יודע להמיס לבבות אמריקאיים חמים אבל לא יודע ליזום מהלכים מדיניים חיוניים. יודע לספר את הסיפור היהודי-ישראלי, אבל לא יודע להגן על הקיום היהודי-ישראלי. רואה את המפולת הביטחונית-מדינית מתקרבת ונושא נאום מצדה מזהיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ