ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן: האחים עופר לא עברו על שום חוק

יומיים אחרי שאמר כי העיסוק התקשורתי בפרשה יצא מפרופורציה, הוסיף ראש המוסד לשעבר כי "העברת סחורה לנמלים איראנים היא לא הפרת חוק"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, התייחס הערב (רביעי) בשנית בפרשת העסקים של משפחת עופר באיראן. "אני לא המגן של משפחת עופר והם לא צריכים אותי כדי להגן עליהם. לא כולם מכירים את הפרטים, אם היא עברה על החוק בכך שהעבירה סחורות בנמלים איראניים? זו לא הפרת חוק, וחוץ מזה, אני לא מכיר חרם על איראן", אמר ראש המוסד לשעבר.

דגן, שדיבר במושב השנתי למנהיגות על שם יוסי הראל באוניברסיטת תל אביב, הוסיף נימוק נוסף למה שמסתמן כתמיכתו במשפחת עופר: "הרבה משפחות מועסקות על ידי משפחות עופר. אני לא רוצה 3,000 או 4,000 משפחות בלי יכולת לשים אוכל על השולחן. בתחומים האחרים אני לא רוצה לגעת".

במקביל, דיווח הערב ערוץ 10 כי ספינה הנמצאת בבעלות האחים עופר היתה בדרכה לנמל באיראן, אך דקות לאחר שידור הידיעה ביצעה פניית פרסה ושבה על עקבותיה לכיוון דובאי.

דגן, הערב. דבריו עוררו ספוקלציות. תצלום: יעל צור, יח"צ

התייחסותו האחרונה של דגן לפרשת משפחת עופר ואיראן מצטרפת לדברים שאמר ביום שני השבוע ולפיהם "ההתייחסות לפרשת האחים עופר מוגזמת ויצאה מפרופורציה". דבריו של ראש המוסד לשעבר עוררו גל הערכות לגבי הקשרים בין האחים עופר והממסד הביטחוני.

אתמול הופסק דיון בפרשה בוועדת הכלכלה של הכנסת, 15 דקות מתחילתו, לאחר שיו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, קיבל "פתק סודי". לדברי ח"כ שאמה-הכהן, הפתק "לא הגיע ממקור פוליטי או עסקי", מה שעורר את הסברה כי הגיע ממקור ביטחוני. הדבר עורר ביקורת קשה בכנסת על שיקוליו של שאמה-הכהן.

תחילת הפרשה ביום שלישי שעבר כאשר הממשל האמריקאי האשים את חברת הספנות "טנקר פסיפיק", שבבעלות האחים עופר, בסחר עם איראן, ובכך גם בסיוע בעקיפין לתכנית הגרעין שלה.

דגן וקניוק, הערב. תצלום: יעל צור, יח"צ

במהלך המושב, שהתקיים על רקע הוצאתו המחודשת של ספרו של יורם קניוק, "האיש והאקסודוס", ענה דגן לשאלות שהציב לו ארי שביט, עיתונאי "הארץ", ובכך הביע את השקפת עולמו כמעט בכל תחום בזירה הביטחונית והמדינית. בין היתר, אמר דגן "אני חושב שצריכה להיות יוזמה מדינית מול הפלסטינים. הם פה, וצריך להגיע להסדר איתם. אם לא נציע דברים ונמתין אנחנו עשויים להגיע למציאות שיכפו עלינו דברים, ובאלטרנטיבה בין כפייה ליוזמה, אני מעדיף יוזמה".

עוד ציין ראש המוסד לשעבר כי "מדינת ישראל יכולה ללכת למהלך שבמקום לדבר עם הפלסטינים היא תדבר עם המדינות מסביב. אין סיכוי שהיא (תמיכת המדינות: ג"כ) תהיה פומבית, אבל למדינות הפרגמטיות יש אינטרס עליון להגיע לפתרון. (הבעיה הפלסטינית: ג"כ) זה משקל עודף מבחינתם". לגבי האפשרויות המדיניות הוסיף כי "מדינת ישראל הייתה צריכה להגיד כן ליוזמה הסעודית". על ההסכם בין החמאס לרשות הפלסטינית אמר כי "אנחנו נמצאים ברגע מאוד בעייתי. הקשר בין החמאס לרשות הפלסטינית מציב דילמות לא פשוטות. צריך להמתין שהאבק ישקע מעל היחסים. הברית הזו היא לא ברית היסטורית".

דגן המשיך בקו התקיף שהביע בעבר בנושא תקיפה צבאית באיראן. "האופציה הצבאית היא האלטרנטיבה האחרונה. לא מועדפת ולא אפשרית, אלא אופציה אחרונה. לפני שימוש בכוח צריך לבחון כל אמצעי אחר", אמר. "אין לנו יכולת לעצור את תוכנית הגרעין האיראני, רק להשהות אותה. אם מישהו שוקל ברצינות (תקיפה), הוא צריך להבין שהוא גורר את ישראל למלחמה אזורית שאתה לא יודע איך לצאת ממנה. האתגר הביטחוני יהיה בלתי נסבל".

התבטאויותיו האחרונות של דגן הביאו גם לדיון ציבורי בשאלת מידת חשיפת דעותיהם של בכירי מערכת הביטחון בסוגיות שונות לאחר פרישתם. "אני חש חובה להביא את דעתי בנקודות מסוימות. ראש הממשלה ושר הביטחון הם אחראים. אבל לפעמים שכל והחלטה טובה אינם קשורים לעובדה שאתה נבחר", אמר וזכה למחיאות כפיים מהנוכחים.

בהמשך לשאלה מהקהל בסוגיית עסקת החזרתו של החייל החטוף גלעד שליט אמר: "אני לא אהיה פופולרי, אבל האמירה של להחזיר חייל בכל מחיר היא גזירה שהמדינה לא יכולה לעמוד בה. אני לא מתנגד לעסקה על שליט, אני מתנגד לעסקה הנוכחית...לשחרר את מרבית המחבלים לגדה זו נטילת סיכון שלמדינה או למקבל ההחלטות יהיה קשה מאוד לקבל אותה. מדינת ישראל צריכה לשים על המשקל לא רק את שליט, שצריך לעשות הרבה כדי להחזירו הביתה, אלא גם לקחת את פוטנציאל האיומים".

היקף הסחר של משפחת עופר באיראן: עשרות מיליוני דולרים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ