היקף הסחר של משפחת עופר באיראן: עשרות מיליוני דולרים

כך להערכת גורמי ספנות בישראל. משפחת עופר מוסיפה לפזר ערפל: מצד אחד, מתנערים בחברה מאמירות של "מקורבים" לפיהן מערכת הביטחון נעזרה בפעילות שלה באיראן; מצד שני, ממשיכים אנשיה לטעון: הכל היה באישור

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

בניגוד לרושם הדרמטי שיצר יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, לא המוסד, לא הצנזורה הצבאית שנציגה ישב בדיון ולא הממונה על הביטחון במערכת הביטחון (המלמ"ב) הם שהפסיקו אתמול את הדיון בוועדה על פרשת עופר. זה היה תעלול של ח"כ שאמה-הכהן, ואם הוא ביקש בכך להנמיך את הלהבות, התוצאה שהשיג היתה הפוכה: הדיון רק תדלק עוד יותר את התבערה.

בהחלטתו להפסיק את הדיון פגע יו"ר הוועדה לא רק בתדמית הכנסת כגוף עצמאי, אלא סייע במו ידיו להעצים את חרושת השמועות ותיאוריות הקשר. אלה הוזנו עד כה מצבא היחצ"נים ועורכי הדין שנשכרו על ידי משפחת עופר, שהפיצו אותן לכלי תקשורת להוטים להאמין לספינים.

מאחורי הקלעים חלה אתמול התפתחות. נראה שבין משפחת עופר למערכת הביטחון הושגה הבנה שקטה של "הפסקת אש". מערכת הביטחון מבקשת להוריד את הנושא מסדר היום פן יגלוש השיח הציבורי למחוזות לא רצויים לה. לכך כיוון ראש המוסד מאיר דגן שבמשפט חידתי משהו סיכם שלשום את הפרשה במלה אחת, "מגזימים".

משפחת עופר מצדה פרסמה הודעה שמבקשת גם היא לצמצם את המתיחות בינה לממשלה, אף שיש בה לא מעט מן החוצפה. ההודעה אומרת כי "אנו מבקשים להדגיש כי אנו מכבדים את הודעות משרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון מאתמול. אמירות של מקורבים לכאורה למשפחה בפרשה זו אינן על דעת המשפחה ובוודאי שאינן מקובלות עלינו, וצר לנו שהובאו כך".

שהרי ממה נפשך. ראש הממשלה ושר הביטחון מסרו את הודעותיהם כדי להפריך את הניסיון של בני משפחת עופר להציג מצג כוזב שלפיו בקשרי המסחר שלהם באיראן הם פעלו "ברשות וסמכות". כעת לא רק שהם מתנערים מהניסיון הזה אלא שהם מטילים למעשה את האשמה על היחצ"נים שלהם, שכאילו לא ייצגו אותם. לכאורה, משפחת עופר חוזרת בה באופן רשמי מקו ההגנה כאילו פעלה מטעם ממשלת ישראל; עם זאת, מקורביה המשיכו לטעון אמש כי בכמה מקרים בשנים האחרונות נעזרו גורמים ישראליים רשמיים בפעילות העסקית של המשפחה במפרץ הפרסי "לצרכים לאומיים" (ראו ידיעה משמאל).

אך גם אם אכן העניקה המשפחה בעבר שירותים לאומיים בחסות פעילותה העסקית, זה לא מעניק לה שום חסינות. כמו תמיד, ההסבר למציאות הוא פשוט יותר. הבעיה היא שרבים מעדיפים שלא לקבלו ומעדיפים להאמין בהסברים פתלתלים ובתיאוריות קונספירציה.

לא מעל החוק

לפרשה יש כמה היבטים: משפטי, כלכלי, ביטחוני, מדיני ומוסרי. בהיבט המשפטי, משפחת עופר עברה על החוק הישראלי בכך שסחרה עם איראן. פקודת המסחר עם האויב אוסרת לסחור עם איראן, נקודה. אין כאן החרגות ואין הנחות. גם אם משפחת עופר העניקה מעת לעת סיוע כזה או אחר למערכת הביטחון, הרי לא ניתנה לה הרשאה בשל כך לפעול בניגוד לחוק הישראלי. זו הסיבה שראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק הגיבו כה בחריפות לניסיון של משפחת עופר לטעון כי לא עברה על שום חוק.

בנוסף, יש כאן גם הפרה של העיצומים שהטילה מועצת הביטחון של האו"ם, האוסרים לסחור או לקיים קשר כלשהו עם חברת הספנות הלאומית של איראן (איריסל). חברת טנקר פסיפיק, שמכרה את המכלית לאיריסל, היא חברת בת של קבוצת האחים עופר. האחים עופר ויועציהם המשפטיים גיבשו עתה קו הגנה משפטי מפולפל וחדש. עיקרו: תוכיחו שיש קשר בין סמי עופר ובנו עידן והאח לחברת טנקר פסיפיק.

ואכן, קשר כזה אינו פשוט להוכחה משום שטנקר פסיפיק נרשמה במקלטי מס שונים ברחבי העולם, כדי לצמצם את תשלומי המס על פעילותה של החברה ולהקשות על הזיהוי בין משפחת עופר לחברה. לפחות לממשל האמריקאי הכול ברור: קבוצת האחים עופר הם בעליה של טנקר פסיפיק, ועל כן גם קבוצת האחים עופר וגם טנקר פסיפיק הוכנסו לרשימה השחורה.

לפטריוטיזם יש גבול

בהיבט הכלכלי, אין ספק כי משפחת עופר סחרה עם איראן משיקולים עסקיים טהורים. הם עשו זאת כדי למקסם את הרווחים שלהם, בדיוק כמו שהם כורים אשלג ומינרלים אחרים מים המלח. אך בניגוד לזיכיונות שקיבלו בעסקיהם בישראל, לעסקים באיראן אין להם אישור.

אם להסתמך על הרישומים של אתרי ספנות שדיווחו על מספר הפעמים שספינות הטנקר פסיפיק פקדו את נמלי איראן בשנים האחרונות, מדובר, לפי הערכה זהירה של גורמי ספנות בישראל, בהיקף סחר של לפחות עשרות מיליוני דולרים. מתברר גם כי ל"פטריוטיזם" של משפחת עופר היה גבול: אותם גורמים מגלים כי חברת טנקר פסיפיק לא פקדה את נמלי ישראל מחשש שהדבר יפגע ביכולתה לשוט לנמלים באיראן ובמדינות ערביות. עגינת ספינה בנמל ישראלי נרשמת ומתועדת, ואיראן, כמו גם מדינות ערביות מסוימות, היתה אוסרת עליה להיכנס לנמליה.

אחד בלב ואחד בפה

לסחר עם איראן יש גם נזק ביטחוני, גם אם עקיף, לישראל. סחר כזה, במיוחד עם ענף האנרגיה - מקור ההכנסה הכמעט יחיד של איראן - מחזק את משטר האייתוללות ומאפשר לו להמשיך לטפח את תוכניות הטילים והגרעין. בכסף שהיא מרוויחה מהסחר, תוכל איראן לייצר עוד טילים שאולי ישוגרו יום אחד לעבר ישראל.

בהקשר המדיני, גרמה הפרשה נזק כבד לישראל. היא מצטיירת כמדינה של אחד בלב ואחד בפה. היא תובעת ממדינות העולם להחריף את העיצומים על איראן ולנהוג ביד קשה כלפי מי שמפר אותם. עסקי האחים עופר ועצימת העינים המתמשכת של ממשלות ישראל ביחס אליהם עלולים לגרום למדינות שאליהן תפנה ישראל בעתיד בנושא זה לומר: טלו קורה מבין עיניכם. אל תטיפו לנו מוסר על צביעות העולם שסוחר עם איראן למען בצע כסף. זה בדיוק מה שעושים אזרחיכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ