השרים יחליטו אם להעניק חסינות לרבנים מהעמדה לדין על הסתה

הצעת החוק, שוועדת השרים לחקיקה תחליט אם לקבל ביום ראשון, נולדה על רקע פרשת "תורת המלך"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה אמורה להחליט ביום ראשון הקרוב אם לתמוך בחוק חסינות הרבנים. מדובר בהצעת חוק האוסרת על העמדתם לדין של רבנים, בין היתר בעבירות הסתה, בעקבות פרסומים או חוות דעת בעניינים הנוגעים לענייני דת.

על פי ההצעה, "רב לא יישא באחריות פלילית ויהיה חסין בפני כל פעולה משפטית בשל פרסום חיבור הלכתי, הסכמה שניתנה לספר שפורסם או הבעת דעה בכתב או בעל-פה בעניינים הנוגעים לתורת ישראל". את הצעת החוק יזמו, בין היתר, מיכאל בן ארי ואורי אריאל (האיחוד הלאומי), אברהם מיכאלי (ש"ס) וציפי חוטובלי (הליכוד).

הצעת החוק נולדה בעקבות שורה של פרסומים, בהם הספר "תורת מלך" של הרב יצחק שפירא, העוסק בהלכות המתירות הריגת גויים. שפירא נחקר במשטרה בחשד להסתה ואילו הרבנים דב ליאור ויעקב יוסף, סרבו להיחקר במשטרה על ההסכמה שנתנו לפרסום הספר.

"הצעת חוק זו נולדה מתוך תחושה קשה של עולם התורה כי גורמים שונים במערכת אכיפת החוק במדינת ישראל שמו להם למטרה למנוע מרבני ישראל לפרסם את דעת התורה בעניינים שעל הפרק. אין זה סוד כי בחודשים האחרונים נקראו לחקירה עשרות רבנים בשל פרסום חיבורים הלכתיים או הסכמות שכתבו למאמרים ואף בשל תשובות שנתנו לשאלות שנשאלו על ידי הציבור הרחב בענייני דעת תורה", כתבו יוזמי החוק בדברי ההסבר להצעתם.

"יוצרים, סופרים, אמנים ואנשי אקדמיה שונים, הזוכים מאת פרקליטות המדינה לחופש אקדמי ואמנתי, שבשמו הם מפרסמים מאמרים ועצומות, יוצרים תערוכות ומביעים את דעותיהם בלא מפריע, אף כשמדובר בדברים שיש בהם להסית נגד אדם או ציבור. לעומת היחס לו זוכים אישי ציבור אלה, מנהלת פרקליטות המדינה רדיפה אחר רבנים תוך ניסיון לסתימת פיותיהם במטרה להכפיף את ההלכה היהודית הנצחית לאשרור של פרקליטים מפרקליטות המדינה", הסבירו חברי הכנסת את ההצעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ