בחירות 2012 בארה"ב | מי ינצח בתחרות אהבת ישראל?

הבחירות לנשיאות ארה"ב הולכות ומתקרבות וכל צד מתחיל במסכת ההבהרות שלו לגבי מי מחוייב יותר לעתידה של ישראל ולביטחונה

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

כתבים, פרשנים ופעילים בקהילה היהודית קיבלו בימים האחרונים מספר מכתבים בדואר האלקטרוני מאנשי הבית הלבן או פעילי הקמפיין של המועמדים הרפובליקאים, כולם תחת כותרת כמעט זהה: "למקרה שפספסת". המכתבים הכילו הפניות למאמרים או דיווחים על התבטאויות תמיכה של מועמד זה או אחר בישראל. בימים שבהם הזירה הפוליטית מתעצבת לקראת בחירות 2012 לנשיאות ארה"ב, המועמדים מתחילים בתחרות שנראית לעתים כמעט הזויה לזרים ? מי אוהב את ישראל יותר.

עם כל הסוגיות המעוררות מחלוקת, ישראל עודנה מעין נייר לקמוס עבור רבים בקהילה היהודית באמריקה, כמו גם עבור אוונגליסטים רבים התומכים בה. בנוסף, לקראת כל מערכת בחירות עולה מחדש גם סוגיית התרומות, שכן בקהילה היהודית נמנים כמה מהתורמים החשובים ביותר למפלגות השונות, בעיקר למפלגה הדמוקרטית.

התחרות היא קשה והמועמדים לא בוחלים באמצעים. דניאל בוריח, האחראית כיום על הקשר של הבית הלבן עם הקהילה היהודית, שלחה לרשימת התפוצה שלה לינק לאתר חדש של הבית הלבן. באתר, באופן מודגש ובולט, מוצג החלק בנאומו של אובמה על המזרח התיכון, בו ציין כי ניסיונות הפלסטינים לעשות דה-לגיטימצתיה למדינת ישראל ייכשלו. באתר מפורטות עמדותיו של הנשיא, השואף להיבחר שוב, לגבי הסכסוך הישראלי פלסטיני והדגשה כי "הנשיא הבהיר שלא ניתן לצפות מישראל לנהל משא ומתן עם החמאס, ארגון טרור שנשבע להשמיד אותה".

למשימת ההסברה גויס גם ראש העיר הטרי של שיקגו רם עמנואל, עוזרו הקרוב לשעבר של הנשיא, שפרסם מאמר ב"וושינגטון פוסט" המוקדש ברובו להבהרת עמדתו של הנשיא כלפי ישראל. עמנואל פתח את הטור שלו בהסבר על כך שבתפקיד החדש שלו, הוא מתמקד בבטחון ברחובות העיר שבאחריותו, חיזוק בתי הספר וייצוב התקציב ? אך מוסיף ש"בתור אמריקאי ובנו של מהגר ישראלי, יש לי מחויבות עמוקה להשרדות, בטחון והצלחה של מדינת ישראל".

עמנואל. הנשיא נלחם נגד נגד דה-לגיטימציה לישראל. תצלום: אי-פי

"אני אחד מני רבים שיודעים שעם ישראל משתוקק לשלום", המשיך עמנואל במאמרו. "הם לקחו סיכונים למרות האתגרים. והם יעשו זאת שוב, כשיהיה להם שותף לתהליך, ואזור שמכיר במדינת ישראל היהודית עם גבולות בטוחים ובני הגנה". עמנואל טען במאמר כי הנשיא אובמה מבין את השינויים הדמוגרפיים במזרח התיכון, שפועלים נגד פתרון שתי המדינות, וכי "המאזן הרעוע שקיים היום לא יכול להחזיק".

כשהוא הקשיב לנאומו של אובמה על המזרח התיכון, הדגיש עמנואל, הוא שמע אותו "מאשר את המחויבות החזקה שלו לבטחון ושגשוג של ישראל". לדבריו, "אובמה אמר שיחסי ארה"ב עם ישראל לא ניתנים לערעור, ושלא ניתן לפתור את הסכסוך באמצעות צעדים חד-צדדיים או באמצעות ההצבעה באו"ם, אלא רק באמצעות משא ומתן בין הצדדים. הוא אמר שלא ניתן לצפות מישראל לקיים שיחות עם הרשות הפלסטינית שמחבקת את החמאס, ארגון טרור שנשבע להשמיד את ישראל, והוא אישר מחדש את המחויבות ליתרון האיכותי הצבאי של ישראל. הוא אמר שהמדינה הפלסטינית העצמאית תהיה מפורזת מנשק, ושיש להוכיח את בטחון ישראל לפני השלמת הנסיגה המדורגת של ישראל".

בזמן שבידודה של ישראל בעולם גובר, הזכיר עמנואל, "הנשיא שלנו נלחם נגד המאמצים להחליש אותה ולעשות לה דה-לגיטימציה בזירה הבינלאומית". ארה"ב, אליבא דה עמנואל, נמנעה מלהשתתף בוועידת דרבן 2 "כשנהיה ברור שמטרת הוועידה להשמיץ את ישראל. הוא גייס תמיכה לסנקציות נגד איראן והוא התנגד לדו"ח גולדסטון, וגם השקיע זמן ב"להפיח רוח חיים לתוך תהליך השלום, שהוא תקוותנו הגדולה ביותר לבטחון ישראל לטווח הארוך".

"ישראל זקוקה לפרטנר בתהליך השלום", קובע עמנואל. "אם בשנתיים שלי בבית הלבן, הפלסטינים היו משקיעים את אותו הזמן לעבוד על תהליך השלום כפי שהם השקיעו בנסיון להמנע מלשבת למשא ומתן, זה היה עובד טוב יותר. אך בתור אמריקאי ויהודי אני מודה לנשיא הזה שהוא לא וויתר על המאמץ למצוא דרך שתביא את הצדדים חזרה לשולחן המשא ומתן. אני מצדיע למאמצים שלו לעבוד על הסכסוך המתיש והמסוכן הזה. כל מי שדואג לבטחון ישראל כמדינה היהודית, צריך לעשות זאת".

ביומיים האחרונים נאלץ ממשל אובמה להסביר מדוע החליט להחרים את וועידת "דרבן 3" שתתקיים בספטמבר במטה האו"ם בניו-יורק, על אף הביקורת החריפה של ארגוני זכויות האדם. לטענת הארגונים, "ממשל אובמה זורק את זכויות האדם מתחת לאוטובוס בגלל ישראל", וכי וויתור ארה"ב על השתתפות בוועידה "משאירה את הבמה לאחמדינג'אד ודומיו".

במקביל בוושינגטון מתקיים בימים אלה כנס גדול של "הקואליציה לאמונה וחירות", שבה מופיעים מספר מועמדים פוטנציאליים או מוצהרים לנשיאות מטעם הרפובליקאים, שאינם פוסחים על ביטויי אהדה כלפי ישראל. הבוקר, למשל, הטיחה חברת הקונגרס הרפובליקאית השמרנית ממינסוטה מישל בכמן בפני באובמה כי הוא "הדהים עם בגידה בידידה ובעלת הברית הגדולה שלנו". לדבריה, אובמה אמר לישראל: "עלייך לוותר על עוד אדמה ולהתכווץ לגבולות 1967. חצו את המדינה שלכם לשניים, ותנו את האדמה הזאת לפלסטינים שאפילו לא מכירים בזכות הקיום של ישראל או זכותה להגן על עצמה. אמריקה צריכה לעשות את מה שכל הנשיאים מאז הארי טרומן עשו לפניו, ולעמוד לצדה של ישראל. אני עומדת לצדה של ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ