רפי איתן: הכרתי את עופר, גופי ביון נעזרים בסוחרים

"דגן ואני לא מסבכים אותם יותר"

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

השר ואיש המוסד לשעבר רפי איתן התייחס אתמול לפרשת האחים עופר. "אני חושב שההיכרות הראשונה שלי אתם היתה בשנות ה-60", אמר איתן ל"הארץ". בשנות ה-60 היה איתן מבכירי היחידה המבצעית של המוסד, וניהל את פעולותיה באירופה.

האם התכוונת שהם היו סייענים כבר אז?

"אתה מסיק מסקנות ואינני רוצה להתייחס אליהן".

על פי פרסומים זרים, ב-1968 היה איתן מעורב במבצע המיוחס למוסד, שהיה כרוך בפעולה ימית מסובכת. באותה פעולה הובילה האנייה שירסבורג-200 A טונות של אורניום טבעי, שנרכשו על ידי חברה בלגית, לכאורה בעבור חברה באיטליה. צוות האנייה הצהיר כי הוא מתכוון להפליג עם המטען ולפרקו בנמל באיטליה. ואולם, האנייה לא הגיעה לאיטליה, ועקבותיה נעלמו. לימים התברר על פי תחקירים שפורסמו בספרים ובכלי התקשורת כי האנייה העבירה את המטען לספינה אחרת. לפי אותם פרסומים, ספינה זו היתה שייכת לחברה ישראלית, שהובילה את המטען לנמל חיפה, שם הוא נפרק והועבר לכור הגרעיני בדימונה, בשביל תוכנית הגרעין של ישראל.

איתן אמר כי "שירותי ביון בעולם נעזרים באנשי עסקים. מה עשה ארנון מילצ'ן עבור ישראל? אני מחזיק בידי ספר שזה עתה יצא בארה"ב ומפרט את עזרתו למערכת הביטחון שלנו".

איתן מתכוון בין השאר למילצ'ן, מפיק הוליוודי בעל עסקים חובקי עולם. אנשי חברת מילקו שבבעלות מילצ'ן אף נחקרו על ידי האף-בי-איי, כמי שסיפקו ציוד שלכאורה נועד לצרכים רפואיים, אך בפועל היה בעל ייעוד כפול. לפי הפרסומים הזרים, ניתן היה להשתמש בציוד לייצור נשק גרעיני. המנכ"ל של החברה נחקר, נעצר, שוחרר בערבות ונמלט מארה"ב. הוא הוכרז עבריין נמלט ורכושו חולט. הוא חי בגלות בספרד במשך שנים ארוכות, ורק לפני כמה שנים הגיע להסדר טיעון עם הרשויות החוק בארה"ב, שבעקבותיו הם אפשרו את שובו.

כשנשאל אם האחים עופר עברו על החוק בכך שסחרו עם איראן ענה כי "אם יש לך הרשאה מהגורמים המוסמכים, הרי שלא עברת על החוק. אך אם אין הרשאה כזאת, הרי ברור שזו עבירה".

ולדעתך היתה להם הרשאה?

"אינני יודע".

אתה ודגן, שנחלץ לעזרתם של האחים עופר, לא מסבכים אותם עוד יותר?

איתן: "מעבר למה שהם מסובכים קשה לסבך אותם".

סיוע ללא תמורה

על פי פרסומים זרים, וכן על פי ספרו של צוער המוסד ויקטור אוסטרובסקי, קיימת תופעה של סייענים. זוהי הגדרה של המוסד וקהיליית המודיעין הישראלית לאנשי אמון שאינם מועסקים בשכר, אלא מוכנים לסייע, לרוב ללא שכר, מתוך הזדהות רעיונית. בדרך כלל מדובר ביהודים בעלי מעמד במדינותיהם, אך היו גם מקרים של לא-יהודים שהסתייעו בהם.

במשך השנים נחשפו כמה מקרים של סייענים שעזרו למודיעין הישראלי. כך לדוגמה, בשנות ה-50 פעלה חברה ישראלית לאספקת בשר מאזור אסמרה שבאריתריאה (אז אתיופיה). שירותי המודיעין של ישראל נעזרו בהם לצורך מבצעים באזור קרן אפריקה והים האדום, החולשים על נתיבי השיט לאילת, וכן על סודאן, מצרים, תימן וסעודיה. החברה היתה בבעלותם של אנשי העסקים עזריאל עינב ויוסי הראל, לשעבר קצין בכיר באגף המודיעין של צה"ל ומפקד ספינת המעפילים אקסודוס.

בשנות ה-80 הקים המוסד חברה שהיתה לכאורה בעלת כפר נופש בחופי סודאן, כחלק מהמבצעים להעלאת יהודי אתיופיה. בכפר פעלו אנשי מוסד וחיל הים, שהתחזו למדריכי צלילה. הוא שימש נקודה להברחתם של היהודים בספינות לישראל. באותן פעולות גם נעזר המוסד באיש עסקים יהודי מבלגיה, בעל חברת תעופה שבעזרתה הוטסו היהודים מחרטום דרך אירופה לישראל.

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"