פעיל השמאל גדעון ספירו נעצר בחשד להסתה

בשל מאמר שכתב לפני עשרה חודשים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

העיתונאי ופעיל השמאל הוותיק גדעון ספירו נעצר אתמול על ידי משטרת תל אביב לכמה שעות בחשד להסתה לאלימות בשל מאמר שכתב לכמה אתרי אינטרנט של השמאל לפני כעשרה חודשים. לדבריו, זו הפעם הראשונה שאדם נעצר בשל מאמר.

ספירו, 76, נחשב לאחד מדוברי השמאל הרדיקלי. בעבר נחקר על מכתבים ששלח לשופטים במחאה. בספטמבר פרסם מאמר שכותרתו "מחזות קורעי לב". שם הסביר כי הוא מתנגד למאבק אלים נגד הכיבוש ומעדיף את המאבק הבלתי אלים, "נוסח בלעין ונעלין". אך הוא גם מסביר שהוא, "כמי שנמנה עם העם הכובש", לא יכול "להכתיב לפלסטינים את שיטות מאבקם".

עוד הוא קובע כי "כמעט כל מתנחל נושא עמו נשק, לעתים הוא במדים ולעתים לא, ולכן הפגיעה בהם אינה זהה לפגיעה באוכלוסייה אזרחית בלתי לוחמת. לא כך לגבי נשים, ילדים וזקנים. גם אם הם מתגוררים בהתנחלויות הם אינם כוח לוחם ולכן יש למנוע ולגנות כל פגיעה בהם על ידי מי שנאבק בכיבוש באמצעים חמושים". עוד אמר: "מאבק חמוש נגד כיבוש מוכר כלגיטימי במערכת הבינלאומית".

בעקבות המאמר פנתה זמן קצר לאחר הפרסום עו"ד הילה כהן מהפורום המשפטי למען ארץ ישראל ליועץ המשפטי לממשלה ולמפקד אגף החקירות במשטרה בדרישה לפתוח בחקירה נגד ספירו. לטענת כהן יש במאמר עבירות של הסתה לאלימות ותמיכה בארגון טרור.

אתמול קיבל לפתע פנייה להגיע לחקירה במשטרת תל אביב. "אמרתי לחוקר שהמאמר הוא בדיוק ההפך מהסתה לאלימות, הוא כולו שיר הלל למאבק הלא אלים ויש בו אפילו גילויי אמפתיה למתנחלים", סיפר ספירו. "אחרי שנגמרה החקירה הגיעה קצינה והודיעה לי שאני עצור. רוקנו לי את הכיסים והכניסו אותי לתא עם שב"חים". טרם כניסתו למעצר יצר קשר עם עו"ד מיכאל ספרד שפנה למשטרה יחד עם עו"ד אבישר לב כדי לשחררו. כשהפנייה לא נענתה פנו עורכי הדין לשי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה. ככל הנראה עקב כך שוחרר ספירו בערבות לאחר כשעתיים.

"המעצר הוא הוכחה מבעיתה שהאווירה כיום מאפשרת פעולות כוחניות נגד אנשים... כשהם נוגדים את תפישת השלטון", אמר ספרד. גם האגודה לזכויות האזרח גינתה את המעצר. מהמשטרה נמסר: "החשוד נחקר לאחר שהוגשה תלונה. לאחר התייעצות עם הפרקליטות הוחלט לשחררו בתנאים מגבילים".

השתתף בידיעה: יניב קובוביץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ