שיחת היום | "חנין זועבי, למה עוד משט לעזה כשהמעברים פתוחים?"

שיחת היום

ג'קי חורי, שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי, שיחת היום

חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) מוצאת את עצמה שוב בלב הסערה בעקבות פרסום צילומים מאירוע ההשתלטות על הספינה מאווי מרמרה בשנה שעברה. לטענת צה"ל, באחת התמונות נראית זועבי מטרים ספורים מפעילים שמחזיקים בנשק חם. בימים אלה מדברים כבר על יציאת המשט השני לחופי הרצועה, ולמרות הביקורת והסערה בפעם הקודמת, בעיניה ההשתתפות היא חובה מוסרית שמבטאת קונסנזוס עולמי שמאתגר את הממסד ואת כללי המשחק הפוליטיים בישראל.

את שוב בעימות עם צה"ל, והפעם תמונות שבהן את ככל הנראה ברקע והפעילים מחזיקים בנשק?

"זה המשך משפט השדה שמנהלים נגדי: מפרסמים תמונות וקובעים מה ראיתי ומה לא ראיתי בצורה מניפולטיבית. כל העניין זה מעלה שאלות, כמו למה עכשיו ומה פשר העיתוי הזה, מדוע הצבא החזיק בתמונות שנה שלמה ולא פרסם אותן? אני לא חוששת משום פרסום וכבר פניתי ליועץ המשפטי לממשלה ושר הביטחון וביקשתי לחשוף הכול. אני מוכנה ללכת עם זה עד לבית המשפט. אין בידיהם שום ראיה וזה רק המשך להכפשה ולהסתה נגדי".

אבל ראית נשק אצל הפעילים?

לא ראיתי שום נשק חוץ מהנשק שהיה אצל החיילים שהשתלטו על הספינה. אבל מעבר לכך, גם אם כן, זה מוכיח שהפעילים היו יותר הומניים ועובדה שהם לא השתמשו בנשק. חברה ודעת קהל שלא מוסת צריך לשאול את השאלה הזו: אם היה הנשק מדוע לא השתמשו בו? זה הופך להיות גול עצמי מבחינת ישראל, אבל החברה בישראל מוסתת והיא במלכוד של מערכת הביטחון ודעת הקהל לא שואלת את השאלות המתבקשות".

ח"כ יריב לוין כבר פנה ליועץ המשפטי לממשלה וביקש למנוע ממך להשתתף במשט השני?

"אני מבקשת מח"כ לוין שיכין עבורי שתי רשימות מה מותר לי לעשות ומה אסור, זה מה שחסר לי. לצערי גזענים כמוהו קובעים את כללי המשחק".

תיעני בחיוב אם תקבלי הזמנה להשתתף במשט הבא?

"ההזמנה מגיעה לוועדת המעקב של ערביי ישראל והיא קובעת את הרכב המשלחת באמצעות מרכיביה מהתנועות הפוליטיות בחברה הערבית. אם יפנו אליי, בטח שאשתתף במשט ועל ישראל להתמודד עם השאלה אם למנוע מחבר כנסת לממש את זכותו לפעילות פרלמנטרית הכי בסיסית.

מדינה שיש בה רוב שמגדיר כי ערכים יהודיים יותר חשובים מערכי הדמוקרטיה, נמצאת במבוכה גדולה, ותבזבז את רוב האנרגיה שלה על שני דברים: רדיפה פוליטית של אלה שחושבים מחוץ לקונסנזוס הציוני, ובקמפיינים של יחסים בינלאומיים במקום להשקיע את המאמצים בבניית חברה נורמלית, ובבניית יחסים נורמליים עם הסביבה.

ההשתתפות שלי במרמרה, והמאבק של בל"ד ושל הפלסטינים למען שוויון זכויות, צריכים לחזק את הדמוקרטיה בישראל, אם ישנה כזאת, ולא להחליש אותה. עצם התגובה המתלהמת בישראל מצביעה על התשתית האנטי דמוקרטית הישראלית. אתה לא יכול לטעון לדמוקרטיה ולהתנהג כגזען".

אבל את נטלת חלק במשחק הזה ונבחרת לכנסת על בסיס הדמוקרטיה הישראלית?

"נבחרתי לכנסת כדי לייצג את המצע שלי, לא נבחרתי לייצג אידיאולוגיה ציונית. כלל עיקרי בדמוקרטיה הוא היכולת לפעול מחוץ לקונסנזוס. אם שם המשחק הוא זכויות ושוויון, אז המצע של 'מדינת כל אזרחיה' לא רק לגיטימי, הוא מרכז הלגיטימיות. אדרבא, שראש הממשלה יעמוד בקונגרס ויגיד שמדינת כל אזרחיה אינה נחשבת למצע דמוקרטי בישראל, ושהממסד בישראל רודף אחרי כל מי שמחזיק במצע הזה, נראה אז אם ומי ימחאו לו כפיים".

את לא חושבת שהשתתפותך ושל ערביי ישראל אחרים הרעה את היחסים בין המדינה לאזרחיה הערבים?

"אני מסכימה לזה בציניות, כי לפני המרמרה ישראל הייתה דמוקרטית לחלוטין: אין כיבוש, אין הפקעת אדמות, אין הריסת בתים, והיה שוויון מלא בין האזרחים. רק לאחר המרמרה הכל השתנה לרעה. ברור שמדובר בתירוץ ותמיד לישראל יש רשימת תירוצים. המשמעות של המוסר החופשי שלך היא שאתה אחראי על המוסר שלך ולא האחרים. אם אתה גזען או דמוקרט זו ההחלטה המוסרית שלך, ושאף אחד לא יצדיק את האי-מוסריות שלו על ידי הטלת האחריות על השני. הפלסטינים מסרבים לאמץ את הפסיכולוגיה בגרוש הזאת, בה הם אמורים להאשים את עצמם בגזענות הצד השני. על החברה בישראל להסתכל בראי, ולהכיר בעובדה שהיא קפצה מדרגה מחברה גזענית לפשיסטית".

אבל את רואה חברי פרלמנט בעולם שפועלים נגד המדינה שהם נבחרו בה?

"העניין הוא שאין מדינה אחרת בעולם שכובשת ושולטת בעם אחר כמו ישראל, והעולם יודע גם את זה. נתניהו היה צריך להגיד בקונגרס 'ישראל היא המדינה הכובשת היחידה בעולם' במקום 'ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה באזור'. אין גבורה בכך שהעולם יתמוך בך כאשר אתה מפזר שקרים לכל עבר, הגבורה היא שהעולם יתמוך בך כאשר אתה אומר את האמת".

אבל למה צריכים עוד משט, הרי ישראל מכניסה סחורות ומצרים פתחה את מעבר רפיח ואין ממש מצור?

"זה חלק מהתגובה המטעה של ישראל. המסר הוא לא רק בסיוע ההומניטרי אלא מסר סימבולי נגד הדיכוי והכיבוש ונגד השתיקה הישראלית. ישראל עדיין שולטת במעברי הסחורה ובתנועת האנשים ולכן אי אפשר לדבר על סיום הכיבוש".

אז מבחינתך המרמרה הייתה הצלחה?

"נכון שזה היה אירוע קשה והיו בו תשעה קורבנות ואנשים נפגעו, אבל מרמרה הייתה הצלחה משום ששיקפה את הקונסנזוס העולמי נגד הכיבוש והמצור על רצועת עזה. העניין לא מסתכם במערכת היחסים בין ישראל לפלסטינים אזרחי המדינה אלא מול העולם. למרות התמיכה של הקונגרס בישראל במשט השני תשתף משלחת של פעילי זכויות אדם מארה"ב וגם מקנדה,נוסף למשלחות רבות מאירופה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ