הירי בגבול סוריה - שחיקת טוהר הנשק

ראש המוסד לשעבר צבי זמיר:

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

"אני מודאג מכך שחיילים יורים על אנשים חסרי נשק. אני מתכוון לירי שלנו מול ההתפרצות של הפלסטינים בגזרה הסורית" , כך אמר אתמול ראש המוסד לשעבר, צבי זמיר, לאילנה דיין בראיון בגלי צה"ל. זמיר, ששימש ראש המוסד במלחמת יום כיפור, הוסיף כי "אם גדר התיל היתה גדר שרוחבה 30 מטר, אז הם לא היו עוברים. ואם היו מנסים לעבור, היינו יכולים למנוע זאת בלי לפתוח באש. אנחנו שוחקים את טוהר הנשק. אנחנו מאשרים לחייל לפתוח באש כשהוא צריך להגן על חייו. אך כשהוא צריך להגן על גבול, השימוש בנשק - אם הוא לא הכרחי נגד אנשים שחוצים את הגבול - צריך להימנע".

כשנשאל אם לחיילים לא היתה ברירה אחרת, טען זמיר כי זה נכון לגבי הפעם הראשונה שמנסים לחצות בדרך זו את הגבול, "אבל לא לגבי הפעם השנייה ולא לגבי הפעם השלישית שתהיה והרביעית שתהיה".

בחלק נוסף של הראיון התייחס זמיר גם להתבטאויות האחרונות של מאיר דגן, שעוררו סערה במערכת הפוליטית. בין היתר, הסביר דגן כי הסיבה לכך שאמר דברים קשים אלו ביחס להנהגה הישראלית ולסוגיות ביטחוניות נוספות נובעת מרצונו למנוע מצב כפי שהיה בימים שלפני מלחמת 73'. כשנשאל אם הוא יכול להבין את דגן, אמר זמיר: "אני חושב שהוא איש שמדבר בלשון ברורה ואם הוא יישאל, אז הוא יגיד בדיוק למה הוא בחר להביע את דאגותיו בדרך שבה הוא הלך. ביום הכיפורים אני הייתי במצב דומה. הייתי בדעת המוסד שהיו סבורים שזה הולך למלחמה ולא יכולתי לפרוץ את העיוורון שתקף את שר הביטחון, את ראש אמ"ן, את הרמטכ"ל. זה פשוט לא היה אפשרי".

זמיר הסביר כי היה מופתע מהדרך שבה בחר דגן להביע את דעותיו. "פורמלית הוא לא עבר שום עבירה. אם הוא עבר עבירה היא אולי אתית. אני לא יכול להעלות בזיכרוני ראש מוסד שהיתה לו התפרצות כזו. הוכיתי בהלם כמו כל שאר קוראי העיתון, וכשקראתי נדהמתי שזה הגיע לעיתונות, אך הוא לא חשף שום סוד, הדברים היו ידועים".

זמיר הוא לא ראש המוסד היחיד שהגיב לאמירותיו של דגן. שבתי שביט, שכיהן כראש המוסד בשנים 1989-1996, ביקר באחרונה את דגן ואמר בוועידה לסחר תובלה כי "תמיד שמרתי על כלל שלפיו מעולם לא הצטערתי על דברים שלא אמרתי. עבדתי תחת ממשלות ושרים שונים, שחשבו שאני או אילם או אוטיסט , אך גם על זה לא הצטערתי. מכאן אתם יכולים להסיק מהי דעתי על אנשים שהיו בתפקידים מרכזיים במערכת הביטחון ומתבטאים על נושאי ליבה שהם טעונים ורגישים".דובר צה"ל מסר בתגובה לדברי זמיר: "מר צבי זמיר עתיר זכויות גדולות בשימור ביטחונה וחוסנה של מדינת ישראל. מעבר לכך אין בכוונתנו להוסיף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ