משרד הביטחון: "חללי אלטלנה נרצחו"

במודעה שפירסם המשרד נכתב כי אנשי האצ"ל שנורו בקרב עם חיילי צה"ל "נרצחו", אולם לא נכתב מי הרוצחים. ברק הורה לתקן את "התקלה"

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

אנשי האצ"ל שבאו ארצה באניית הנשק אלטלנה לחוף תל אביב ביוני 1948 ונורו למוות בקרב עם חיילי צה"ל "נרצחו". כך קבעה שלשום מודעה שפרסם משרד הביטחון בעיתונות, לקראת טקס לזכר החללים שייערך היום בהשתתפות ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

במודעה לא פירט משרד הביטחון מי היו הרוצחים, בהנחה שאנשי האנייה אכן נרצחו. את ההוראה לירות קליעים ואף פגזים לעבר אלטלנה נתן בזמנו ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן-גוריון, כחודש וחצי בלבד לאחר הקמת המדינה ומחשש לערעור סמכותה. מפקד הכוח שפעל נגד אלטלנה ממטה הפלמ"ח בחוף היה יצחק רבין. בן-גוריון התנגד לקיום כוח צבאי עצמאי שאינו סר למרות הממשלה בתחומי המדינה או בשטח הנפרד של ירושלים. רבין תיאר את העימות האלים במונחי התקפה של האצ"ל והתגוננות של צה"ל.

בראש המודעה, שהתפרסמה מטעם היחידה להנצחת החייל באגף המשפחות וההנצחה במשרד הביטחון, מופיע סמל מדינת ישראל. הטקס, שייערך אחר הצהריים בבית הקברות הצבאי נחלת יצחק, הוא באחריות "ברית חיילי הארגון הצבאי הלאומי בארץ ישראל".

בעימות בין שני הכוחות נהרגו 16 אנשי אצ"ל ושלושה חיילי צה"ל. בספרו "פנקס שירות" כתב רבין כי ב-22 ביוני 1948, כאשר סוכלה הגעת אלטלנה לחוף כפר ויתקין והיא המשיכה לשוט לתל אביב, מינו בן-גוריון וראש אגף המבצעים במטכ"ל יגאל ידין את מפקד הפלמ"ח יגאל אלון לפקד על אזור תל אביב. אלון מינה את רבין, שהזדמן באותו יום למטה הפלמ"ח יחד עם חברתו לאה, לימים רעייתו, למפקד כוח הפלמ"ח. בפיקודו היתה גם מחלקה של גבעתי.

לדברי רבין, "תגבורות של לוחמי אצ"ל זרמו אל החוף מן האנייה שבים ומכיוון תל אביב. נפתחה אש לעבר המטה. השבנו אש אל היורים - חוליות אצ"ל, הפרושות לאורך החוף במספרים ניכרים. בבית הסמוך לשלנו שלטו אנשי אצ"ל. כרתנו אתם הסכם: הם אינם יורים לעברנו ואנו איננו יורים לעברם. קול פיצוץ החריד את הבניין: אצ"ל שלח פגז נגד טנקים "פיאט" לעבר מטה הפלמ"ח. הפגז לא גרם כל נזק, אבל זו הסלמה חריפה בקרב. אם הפגז השני יפגע בקיר פנימי של הבניין, מצבנו יחמיר מאד. עמוס חורב (לימים אלוף בצה"ל) ואני עלינו לגג הבניין והשלכנו רימונים לעבר החוליות הפרושות על החוף. לאנשי אצ"ל היו נפגעים. אחד ממפקדי אצ"ל איבד את השליטה על עצמו, התפרץ וצעק, ?למה אתם יורים ביהודים?'. השבתי לו, ?כשיהודים יפסיקו לירות בנו, נפסיק לירות ביהודים'".

רבין הוסיף: "לבי שלם עם החלטת בן-גוריון לקיים את החוק והסדר במדינה, שעתה זה נולדה, ולמנוע את הפרת המרות האזרחית והצבאית. הודיעו לי שהוחלט להפגיז את האנייה בתותח - זה שהתפרסם אחר כך בכינוי ?התותח הקדוש'. זו היתה הפגזה כדי לפגוע. לולא חיסול האנייה לא היתה פרשה זו מסתיימת. התותח ירה ממטה מיוחד שהקים אלון במחנה ?יונה', כיום מלון הילטון. המטה ארגן את המלחמה נגד האצ"ל, שלא ויתר על כוונתו להשתלט על תל אביב".

בעקבות פניית "הארץ" לברר אם שר הביטחון אהוד ברק, השוהה בפאריס, שותף להגדרת הרוגי אלטלנה כנרצחים, עם המשמעויות העולות ממנה לגבי בן-גוריון, רבין וצה"ל, מסר ראש אגף הדוברות וההסברה במערכת הביטחון, שלומי עם-שלום, כי ברק "הורה לבדוק את התקלה החמורה, למנוע את האפשרות להישנותה ולפרסם מודעה מתוקנת ביום קיום הטקס (הבוקר)".

פרסום המודעה שלשום שיקף קריסה של מנגנון הבקרה במשרד הביטחון. ראש אגף המשפחות וההנצחה במשרד, אריה מועלם, נעדר בשבוע שעבר מעבודתו בגלל אבל משפחתי ולא ראה את טיוטת המודעה שנמסרה לפרסום שלשום. בעקבות מה שתואר בהודעת ברק כתקלה חמורה, יוטל מעתה פיקוח של אגף הדוברות וההסברה על נוסח מודעות המשרד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ