תומאס פרידמן | בחזרה לתוכנית החלוקה

אם ישראל והפלסטינים ימשיכו להתנגד לחידוש המשא ומתן, אנו עומדים בפני תאונת רכבת בספטמבר. מה בדבר גישה שונה?

ניו יורק טיימס
תומאס פרידמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
תומאס פרידמן

אף שהנשיא ברק אובמה ושרת החוץ הילרי קלינטון פעלו נכון במקרים רבים שנוגעים למדיניות החוץ, הם הובילו לכישלון משמעותי למדי ביחסי ישראל והפלסטינים, שם גרמו ניתוק וניכור של כל הצדדים ויצרו אפס התקדמות. הם לא היו עקביים - דרשו הקפאת התנחלויות ונסוגו מהדרישה, חסרי דמיון וחלשלושים פוליטית. אלא שהשחקנים שעמם היו אמורים לעבוד היו לימונים. ממשלה פלסטינית מפולגת מכדי שתוכל לקבל החלטות חשובות, וממשלת ימין חמקנית, חזקה מספיק כדי לקבל החלטות, אך נטולת רצון ליישמן.

אבל אתם הרי יודעים מה עושים מלימונים. לימונדה.

אנשי אובמה בצרה. הרשות הפלסטינית, שאיבדה אמון בישראל ובארה"ב, דוחקת באו"ם להכיר במדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967 בגדה המערבית וברצועת עזה. לאחר שמשימה זו תושלם, תוכל הרשות הפלסטינית להתחיל בהפעלת לחץ כלל עולמי על ישראל כדי שתסיג את המתנחלים וכוחות הביטחון שלה, או שתיאלץ להתמודד עם סנקציות ודה-לגיטימציה. ברור שישראל מתנגדת לצעד זה. ארה"ב אינה מעוניינת לתמוך בפתרון חד צדדי מסוג זה, שיעורר ניכור בין ישראל ליהודי אמריקה. אולם, היא אינה מעוניינת גם להטיל וטו על החלטה כזאת, שתסבך את מצבה בעולם הערבי-מוסלמי.

כחלופה, מנסה ארה"ב להביא את הצדדים לחידוש שיחות השלום והסדר כולל על בסיס תנאים בהציב הנשיא באמצע מאי, שתי מדינות לשני עמים וגבולות 1967 כנקודת מוצא, ובהמשך, חילופי שטחים על פי הסכמה משותפת של ישראלים ופלסטינים. אולם, אם הצדדים לא יקבלו זאת, ולעת עתה הם מתנגדים, הרי שאנו מתקדמים לעבר תאונת רכבות ממשית באו"ם, בספטמבר.

מה בדבר גישה שונה?

אם הפלסטינים רוצים לגרור את הבעיה לנקודת ההתחלה, האו"ם, אני אומר, קדימה. אבל בואו נחשוב קצת יותר ונפעיל את הדמיון.

ב-29 בנובמבר 1947 קיבלה העצרת הכללית של האו"ם את החלטה 181, שחילקה את פלסטינה לשני "בתים" לשני עמים, שהוגדרו כ"מדינות ערבית ויהודית עצמאיות". זה חשוב. כך בדיוק תיארה החלטה 181 את התוצאה הרצויה של החלוקה. מדינה "ערבית" לצד מדינה "יהודית".

אז למה שלא נעדכן את החלטה 181 ונעביר אותה למועצת הביטחון, היוקרתית יותר? זו היתה יכולה להיות החלטת או"ם חדשה ופשוטה: "אנו מאשרים בזאת כי שטחה של פלסטינה ההיסטורית יפוצל לשני בתים לשני עמים - מדינה ערבית פלסטינית, ומדינה יהודית. קו החלוקה אמור להתבסס על גבולות 1967, כאשר תיקוני גבול יבוצעו והסדרי ביטחון יבוצעו בהסכמת שני הצדדים. אנו מכירים במדינה הפלסטינית כבחברה בעצרת הכללית וקוראים לשני הצדדים לפתוח במשא ומתן כדי לפתור נושאים אחרים השנוים במחלוקת".

פשוט מאוד.

כל צד יקבל משהו חיוני, אם יספק את רצונות הצד השני. הפלסטינים יזכו בהכרה במדינתם ובחברות באו"ם כשישראל ואמריקה מצביעות בעד. הישראלים יקבלו מהאו"ם הכרה רשמית במדינה היהודית, כשהפלסטינים והערבים מצביעים בעד.

יתרה מכך, הפלסטינים יבואו למשא ומתן שיבוסס על גבולות 1967, וישראל תקבל את הבטחת האו"ם וארה"ב לקביעת קו הגבול הסופי במשא ומתן שיתנהל בין הצדדים, שיכלול החלפת שטחים, כך שתיאורטית, 5% משטח הגדה המערבית שבהם חיים 80% מהמתנחלים ייכללו בעיסקת חליפין תמורת שטחים בישראל של לפני 1967.

לשני הצדדים תהיה מסגרת לחידוש המשא ומתן על פי יכולתם. ראש הממשלה ביבי נתניהו אמר לצירי הקונגרס האמריקני כי הוא מוכן לקבל את פתרון שתי המדינות ופשרות כואבות נוספות, אולם דרש שישראל תהיה מדינה יהודית בעלת גבולות בני-הגנה. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מתעקש על כך שגבולות 1967 יהיו הבסיס לכל משא ומתן, ורוצה לנהל את השיחות עם ישראל מעמדת שיוויון ריבונית.

בו זמנית, במקום שארה"ב תיקלע לבידוד בפינה עם ישראל, היא יכולה לקבל נקודות זכות בגין חידוש השיחות, מבלי להיתקע בנושא ההתנחלויות. "ספטמבר עלול להיות חודש של עימותים שתוצאותיהם עלולות להיות הרות אסון, או של פריצת דרך, אם הדברים ייעשו כהלכה", אמר גידי גרינשטיין, יו"ר מכון ראות, שבו פועלות קבוצות החשיבה המובילות בישראל. "הישראלים והפלסטינים משחקים ב'תרנגולת'. ההנהגה הפלסטינית בגדה המערבית אינה מעוניינת בפתרון האמריקני שישחרר אולי כוחות פופוליסטיים העלולים להכניע אותה. הישראלים יודעים שלעשיית כל מאמץ כדי לחסום את הפלסטינים באו"ם מבלי להעלות הצעה נגדית עלולות להיות השלכות מזיקות על המזרח התיכון שכבר נמצא בסערה. עיסקה שתכיר במדינה הפלסטינית בהתנסחויות שתואמות את חששות ישראל לא רק יסייעו לשני הצדדים לחזור מהתהום, אלא גם ליישם את ההחלטה ההיסטורית של "שתי מדינות לשני עמים - 2011".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ