ברקת מתכוון למנות סגנית מהמחנה החילוני

משבר קואליציוני עם החרדים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, נקלע למשבר קואליציוני מול שותפיו החרדים, על רקע רצונו למנות סגנית ראש עיר נוספת מקרב המחנה החילוני. בימים האחרונים גברו האיומים ואיומי הנגד בין המחנות. ברקת, לדברי חברי מועצה, מאיים לפטר את סגני ראש העיר החרדים והדתיים שיצביעו נגד המינוי. החרדים מצדם מאיימים לפרק את הקואליציה העירונית.

מי שעומדת במוקד המשבר הזה היא רחל עזריה, נציגת תנועת "ירושלמים", תנועת צעירים דתית-חילונית. עזריה עצמה, למרבה האבסורד, היא דתייה ושומרת שבת. עובדה זו, לטענת גורמים בעירייה, אף מגבירה את זעמם של החרדים על המינוי הצפוי. בעקבות אישור חוק הג'ובים בכנסת לפני כשלושה חודשים, מינה ברקת סגן חרדי נוסף - יוסי דייטש מיהדות התורה. אולם החוק מאפשר לו מינוי של סגן נוסף. כדי לשמור על האיזון הבטיח ברקת כי המינוי יהיה מקרב חברי המועצה החילונים. בחודשיים האחרונים הריצו תומכי עזריה קמפיין ציבורי נרחב בעד המינוי שלה. בין היתר הביעו בה תמיכה עיתונאים וסופרים, ביניהם אייל מגד וצרויה שלו. עזריה נחשבת למייצגת המובהקת של מגזר ירושלמי המכונה "הכיפות השקופות", דתיים לאומיים ומסורתיים, ששומרים על רוב המצוות אך תופשים את עצמם כחלק מהמחנה החילוני בעיר. בשנתיים האחרונות ניהלה שורה של מאבקים ציבוריים שנתפשו כאנטי חרדיים. במסמך שהוציאה סיעת יהדות התורה בשבוע שעבר היא דורשת לקבל לידיה את תפקיד הסגן הנוסף, בהיותה הסיעה הגדולה בקואליציה. לפני כשבוע הודיע ברקת לחברי הקואליציה על החלטתו ומאז סוערות הרוחות. למחנה החרדי הצטרפו גם חברי המועצה מהמפד"ל, שנחשבת לשון מאזניים. בשל כך, להערכת גורם בעירייה, האיום המיידי בפיטורים מרחף מעל ראשו של דוד הדרי, סגן ראש העיר מטעם המפד"ל, שמתנגד בתוקף למינוי. הן ש"ס והן יהדות התורה מסרבות בתוקף לציית למשמעת הקואליציונית ולתמוך במינוי.

אולם גם המחנה החילוני לא מתייצב מאחורי עזריה וברקת במקרה הזה. סיעת מרצ, שפרשה מהקואליציה בעקבות אישור תוכנית הבנייה "גן המלך" בסילוואן, לא צפויה אף היא לתמוך במינוי עזריה לסגנית ראש העיר. "המשבר הזה הוא בכלל לא בגלל עזריה, זה בגלל שברקת הבין שהוא צריך ליצור משבר עם החרדים כי הוא צריך לשקם את מעמדו בדחיפות בציבור החילוני", אומר מאיר מרגלית, חבר מועצה מטעם מרצ.

גורמים בעירייה הסבירו אתמול את ההתנגדות למינוי בכך "שמרצ משלמים מחיר על זה שעזבו את הקואליציה ומפחדים מעזריה שהיא חברת מועצה חילונית, צעירה ומבטיחה, המפד"ל חוששים שעזריה גונבת מהם את הדתיים הלאומיים המתונים ואילו החרדים מנצלים את המצב כדי לנסות ולפגוע במחנה הציוני". אותם גורמים הוסיפו שברקת נחוש להעניק את הסגנות לעזריה. מלשכתו של ברקת סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ