טורקיה וישראל מנהלות שיחות פיוס חשאיות, בניסיון לסיים את משבר המשט

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל וטורקיה מקיימות בשבועות האחרונים מגעים חשאיים, בניסיון להביא לסיום המשבר ביניהן. לדברי פקיד בכיר בירושלים, השיחות מתנהלות בערוץ ישיר בין גורמים ישראליים וטורקיים, ובמעורבות אמריקאית. הרקע לניסיון הפיוס הנוסף הוא הפרסום הקרוב, בתחילת יולי, של דו"ח ועדת הבדיקה של מזכ"ל האו"ם על אירוע המשט לעזה, וכן בשל המצב בסוריה.

מקור במשרד החוץ הטורקי אישר את קיומם של המגעים, וכך עשה גם מקור בממשל האמריקאי. לשכת ראש הממשלה סירבה להתייחס אתמול לדברים, אך לא הכחישה אותם. גם לשכת שר החוץ סירבה להתייחס לשאלות שהופנו אליה בעניין.

השיחות מתקיימות בשני ערוצים: ערוץ ישיר בין גורם מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מנכ"ל משרד החוץ הטורקי פרידון סינירלולו. האחרון הוא תומך גדול ביחסים עם ישראל ודוחף להחזרת הנורמליזציה ביחסים בין המדינות. מדובר בערוץ שיחות שנוצר אחרי הסיוע שהגישה טורקיה לישראל לכיבוי השריפה בכרמל. בתחילה מונה יועצו המדיני של נתניהו, רון דרמר, לנהל את המגעים עם הטורקים, אך לפני כמה שבועות מינה נתניהו לתפקיד אישיות בכירה שאינה מכהנת בלשכתו.

ערוץ שני נמתח בין הנציג הישראלי בוועדת הבדיקה של מזכ"ל האו"ם לאירועי המשט לעזה ("ועדת פאלמר"), יוסף צ'חנובר, לבין הנציג הטורקי בוועדה, אוזדם סאנברק. השניים עובדים יחדיו כבר כמה חודשים בוועדת הבדיקה של האו"ם, אבל גם משמשים ערוץ להעברת מסרים בין ישראל לטורקיה. השניים היו מעורבים בכמה ניסיונות לנסח הבנות כתובות לסיום המשבר.

יחד עם שני ערוצים ישירים אלה, הממשל האמריקאי קיים בחודשים האחרונים מגעים בדרג גבוה ביותר של ממשלת טורקיה, בעיקר בניסיון לסכל את המשט החדש לעזה, אך גם כדי לדחוף לשיפור היחסים עם ישראל. ביום שבת שוחחה שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, עם עמיתה הטורקי אהמט דבוטולו והביעה שביעות רצון מהודעת ארגון IHH, שהאנייה מאווי מרמרה לא תשתתף במשט לעזה.

ביום חמישי שעבר כינס ראש הממשלה נתניהו דיון שרים מצומצם על המשט לעזה ועל היחסים עם טורקיה.

לדברי גורם שעודכן בתוכני הדיון, עיקר המחלוקת היא בשאלה אם ישראל תתנצל בפני הטורקים או רק תביע צער, ואם משפחות ההרוגים הטורקים שיקבלו פיצויים יהיו רשאיות להגיש תביעות נוספות נגד ישראל.

זהו הניסיון השלישי של שתי המדינות להגיע להבנות שיסיימו את המשבר. הניסיון הראשון נעשה אחרי השריפה בכרמל, בדצמבר 2010. במגעים שניהלו אז צ'חנובר והנציג הטורקי סאנברק גובשו הבנות חלקיות, אבל מחלוקת פוליטית בישראל הכשילה את השיחות. הרקע לדברים היה התנגדותו של שר החוץ אביגדור ליברמן להתנצלות ישראלית לפני טורקיה על אירועי המשט. לפני חודשיים התקיים ניסיון נוסף, שלא פורסם, להגיע להבנות לסיום המשבר, שלא הוכתר בהצלחה.

הרקע לניסיון העכשווי קשור לשלושה אירועים. הראשון הוא פרסום דו"ח ועדת הבדיקה של מזכ"ל האו"ם לאירועי המשט בשבוע הראשון של יולי. נציגי ישראל וטורקיה בוועדה מעוניינים להשתמש בפרסום כהזדמנות לשתי המדינות לשים את הפרשה מאחוריהן ולשקם את היחסים.

טיוטת הדו"ח, שהוגשה לצדדים לפני כמה שבועות, עוררה כעס רב בטורקיה, כי קבעה שהסגר הימי על עזה תואם את החוק הבינלאומי, ולפיכך גם עצירת המשט חוקית, כחלק מאכיפת הסגר. בטיוטת הדו"ח נכתב עם זאת שחיילי צה"ל פעלו בצורה לא מידתית ושעל ישראל לשלם פיצויים למשפחות ההרוגים והפצועים הטורקים. המחלוקות בנוגע לדו"ח הביאו לדחיית פרסומו. עם זאת, נראה שהעניין נפתר, כי מועד פרסום הדו"ח בתחילת יולי נקבע בהסכמה ובמשותף על ידי ישראל וטורקיה.

האירוע השני הוא הבחירות בטורקיה, שהתקיימו בשבוע שעבר. לדברי פקידים בכירים בירושלים, לפני הבחירות לא היה יכול ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טייפ ארדואן, לגלות גמישות כלשהי בנוגע לדרישות טורקיה מישראל, מסיבות פוליטיות. ההערכה בישראל היא שלאחר שארדואן ניצח בבחירות הוא יוכל לגלות יותר פרגמטיות.

האירוע השלישי נוגע למצב בסוריה. האלימות שנוקט הנשיא הסורי בשאר אסד נגד בני עמו וזרם הפליטים לטורקיה גרמו לזעזוע באנקרה. הטורקים נדהמו במיוחד מכך שאסד אינו נענה לדרישותיהם, משקר להם ומעדיף את החסות שמעניק לו המשטר האיראני. "המצב בסוריה יוצר בעיות גדולות, הן טורקיה והן לישראל, ולכן יש אינטרס משותף לפתור את הבעיות בינינו", אמר מקור בכיר במשרד החוץ הטורקי.

בשבועיים האחרונים עשו ישראל וטורקיה שורה של מחוות חשובות זו כלפי זו. שר החוץ הטורקי דבוטולו קרא לארגון IHH לשקול מחדש את ההשתתפות במשט החדש לעזה בעיתוי הנוכחי. אף שארגון IHH אינו מודה בכך, בעקבות האיתות של ממשלת טורקיה ולחצים נוספים, הארגון הודיע ביום שישי שהאנייה "מאווי מרמרה" לא תשתתף במשט. ישראל נקטה גם היא מחוות ובראשן התבטאות חיובית של נתניהו כלפי טורקיה, לאחר היוודע תוצאות הבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?