הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי: "יש להדק את הסנקציות על איראן"

הרמטכ"ל לשעבר המבקר בוושינגטון אמר כי הסנקציות על איראן הן "מבטיחות" כל עוד תישמר אופציה צבאית אמינה על השולחן

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי אמר היום (רביעי) ל"הארץ" כי "הקהילה הבינלאומית צריכה להדק את סנקציות על איראן, תוך שמירה על אופציה צבאית אמינה על השולחן". אשכנזי סירב להתייחס לדבריו של ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן בנושא.

אשכנזי, השוהה בתור עמית חוקר במכון ברוקינגס בוושינגטון, אמר היום בדיון בו השתתף כי "דרך הפעולה העדיפה היא דרך הסנקציות - היא יקרה פחות משאר האופציות והכיוון הוא מאוד מבטיח, כל עוד שאר האופציות ישארו על השולחן".

הרמטכ"ל לשעבר דיבר על הצלחותיה של ישראל במאבקה בטרור ועל המחיר שהיא שילמה על החלטות שונות. "אם באפשרותך לנהל משא ומתן עם היריב שלך - זה עדיף. אך במקרה של החמאס, ברור שעלינו להגן על האזרחים שלנו", אמר אשכנזי.

גבי אשכנזי. קשה להגדיר יעדים ושיטות במלחמה נגד הטרור. תצלום: נטשה מוזגוביה

אשכנזי התייחס למערך היחסים בין הדרג הפוליטי למדיני במלחמה בטרור ואמר כי "זה מהותי לדון בבעיות עם הבוסים הפוליטיים שלך. קשה להגדיר יעדים, שיטות, זה יקר והטרור משנה פנים כל הזמן". לדברי אשכנזי, "צבא הוא כלי ולא יעד. אם אתה רוצה שינוי משטר - איך אתה משיג את זה? אין פה פתרונות קסם. אי אפשר להגיד מה יעיל יותר, אלא במבט לאחור".

אשכנזי התייחס בדבריו לסוגיית החיסולים הממוקדים והדגיש כי "מדובר בנושא במחלוקת אפילו בישראל, אך להערכתי זה עובד". הוא הוסיף ש"הבעיה היא המחיר, או, בלשון המאוד מכובסת הזאת, נזק נלווה". לדבריו, "החמאס והחיזבאללה החליטו להיכנס לאזורים עירוניים. האם אנחנו צריכים לספק להם בגלל זה מקלט בטוח? הם בהחלט מקווים להיות חסינים מלהפוך למטרה".

לגבי התהפוכות בעולם הערבי אמר אשכנזי, "זה ברור שאנחנו רוצים לראות דמוקרטיה מהצד השני של הגבול, אבל קודם כל אנו רוצים שתהיה כתובת שנושאת באחריות, זה מקל על שיתוף הפעולה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ