המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון נפגש בחשאי עם בכירים טורקים בז'נווה

המשנה לראש הממשלה מנהל את המגעים עם טורקיה יחד עם יוסף צ'חנובר. ישראל עדיין דבקה בעמדתה כי היא מסרבת להתנצל על אירועי המשט

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון מונה לאחרונה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לשמש כשליח למגעי הפיוס עם ממשלת טורקיה. דבר קיומם של המגעים החשאים ודבר מינויו של שליח מיוחד לעניין נחשף בתחילת השבוע ב"הארץ".

יעלון מנהל את המגעים יחד עם הנציג הישראלי בוועדת הבדיקה של מזכ"ל האו"ם לאירועי המשט לעזה ("ועדת פאלמר"), יוסף צ'חנובר. ישראל עדיין דבקה בעמדתה כי היא מסרבת להתנצל בפני הטורקים על אירועי המשט ומוכנה להביע צער בלבד.

השיחות מתקיימות בשני ערוצים: ערוץ ישיר בין השר יעלון לבין מנכ"ל משרד החוץ הטורקי פרידון סינירלולו. האחרון הוא תומך גדול ביחסים עם ישראל ודוחף להחזרת הנורמליזציה ביחסים בין המדינות. מדובר בערוץ שיחות שנוצר אחרי הסיוע שהגישה טורקיה לישראל לכיבוי השריפה בכרמל.

ערוץ שני נמתח בין צ'חנובר לבין הנציג הטורקי בוועדה, אוזדם סאנברק. השניים עובדים יחדיו כבר כמה חודשים בוועדת הבדיקה של האו"ם, אבל גם משמשים ערוץ להעברת מסרים בין ישראל לטורקיה. השניים היו מעורבים בכמה ניסיונות לנסח הבנות כתובות לסיום המשבר.

לפני שבוע התקיימה פגישה חשאית בנושא בז'נווה. מהצד הישראלי היו בפגישה יעלון וצ'חנובר, ומהצד הטורקי היו סינירלולו וסאנברק.

ובתוך כך, ביום שלישי פורסם כי ראש הממשלה שיגר לפני כמה ימים איגרת אישית לראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ובה בירך אותו על ניצחונו בבחירות והביע רצון לפעול לפתרון המשבר בין המדינות. פקיד בכיר בירושלים ציין כי המכתב נשלח לפני כמה ימים, אחרי התלבטויות רבות.

"הממשלה שלי תהיה שמחה לעבוד עם הממשלה הטורקית חדשה כדי למצוא פתרון לכל הסוגיות שבמחלוקת בין שתי המדינות שלנו", כתב נתניהו במכתב לארדואן, "אני מקווה שנוכל לייסד מחדש שיתוף פעולה ולחדש את רוח הידידות שאפיינה את היחסים בין העמים שלנו במשך דורות רבים"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ