נועם שליט לנתניהו: אין לך מנדט לגזור גזר דין מוות על גלעד

בני משפחת שליט ערכו מסיבת עיתונאים בירושלים, במלאות 5 שנים לחטיפת בנם גלעד; שליט: אף אחד לא יסלח לראש ממשלה שהפקיר חייל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"אנחנו אומרים לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו: אין לך מנדט לגזור גזר דין מוות על גלעד", כך אמר היום (ראשון) נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד, במסיבת עיתונאים מיוחדת שערכו בני המשפחה באוהל המחאה בירושלים, במלאת חמש שנים לכליאתו.

משפחת שליט הודיעה היום על החרפת המאבק לשחרורו של גלעד מהשבי. במסיבת עיתונאים שכינסו ההורים במאהל בית ראש המשלה בירושלים הם הציגו את שורת המהלכים הצפויה.

"ההתעקשות והאטימות שאתה ראש הממשלה מפגין בפרשה העצובה הזו היא סכנה מיידית ומוחשית - לא דימיונית ולא פנטזיה שלנו - לבריאותו ולחייו של גלעד. ובנוסף, סכנה לחוסן הלאומי ולערכים של מדינת ישראל, עליהם התחנכנו במשך דורות", אמר שליט באוהל המחאה.

ההפגנה למען שחרור שליט, היום בירושלים. תצלום: תומר אפלבאום

"אף אחד לא יסלח לראש ממשלה על הפקרת חייל"

"בהיעדר מנופי לחץ שאתה לא מסוגל להפעיל על ראשי החמאס, מלא את חובתך כלפי חייל צה"ל ששלחת לפני חמש שנים. שלם את המחיר הנדרש מתוך חוזק ולא מתוך חולשה, לפני שיהיה מאוחר מדי", אמר שליט. "כל עם ישראל, חיילי צה"ל לדורותיהם, צעירים לפני גיוס, הורים של צעירים, נושאים אליך את עיניהם. זהו מבחן אמון של עם במנהיגיו. אף אחד מכל אלה לא יסלח לך על הפקרתו של גלעד לגורלו בעזה - זה מה שקרה עד היום".

"נתניהו מתקפל, ולא הצליח לייצר לחץ אמיתי על החמאס"

אביו של החייל החטוף ציין כי ממשלת ישראל לא הצליחה עד כה להפעיל לחץ אמיתי על ישראל. "גם אם היו מנופי לחץ בודדים, הם הסתיימו מהר מאוד בהתקפלות. לדוגמה נסיגה מעומק עזה בעופרת יצוקה ללא התניה הקשורה לגלעד. או הכנסת סחורה לעזה לפני שנה - אלה דוגמאות להתקפלויות של ממשלת ישראל", אמר שליט. "ביום חמישי שעבר שמענו על הצהרת ראש הממשלה על החמרת הכליאה של אסירי החמאס. אנחנו בספק אם גם הפעם הדברים לא ילוו בהתקפלות מהירה".

שליט התייחס גם להשוואה לעסקת ג'יבריל מלפני 26 שנה. "אנחנו טוענים שתמונת המצב היום בשטח שונה לאין ערוך מאז 1986. כיום אמצעי השליטה של ממשלת ישראל והרשות הפלסטינית טובים לאין ערוך".

"ב-2004 עשינו את עסקת טננבאום. נטען אז שהעסקה תביא לרציחתם של עשרות ישראלים", אמר שליט. "ראש השב"כ באותה התקופה, אבי דיכטר, מבהיר שהוא איננו מכיר מספר כזה ואפילו לא מספר הדומה לזה". הוא הוסיף כי אסירים בטחוניים משוחררים מהכלא מדי יום. "מי שרוצה ויכול לבצע פיגוע לאחר ששדרג את עצמו בבית הספר הטוב ביותר לטרור - הכלא הישראלי, יעשה זאת ללא קשר לעסקה", אמר שליט.

נתניהו: קיבלנו את הצעת המתווך הגרמני, החמאס לא השיב

ראש הממשלה נתניהו אמר היום בפתח ישיבת הממשלה כי ישראל קיבלה את הצעת המתווך הגרמני לעסקת שליט, אך החמאס מעולם לא השיב להצעה. "כל עוד גלעד שליט לא פה, נכשלנו", אמר בישיבה שר הפנים אלי ישי. "נכון היה לסיים מהר יותר את המשא ומתן. צריך להחזירו בריא ושלם, ויפה שעה אחת קודם", אמר ישי, "המחיר כבד, לא פשוט. צריך לעשות מאמץ אדיר בשביל שיהיה סביר יותר".

קמפיין לתמיכה בעסקה לשחרור שליט באמצעות אס-אם-אס

במהלך מסיבת העיתונאים הציגו בני המשפחה את שורת המהלכים להגברת הלחץ על ממשלת נתניהו, תחת הכותרת "מפקד העם להצלת גלעד". בקמפיין של משפחת שליט לוקחים חלק שורת אנשי ביטחון בכירים בדימוס, בהם עמי איילון, כרמי גילון, יעקב פרי, דני יתום ואמנון ליפקין שחק. הבכירים יבהירו כי ראוי ונכון לשחרר את שליט במחיר הנוכחי של העסקה.

הקמפיין יוצג במרבית כלי התקשורת אך לא יעלה בטלויזיה לאחר שהרשות השנייה הבהירה שאינו עולה בקנה אחד עם התקנות בנושא. הקמפיין הטלויזיוני יעסוק לכן, בגורלו של רון ארד.

במקביל, בני המשפחה מקווים להשיג תמיכה של מאות אלפי אזרחים ש"יצביעו" בעד קיומה של העסקה באמצעות הודעות אס אם אס למספר סלולרי מיוחד, 5252, שנפתח במיוחד לצורך הקמפיין. בני המשפחה הבהירו כי הם מבקשים את תמיכת הציבור לעסקה במסגרתה ישוחררו 450 מחבלים עם דם על ידיהם ועוד 550 אסירים על פי בחירתה של ישראל. השלב הבא בקמפיין יפורט במהלך הימים הקרובים.

הקמפיין שהושק היום; תצלום: יהונתן ליס

כ-650 בני אדם באו אתמול לעצרת מחאה שנערכה באנדרטת השריון במועצה האזורית אשכול. המפגינים קראו לממשלה לקבל את התנאים המוצעים לעסקה לשחרור שליט. את העצרת ארגן מטה המאבק למען שחרור שליט ובני המשפחה לא השתתפו בה. סבו של החייל, צבי שליט, שיגר מכתב שהוקרא בעצרת.

בני משפחת שליט נכנסו אתמול לתוך המתחם המאובטח הסמוך לבית ראש הממשלה בירושלים, והתיישבו על כביש הכניסה לבית, כשהם כבולים. מאוחר יותר הצטרף אליהם גם סבו של גלעד, צבי שליט ובני משפחה נוספים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ