האם עזה באמת זקוקה למשט הומניטרי?

עם שיעור אבטלה שנמצא במגמת ירידה וכלכלה במגמת עלייה, בממשלת חמאס מדווחים על שגשוג. האם זה המצב בעזה? כן ולא

ניו יורק טיימס
איתן ברונר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
איתן ברונר

שני מלונות פאר חדשים נפתחים החודש בעזה. אלפי מכוניות חדשות נוסעות בכבישים. קניון חדש, עם מדרגות נעות שיובאו מישראל, ייפתח בחודש הבא. מאות בתים ויותר מ-20 בתי ספר חדשים עומדים להיבנות. חווה, שמנוהלת על ידי החמאס במקום שבו עמדה בעבר התנחלות ישראלית, מייצרת כעת כמויות פרי רבות כל כך, שהייבוא מישראל פוחת והולך.

בימים אלה, שעה שפעילים פרו-פלסטינים מתכוננים להפליג במשט, שמטרתו להפנות את תשומת הלב העולמית לעזה ולהגביר את הלחצים על ישראל, נהנית עזה מתקופת השגשוג הכלכלי האמיתי הראשונה מאז שישראל הטילה עליה סגר ב-2007.

"המצב הרבה יותר טוב מאשר היה לפני שנה", אמר ג'מאל אל-חודארי, יו"ר חבר המנהלים של האוניברסיטה האיסלאמית. "האיסור על יבוא סחורות הצטמצם ב-60%, 70%".

עלאא אל-רפאתי, שר הכלכלה של החמאס, אמר כי קרוב לאלף בתי חרושת פועלים ברצועה. לדבריו, הוא מעריך כי שיעור האבטלה אינו עולה על 25%, לאחר הירידה החדה ברבעון הראשון של השנה הנוכחית. "רק אתמול החלה עיריית עזה 12 פרויקטים לסלילת כבישים, חפירת בארות ונטיעת גינות", הוסיף.

האם זהו המצב בעזה באמצע 2011? כן ולא. אלפי בתים שנהרסו לפני שנתיים וחצי במבצע "עופרת יצוקה" עדיין לא נבנו מחדש, בתי חולים מבטלים ניתוחים לא-חיוניים בשל מחסור בציוד רפואי ואספקת החשמל אינה סדירה. פתיחת הגבול עם מצרים, שנעשתה בקול ענות חלושה, התפוגגה ואנשים ממשיכים להיות לכודים. מספר התושבים המתקיימים על פחות מ-1.60 דולר ליום גדל פי שלושה בארבע השנים האחרונות ושלושה רבעים מהאוכלוסיה זקוקים לסיוע מזון.

בריכת מים בחאן יונס; תצלום: רויטרס

ארבע שנים עברו מאז השתלטות החמאס על הרצועה, שאחריה הטילו עליה ישראל ומצרים סגר. שנה עברה מאז המשט הטורקי, שתוצאות ההשתלטות עליו גרמו להקלת הסגר. וחמש שנים עברו מאז חטיפת גלעד שליט המוחזק בשבי ללא סימן חיים וללא ביקורים של הצלב האדום.

עזה לא נכללה מעולם בין המקומות העניים ביותר בעולם. כמעט כל התושבים יודעים קרוא וכתוב, שיעור תמותת הילדים נמוך יחסית ותנאי הבריאות טובים יותר מאשר ברוב המקומות במדינות המתפתחות.

"שיעור החיסונים אצלנו עומד על 100%. אין אצלנו פוליו, חצבת, דיפטריה או איידס", אמר מחמוד דאהר, נציג ארגון הבריאות העולמית בעזה. "מעולם לא הייתה אצלנו התפרצות של כולירה".

ממשלת ישראל ותומכיה מנצלים את המידע הזה כדי להציג את עזה כמקום שמצבו תקין ואת מדיניות ישראל כהומנית ונאותה, וכי כתוצאה מכך אין צורך במשטים נוספים.

מבקרי ישראל טוענים שהתנאים בעזה אכן טובים יותר מאשר באפריקה, דרומית לסהרה, אך הם ניתנים לשיפור. לדבריהם, ישראל עדיין שולטת על דרכי הים והאוויר ורוב דרכי היבשה, ומדיניותה הביטחונית אינה מאפשרת לאוכלוסיה, שברובה משכילה ובעלת מוטיבציה גבוהה, להתקדם בחיים. הלחצים על ישראל נועדו, לדבריהם, לשים קץ לסגר והדיבורים על שיפור המצב ברצועה רק מזיקים.

השיפור נובע משילוב של שינויים במדיניות הישראלית ושל הכאוס במצרים. מדיניות הגבולות המצרית החדשה לא שינתה רבות, אך למהפכה במצרים ולהיעדר השיטור הקפדני בסיני יש השפעה רבה על המצב ברצועה.

למרות ההקלה בסגר, ישראל אינה מאפשרת להכניס לרצועה מלט, פלדה וחומרי בניין בשל החשש שישמשו לבניית בונקרים וליצור פצצות. יש התקדמות בבניית פרויקטים בחסות בינלאומית, אך קיים צורך דחוף בבניית בתי מגורים ובתי ספר, בסלילת כבישים, בהקמת בתי חרושת ובביצוע עבודות ציבוריות.

עקב כך, במנהרות שבעבר שימשו להברחת מוצרי צריכה, מעבירים כיום כמעט אך ורק חומרי בניין. שקי מלט וחצץ טורקיים, שנרכשו באופן חוקי במצרים, מועברים ביום ובלילה - לפעמים כ-3,000 טון ביממה, כי מאז הפלת משטרו של מובארק, השלטונות המצריים אינם מונעים יותר את ההברחות.

תוצאה נוספת של השינויים האזוריים היא מספר המכוניות החדשות ברצועה. מאות מכוניות ב-מ-וו, טנדרים וכלי רכב אחרים הגיעו בחודשים האחרונים במנהרות מלוב דרך מצרים.

שליטת החמאס בעזה הדוקה מתמיד, למרות הנשק הרב שמגיע אליה דרך המנהרות ולמרות שהפתח פופולרי יותר. זו הסיבה שהניסיון להקים ממשלת אחדות לאומית מתקדם בעצלתיים. ראשי החמאס עלולים לאבד את משרותיהם. המחסור בציוד רפואי הוא תוצאה ישירה של המתח עם הפתח בגדה המערבית, מאחר שהוא מונע את העברת האספקה לרצועה.

ואולם, למרות השיפור, התחושה הכללית ממשיכה להיות קודרת. "מצב רוב התושבים לא משתפר. רוב האנשים ממשיכים להיות שכוחים", אומרת סאמה סאלח, סטודנטית לרפואה בת 21.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ