במקום מטוס שיכול לתקוף באיראן - צוללת למען ההרתעה

מפקד חיל לשעבר אברהם בוצר מזהיר מהאשליה, שחיל האוויר מסוגל לטפל בגרעין האיראני, וקורא להסתמך על הרתעה, שלצוללות יהיה תפקיד מרכזי בה

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

הערכת רוב המומחים היתה, כי התראות ראש המוסד לשעבר מאיר דגן מפני תקיפה ישראלית באיראן מכוונות בראש ובראשונה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק. אך יש מי שרואים את הדברים קצת אחרת. אחד מהם הוא מפקד חיל הים לשעבר האלוף אברהם בוצר. להערכתו, אם לנתניהו ולברק יש כוונה לתקוף באיראן (אף שלכותב שורות אלה יש ספקות בקשר לכך), ואם יש להם תוכנית מגירה בעניין, הרי היא מגובה בראש ובראשונה על ידי חיל האוויר. "אני חושש, שחיל האוויר שיכנע את הדרג המדיני שתקיפה נגד איראן היא אפשרית ותשיג תוצאות", אמר בראיון ל"הארץ". "אם החשש שלי במקומו, הרי זו אשליה מסוכנת".

בוצר פיקד על חיל הים בשנים 1968-1972, והיה באותן שנים חבר במטה הכללי של צה"ל. מאז פרישתו מילא תפקידי ניהול, והוא חבר במועצה לשלום ולביטחון, מייסודו של ראש אמ"ן המנוח האלוף אהרון יריב. "למצביאים יש נטייה להילחם את מלחמות העבר", אומר בוצר, "וזה בדיוק מה שקרה לחיל האוויר. במלחמת ששת הימים השמיד חיל האוויר בתוך שעות אחדות את חילות האוויר של מצרים, סוריה וירדן, וזכה בשליטה ובעליונות מוחלטת בשמים, שאיפשרה לכוחות הקרקע להתקדם. מבושמים מהישגיו המאמינו מפקדי החיל, שהוא יצליח בדיוק באותה שיטה גם במלחמה הבאה, ושיכנעו בכך את כל המטה הכללי והדרג המדיני. זו היתה אשליה.

"במלחמת יום הכיפורים היינו בטוחים שחיל האוויר ישמיד כל כוח מצרי שיחצה את התעלה. לכן היינו שאננים ולא עשינו את הפעולות הקרקעיות הדרושות כדי לקדם את פני התוקפים. התוצאה, כפי שהודה עזר ויצמן, היתה ש'הטיל כופף את כנף המטוס'". בוצר מזכיר, כי חיל האוויר וצה"ל כולו ידעו כבר ב-1970 שהמצרים קידמו טילי קרקע-אוויר לאזור התעלה וכי יש להיערך לשינוי פני המערכה בעתיד, אך למרות זאת המשיכה ישראל להתעלם מסכנת הטילים. "חיל האוויר החזיר לעצמו את העליונות האווירית במערכה באזור התעלה", הוא מציין, "רק לאחר שהשריון כבש את אחרון בסיס הטילים בזירה והסיר את האיום. והשריון עשה זאת ללא סיוע אווירי".

בוצר יוצא למתקפה נגד חיל האוויר בעקבות מאמר שפירסם מפקד חיל האוויר לשעבר אלוף דוד עברי בכתב העת "seIsrael Defe" בעריכת העיתונאי עמיר רפפורט. עברי קרא במאמרו לחזק את חיל האוויר כדי להבטיח עליונות אווירית בכל הזירות - האווירית, היבשתית וגם הימית. "פעמיים במלחמות ישראל הצליחו להשלות אותנו שאם רק נחזיק בכוח אווירי גדול, נכריע את הקרבות", מגיב בוצר. "הפעם הראשונה היתה במלחמת יום הכיפורים, ובפעם השנייה במלחמת לבנון השנייה ב-2006, אז השלכנו את יהבנו על חיל האוויר שיחסל את החיזבאללה, ולכן לא גייסנו מילואים ולא הכנסנו כוחות קרקע מבעוד מועד. התוצאה: אחרון תושבי הגליל יצא מהמקלט רק אחרי שהושג ההסכם המביש בעזרת מתווכחים. מדוע מביש? משום שבחסותו הגדיל מאז החיזבאללה את כוחו".

אף על פי שבוצר מכיר בחולשות ובמגבלות של חיל הים, החיל שבו צמח, הוא מאמין גדול בצורך לחזקו ולהופכו לזרוע אסטרטגית של ישראל. הוא מצדד בעמדה זו זה כשני עשורים, ונמנה עם התומכים הנלהבים בהצטיידות בצוללות נוספות. לישראל יש כיום שלוש צוללות, ועוד שתיים נמצאות בבנייה במספנות בגרמניה. לפי פרסומים זרים, הצוללות הותאמו בין היתר לנשיאה ולשיגור של שמונה טילים, היכולים להיות חמושים גם בראשי קרב גרעיניים.

בוצר סבור, כי לישראל צריך להיות צי של שמונה או תשע צוללות. הערכתו, שלחיל האוויר אין יכולת של ממש לתקוף תקיפה יעילה באיראן - כזאת שתשמיד את יכולתה הגרעינית לשנים רבות - רק מחזקת את עמדתו זו; בהעדר אפשרות לתקיפה, על ישראל יש לסמוך לדבריו על "הרתעתה האסטרטגית". צמד המלים הזה, כשהוא נשמע מפי ישראלי ובפרט איש צבא, מתפרש בתקשורת הבינלאומית כמלות צופן ליכולת הגרעינית של ישראל, ולהנחה בעולם כי יש לה ארסנל של מאות פצצות גרעין. "ההרתעה של ארצות הברית ויתר המעצמות הגדולות בעידן המלחמה הקרה וגם כיום בנויה על צוללות", מסביר בוצר.

בכל דוקטרינה גרעינית אסטרטגית הצוללות מהוות נדבך חשוב בבניית יכולת גרעינית של "מכה שנייה". כלומר, גם אם יריבך ישמיד את כל מלאי הנשק הגרעיני שברשותך, תיוותר בידך יכולת להכות בחזרה ולהשמידו. את זה יכולות לעשות רק צוללות שקשה לגלותן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"