המשט לעזה: העיכוב מעצבן - אך גם מגבש

מארגני המשט מעודדים מהיתרונות במלחמת ההתשה הישראלית: שמירה על תשומת לב מהתקשורת וחיזוק ההווי הפנימי. וגם: ההומואים בספינה מדברים ? כתבה חמישית בסדרה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

שליחת "הארץ" למשט

מאות משתתפי המשט לעזה, השוהים בעל כורחם בערי נמל ביוון ובארצות אחרות, חווים "מלחמת התשה" בכמה חזיתות. העיכוב הממושך בהפלגת הספינות יוצר לחץ כספי על המארגנים וגם על המשתתפים, שמממנים מכיסם את הנסיעות ואת הלינה בבתי מלון. אך לדברי המארגנים, עד כה לא ידוע על אנשים שביטלו השתתפותם. אחד המארגנים גם אמר שבנוסף ללחץ הכספי העיכוב יוצר לחץ פסיכולוגי, וכי אין ספק שזוהי כוונת הגורמים שמאחורי העיכובים. ואולם אם העיכוב בהפלגה יימשך עוד זמן רב, אפשר להניח שיהיו אנשים שיבטלו.

מצד שני, החוויה של מלחמת התשה שלמשתתפים אין ספק שישראל היא היוזמת - גם תורמת לגיבוש קבוצתי. המשתתפים מרגישים שגיבוש זה מסייע להם להתמודד טוב יותר עם הקשיים הנוספים הצפויים. בקבוצה שתעלה על "תחריר" קל להבחין איך יחסי הידידות והערבות ההדדית בין האנשים מתחזקים.

הדיווחים על מכשולים ביורוקרטיים וטכניים גם מאפשרים למארגני המשט להישאר אייטם חדשותי ולהמשיך לדבר על עזה בכלי תקשורת רשמיים ואלטרנטיביים בתכיפות גבוהה. בעידן הבלוגים, פייסבוק וטווויטר, כל משתתף משתף בחוויות העיכוב את קהילתו, ועושה הקבלה בין עיכובו בעיר הנמל לבין המצור על עזה: כך מעגלים מתרחבים בארצו מתוודעים לנושא שבלב המשט - מדיניות ישראל בשטחים הכבושים בכלל ובעזה בפרט.

בגלל החבלה במדחפים של האונייה השוודית-יוונית "ג'וליאנו", שהתגלתה ביום שני, מקיימים משתתפי המשט משמרות אבטחה ליד כל הספינות. הספינה עצמה נגררה לתיקון במספנה בנמל אחר, ולפי ההערכה ביום רביעי, יידרשו עוד שני ימי תיקונים. עד כה הספינה האמריקאית לא קיבלה אישור לכשירותה לשוט (לאחר הבדיקות הנוספות שהיתה חייבת לעבור, בשל התלונה מהשבוע שעבר על אי כשירותה). הספינה הקנדית, לעומת זאת, קיבלה אישור סופי להפליג, לאחר שנבדקה בשנית, גם כן אחרי קבלתה של תלונה אנונימית על אי כשירות.

פרסומים ישראליים על חומרים כימיים ולהביורים שהמשתתפים מתכוונים כביכול להשתמש בהם מוצגים על ידי מארגני המשט כמלחמה תעמולתית. בתגובה לטענות אלו, ועדת ההיגוי של המשט שבה והודיעה שעם העלייה לספינות תיבדק תכולתו של כל תיק אישי של המשתתפים. חברי ועדת ההיגוי שהתראיינו לתקשורת המערבית חזרו על הקווים האדומים שעליהם חתם כל משתתף, ובהם איסור ליזום מגע עם החיילים ואיסור להשליך חפצים (או כימיקלים) על החיילים.

כמה ממשתפי המשט, השוהים בשכונות עירוניות שונות בקרבת הספינות, דיווחו על תנועות חשודות סביבם. כמה מהם סיפרו שכויסו ברחוב - במקומות שונים ובנפרד - וכי מה שנלקח מהם היו טלפונים ניידים. ישנם משתתפים שמדווחים על דייגים, שאינם מצוידים בפתיונות או בדליים, שהופיעו פתאום ליד מים עכורים מלאים בבנזין ובדיזל. גם בלי ניסיון מודיעיני, משתתפי המשט מסיקים שיש לדייגים אלו קשר לספינות יותר מאשר לדגים. וכך, הדייגים ללא פתיון כבר נכנסו לפולקלור של בדיחות במשט.

מעגל ההומואים במשט

ג'והן גרייסון, במאי סרטים, הוא אחד הפעילים הבולטים של הספינה הקנדית. הוא קרא באתר "הארץ" על סרטון של צעיר אמריקאי שכביכול לא התקבל למשט משום שהוא הומוסקסואל. "בהתחלה צחקתי, אחר כך רתחתי ואחר כך שוב צחקתי", סיפר גרייסון שלשום בלילה, בתורנות השמירה שלו על הספינה. "חברי מנון ואני מהווים את מעגל ההומואים הבלתי רשמי' בספינה. בכל ספינה במשט יש כמה הומואים ולסביות, זה מובן מאליו וזה הטבע האנושי. מי יודע, אולי כשנחזור כבר יהיו יותר הומואים ולסביות על הסיפונים".

הסרטון המפוברק

גרייסון, בן 51, אומר שהסרטון - שמן הסתם אינו יוזמה פרטית - היה עוד ניסיון שקוף עד כדי גיחוך להכפיש את המשט. "אחד הכובעים שאני חובש בספינה הוא ארגון ?קווירים נגד האפרטהייד הישראלי'. אנחנו עובדים יחד עם הומואים פלסטינים - שנכון, הם עדיין בארון אבל יש להם פעילות מעניינת מאוד". גרייסון אמר שהדגש שקבוצתו שמה על מדיניות ישראל נגד הפלסטינים חשוב, במיוחד מפני שישראל "מכבסת בוורוד" את שלילת הזכויות מהפלסטינים, כלומר מתפארת בזכויות הגאות והגאים ומקווה שהשאר יישכח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ