שיחת היום | "ציפי לבני, האם ראש הממשלה מפחד מהרבנים?"

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

ראש האופוזיציה ציפי לבני תקפה אתמול את ראש הממשלה על שלא הגיב למחאות אנשי ימין בתגובה על מעצרו של הרב דב ליאור לחקירה.

ציפי לבני, הביקורת שלך על ראש הממשלה כנראה הפעילה אותו כי הוא אמר אתמול אחרי הצהריים שאף אחד אינו מעל החוק.

"ראיתי איזו אמירה שכולם שווים בפני החוק. זה מעט מדי מול כל מה שאנחנו נמצאים מולו וזה לא רק מה שהיה אתמול אלא מה שצפוי לנו קדימה. כל החברה הישראלית במאבק שנמצא מתחת לפני השטח וצץ לנו באירועים אחת לכמה זמן. יש כאן שאלה מהותית: בעוד נתניהו, וכולנו, מדברים על מדינת ישראל כבית לאומי לעם היהודי יש כאן מחלוקת בשאלה מה זו מדינה יהודית ודמוקרטית. זאת לא מחלוקת תיאולוגית וזאת לא מחלוקת לשיעור במדע המדינה. האם מקור החוק זה החוק או התורה, האם הפרשן הוא הרב או בית המשפט?".

זה קורה לא רק באירועים מתפרצים אלא כל הזמן, בשאלת הגיור למשל.

"זה דבר שונה כי באופן מהותי המדינה קבעה קביעה חוקית שהעיסוק בנושא הזה נמצא בידי הממסד הדתי. הדבר השני שאנחנו רואים כאן הוא חוסר קבלה של הסמכות של המדינה להחליט החלטות שעוסקות בעתידה. מדובר בהחלטות מדיניות שבסמכות הממשלה לקבל".

ייתכן שבגלל שיש תחומים כמו הגיור והנישואין, שבהם המדינה ויתרה מרצונה על סמכותה ומסרה אותה באופן בלעדי לממסד הדתי, זה פתח לזה שהממסד הדתי ותומכיו ייאבקו על זה שהוא יחליט גם בשאר התחומים.

"אז אני לא חושבת ככה, אני חושבת שחלק מההסכמות שאנחנו צריכים להגיע אליהן עוסקות בשאלה מהי המהות של המדינה היהודית, מהם הערכים האלה, וברור שהמדינה גם יכולה להחליט שבנושאים מסוימים יש בעלי סמכות ספציפיים, שאיתם דרך אגב יש לי ויכוח עמוק".

כשאת אומרת שחלק מהדיון במהות הוא לא רק מי הסמכות, אלא מהי דמותה של המדינה היהודית, זה משיק לחוקים הגזעניים שעוברים בכנסת בימים אלה, כמו ועדות הקבלה למשל.

"ועדות הקבלה מטרידות אותי דווקא מהצד החברתי שלהן, בואי נקרא לזה הסלקטורים במועדונים, אבל בואי נחזור למהות כי זה העניין. לא מספיק לדרוש מהעולם להגיד מדינה יהודית. אנחנו מאז הקמתה של מדינת ישראל לא החלטנו מה זה. נמנענו מחקיקת חוקה, שאמורה להיות מקור הסמכות העליון, שאותה הכנסת צריכה לעשות, שמגדירה מהי מהותה וזהותה של מדינת ישראל. בעיני, ברגע שאנחנו מגדירים את זה, אנחנו מייצרים תוכן בין שני הקצוות שקיימים היום. יש קצה אחד שטוען שמדינה יהודית זאת מדינת הלכה ושהפרשן הוא הרב - לא רק בנושאים הדתיים, בנושאים הדתיים אין לי מחלוקת שהרב הוא הפרשן - ובצד השני קבוצה שבעיניה מדינה יהודית משמעותה מדינה שיש בה רוב יהודי, עניין מספרי. אני חושבת שאנחנו צריכים לצקת תוכן למלים ?בית יהודי לאומי' במובן הלאומי, דהיינו חוק השבות צריך להיות הסעיף הראשון בחוקה. סמליה של המדינה בוודאי קשורים לתרבות, למסורת ולהיסטוריה היהודית.

"אני כן בעד איזה שהם תכנים - לא בכדי בעיני יום המנוחה השבועי הוא שבת ולא יום אחר - אבל ברגע שאנחנו מגדירים את זה אנחנו מגדירים עוד דבר מה: שכל אחד מהאזרחים שחיים כאן הוא אזרח שווה זכויות. לטעמי, שוויון הוא חלק מהערכים היהודיים שלי ולא רק הדמוקרטיים".

האם לדעתך נתניהו מפחד מהרבנים?

"בעיני נתניהו מפחד מכל מה שמהווה באיזשהו מקום פוטנציאל תמיכה שלו עכשיו או בעתיד. נתניהו מהיום שנבחר עוסק בשאלה איך הוא ייבחר בפעם הבאה במקום לעסוק בשאלה מה הוא יכול לעשות עכשיו לטובת מדינת ישראל כמדינה יהודית. ודרך אגב, הליכוד מכר את כל השקפת עולמו הלאומית והליברלית - אני הייתי שם - לטובת החבירה הפוליטית למפלגות חרדיות. ונתניהו הוא אבי אבות המכירה הזאת. הוא שותק על הרבה דברים אבל כאן זה מאוד בולט, כי בכל נושאי שלטון החוק, אכיפת החוק, לנתניהו אין את זה אבל כאן זה מקבל גם ביטוי פוליטי".

בעודך אומרת את הדברים האלה פורסם אתמול שנפגשת עם הרב פינטו.

"אני בקשר עם רבנים נוספים, אני מרחיבה את זה. אני מנצלת את פרק הזמן שאני באופוזיציה על מנת לקיים את הדיאלוג הזה כי אני לא מוכנה לבחור בין תל אביב לבני ברק כמשל".

ועד כמה זאת תגובה ליחסיו המצוינים של שאול מופז עם רבנים?

"שטויות מוחלטות. אני עושה את זה בלי קשר לאף אחד אחר, אני עושה את זה כדי לנהל דיוני עומק, אני לא עוסקת בשאלה מי יצביע למי, כמה ולמה, אני עושה את זה הרבה מאוד שנים בדיונים שהתחילו בניסיון לייצר חוקה. זה דיוני תוכן, לא דיונים פוליטיים. זה חלק ממצע קדימה כמו שניסחתי אותו. היום אנחנו נמצאים במצב שאנחנו הופכים להיות מדינה אחת למספר שבטים".

כולל הפלסטינים.

"יש עוד שבט יהודי שנמצא מחוץ לגבולותיה של מדינת ישראל ומפסיק להבין מה קורה לנו פה ומרגיש מנוכר".

את מתכוונת למתנחלים.

"לא, לא, התכוונתי ליהודים בארה"ב".

כי גם המתנחלים גרים מחוץ לגבולות המדינה.

"אז את רואה, זאת לא היתה התפישה שלי. אני מודה שכל עוד לא הוכרעו הגבולות אני לא רואה אותם ככה, אני רק חושבת שאנחנו חייבים להכריע בשאלת הגבולות. אני כל השנים מדברת על המנגינה היהודית, אני מדברת על הצורך בפרהסיה משותפת שאין בה כפייה על הפרט, ואת כל הדיונים האלה אני עושה במקביל, לפעמים בוויכוח עם רבנים ולפעמים בלומר בואו נחליט ביחד מה סדר העדיפות, האם סדר העדיפות הוא העם היהודי והמדינה היהודית או ארץ ישראל כולה. יש כאן חיבור שהוא חיבור מדיני יחד עם החיבור הדתי".

כתבות מומלצות

סרינה וויליאמס מתאמנת על הדשא במגרש המרכזי, לקראת טורניר ווימבלדון

אחרי שנה בלי טניס ומאמן, סרינה מתכוננת לקאמבק. או לפרישה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה

MADE BY MAC 

12.04.2004

ביטחון המדינה לפני הכל. זו בדיוק הליבה של תרבות האונס

הפריטים המוצעים למכירה. הוצגו בבית החוקרת מאז הניסוי

נאס"א מנסה להשיב לידיה אבק ירח ושלושה תיקנים מתים

אילה חסון ואור הלר במהדורת חדשות 13. התקציב נחתך בעשרות מיליונים

שורת עזיבות ורייטינג צונח: למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ