ארגוני הסביבה: זירוז הליכי הבנייה יפגע בדיור הציבורי

בארגוני הסביבה ובשלטון המקומי לא מבינים למה ראש הממשלה מנסה לקדם את חוק הוד"לים כשאפשר לפתור את המשבר באמצעים קיימים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפריר רינת
צפריר רינת

חוק הודלי"ם (ועדות דיור לאומי) לא רק שלא ישפר את מצב הדיור הציבורי אלא יגרום לפגיעה קשה לשטחים הציבוריים בגלל השלכותיו הסביבתיות. כך טוענים הארגונים הסביבתיים בעקבות הדיונים על החוק שהתקיימו אתמול בוועדה המשותפת פנים-כלכלה המקדמת את החוק בכנסת.

אתמול התברר בדיון שבמסגרת החוק המאפשר הקמת שכונות מגורים גדולות בהליך מזורז תוגבל עוד יותר היכולת של המערכת התכנונית לפקח ולבחון את תוכניות הבנייה. הדבר יקרה כיוון שחברי הכנסת החליטו לצמצם את מספר המקרים שבהם תוכל ועדה לשמירת קרקע חקלאית ושטחים פתוחים לבחון את התוכניות. מדובר בוועדה הפועלת במסגרת משרד הפנים ומהווה כיום את אחד האמצעים לבדיקת השפעת תוכניות בנייה על השטחים הפתוחים.

השינוי הזה בחוק מצטרף לשינויים משמעותיים אחרים, ובהם היכולת של ועדות הדיור הלאומי שיפעלו במחוזות השונים כדי להחליט בניגוד לתוכנית המתאר של אותם המחוזות.

"התוכניות הללו היו במידה רבה מה ששומר על השטחים הפתוחים ונותן את האיזונים בין צרכי הפיתוח והשימור", ציין אתמול ניר פפאי, סמנכ"ל בחברה להגנת הטבע שהיא חלק מהמטה לתכנון האחראי של הארגונים הסביבתיים והחברתיים. בארגונים הסביבתיים חוששים מאישור נרחב לבנות על שטחים פתוחים, בעיקר באזור המרכז שבו שטחים הם הצטמצמו בצורה משמעותית גם כך. תוכניות המתאר המחוזיות שגובשו בשנים האחרונות ייעדו אמנם שטחים גדולים לבנייה אבל גם הגבירו את ההגנה על השטחים הפתוחים.

ייבוש של מוסדות התכנון

לטענת פפאי, הממשלה יכולה לחולל שינויים בשוק הדיור, ללא שינויי חקיקה וללא מחיר סביבתי כבד. "הממשלה היא זו שיכולה לממש בניית 160 אלף יחידות דיור בתוכניות שכבר אושרו. הממשלה היא זו שספסרה במחירי הקרקע וראש הממשלה הוא זה שעיכב רפורמה בהליכי רישוי בנייה והעדיף לקדם אותה בתוך רפורמה גדולה יותר של מערכת התכנון".

"יש התארכות בהליכי התכנון אבל אני לא מבין למה צריך חוק ודלי"ם בשביל לפתור זאת", ציין אתמול גרינגולד העומד בראש ועדה ממונה המנהלת את אופקים. "מה שחסר כיום הוא בעיקר כוח אדם מקצועי שיוכל לטפל בתוכניות בנייה המוגשות לועדת התכנון. לא צריך בשביל זה שינויי חקיקה אלא השקעה כספית לא גדולה".

"לפעמים יש הרגשה שהממשלה מייבשת בכוונה את מוסדות התכנון מבחינה תקציבית כי היא רוצה להרוס אותם ולהחליף אותם", הוסיף פפאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ