חיזבאללה וחמאס מאיימים על הנמלים ואסדות הגז

קצין בכיר בחיל הים אומר כי פגיעת הטיל האיראני בספינת הטילים אח"י חנית במלחמת לבנון ה-2 "לימדה אותנו שיעור"

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

קצין בכיר בחיל הים אומר כי ברשות ארגוני הטרור הפועלים בקרבת ישראל נמצאים טילים המסוגלים לפגוע בכל נמלי הים הישראלים ובאתרי תשתית כלכליים הנמצאים במרחק מה מן החוף. תת-אלוף ירון לוי, ראש מספן המודיעין בחיל הים, הרצה היום (שלישי) בכנס של המרכז למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב על הזירה הימית.

לוי הזכיר כי מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, איים באחרונה כי אם תטיל ישראל סגר ימי על לבנון כחלק ממלחמה נוספת ביניהן, יגיב חיזבאללה בירי טילים בזירה הימית למטרות ישראליות. לדבריו, כשלישראל ידוע שברשות חיזבאללה טילי חוף-ים איראניים (במקור, מתוצרת סינית) מדגם סי-802 וברשות סוריה טילים רוסיים מדגם "יאחונט" שעשויים גם הם לעבור לחיזבאללה, מדובר ב"טווחי נשק אופרטיביים שמכסים את כל נמלי ישראל, את המים הכלכליים שלנו וחלק גדול מנתיבי השיט למדינה".

"לא צריך להיות גאון גדול כדי לדעת איפה נמצאות אסדות הגז שלנו. אני בטוח שאפשר לאתר את מיקומן באינטרנט. זה לא ממש סוד מדינה. מי שקם בבוקר בעזה רואה מולו את (קידוח) ים תטיס", אמר לוי. הוא הוסיף כי חלק ניכר מהתשתיות האסטרטגיות של ישראל מרוכזות ברצועה צרה לאורך החוף ו"כל פגיעה בהן היא קריטית".

נתניהו וברק בוחנים את הנשק מספינת "ויקטוריה". תצלום: ניר כפרי

לדבריו, "נוהל חיזבאללה מועתק היום לרצועת עזה. בעתיד, גם בעזה כמו בלבנון נצטרך להתמודד עם טילים, טורפדו, מוקשים, אמצעי לחימה על מימיים ותת מימיים". מערך ההברחות של נשק ימי, אמר, פועל "בהשראה, סיוע ודחיפה איראניים. הנחת היסוד שלנו היא שכל מה שנמצא באיראן עלול להימצא גם בזירות הקרובות אלינו".

לוי הוסיף כי פגיעת הטיל האיראני ששיגר חיזבאללה בספינת הטילים אח"י חנית במלחמת לבנון השנייה "לימדה אותנו שיעור". לדבריו, עד אז התייחס חיל הים לאיום הטרור בעיקר כהתמודדות עם חוליות חבלניות היורות רקטות לא מדויקות, אולם פגיעת הטיל מדגם סי-802 העידה על כניסת אמצעים מתוחכמים ומזיקים יותר לזירה. "במלחמה הבנו באופן ברור את האיום הטכנולוגי שמציבים ארגוני טרור. אנחנו מפנים מאמצים רבים לסגירת פער האיום הטכנולוגי", אמר.

לדבריו, אחרי תפיסת ספינת הנשק ויקטוריה ועליה טילי חוף-ים מדגם אחר, סי-704 שהוברחו מאיראן במטרה להגיע לרצועת עזה, לפני כמה חודשים, "לכולם ברור שגם הרצועה הולכת לכיוון הזה - ותפקידנו לסכל זאת". הוא הוסיף כי בעשור האחרון מסתמנת עלייה הדרגתית בהיקף הברחות הנשק הימיות לאזור ובמידת התחכום שלהן. בשנתיים האחרונות, אמר תא"ל לוי, נתפסו על האונייה "פרנקופ" "כמות אמצעי לחימה שהספיקה כמעט למלחמה שלמה" ועל ה"ויקטוריה" "נשק איכותי", טילי החוף-ים.

ראש מספן המודיעין אמר כי איראן מרכזת את ההברחות ומממנת אותן וכי בתקופה האחרונה, במקום להשתמש בספינות של חברות ספנות מוכרות, מועברים המשלוחים לספינות אזרחיות, שאנשי הצוות שלהן כלל אינם מודעים לכך שמוסתר במטענן נשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ