עקיבא אלדר
עקיבא אלדר

נכדותיי, תמר ואליה, לומדות בבית הספר הדו-לשוני, "גשר על הוואדי", שנמצא בכפר קרע שבוואדי ערה. הן יודעות שבישראל יש ילדים, כמוהן, ומבוגרים, כמו המורה שלהן, שמדברים ערבית. הן מבינות שחשוב להבין את השפה של החבר מוסטפה מכפר קרע ולדעת על החגים של החברה ג'מילה. תמר ואליה לומדות שיש ילדים ערבים נחמדים ושיש ילדות יהודיות שלא כדאי להיות חברות שלהן. הן יודעות שאבא של ריאד צם ברמדאן ומבקר לפעמים במסגד, ושאבא שלהן צם ביום כיפור ושומר על כשרות.

אתמול הן שמעו ברדיו שכמה מבוגרים לא אחראים, חושבים שילד יהודי שווה יותר מילד ערבי. אומרים להן שעברית שווה יותר מערבית. אני מזמין את חברי הכנסת לבקר ב"גשר על הוואדי" ולהסביר לתלמידים בבית הספר את החוק החדש שלהם.

בחודש שעבר ביקרה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, בבית הספר - אחד מארבעה בלבד בישראל שבהם השיעורים מתנהלים בשתי שפות - עברית וערבית. התלמידים ואנשי הצוות באים מפרדס חנה ומקציר, מבקעה אל-גרבייה ומערערה. מנהיגת "קדימה" סיפרה לי כי פגשה את נכדותיי והביעה התפעלות מהמקום המיוחד הזה. לבני הבטיחה לעשות כנפיים לחזון של "גשר על הוואדי" ולתרום להפצתו של הרעיון בכל אתר.

האלטרנטיבה לממשלת הימין הקיצוני לא הרחיקה עוף. חבריה לסיעה, בראשם השר לשעבר אבי דיכטר, נמנים עם הוגי הצעת החוק הגזענית שמאיימת לרסק את הגשר השברירי בין הרוב היהודי למיעוט הערבי.

קולה של לבני לא נשמע. גם שר החינוך גדעון סער שכח לדבר. נזכרתי שבקיץ שעבר חגגנו, כשהודיע סער שהחל משנת הלימודים הקרובה משרדו יחייב את בתי הספר בצפון הארץ ובחיפה ללמד ערבית החל מכיתה ה'. הוא גם בישר שהפרויקט יתפשט בעתיד לכל רחבי הארץ וכי שוקלים להפוך את לימודי הערבית למקצוע חובה לבגרות ביחידה אחת לכל תלמידי התיכון.

כתב העיתון "ישראל היום" שאל באותה הזדמנות את המפקח הראשי של מקצוע הערבית במשרד החינוך, ד"ר שלמה אלון, מדוע הוחלט להתמקד דווקא בלימודי ערבית ולא למשל בלימודי יהדות.

ד"ר אלון הסביר כי "מדובר בשפה הרשמית השנייה בישראל, שפתם של 20 אחוזים מתושבי מדינת ישראל, שכולם מחויבים ללמוד את השפה העברית עד לבגרות. צריך להכיר את שפת האזור למטרות שונות, בין אם זה גשר לאחר ולהכרתו, ובין אם זה לצרכים אישיים או לצרכים של מדינת ישראל".

השורות הבאות של אלון מובאות כשירות לחברי הכנסת שחוששים כי לימודי הערבית יפגעו בדמותה היהודית של המדינה. "אני אדם דתי ואני חושב שתלמידים צריכים ללמוד יהדות בשפע. אבל מי שיודע ערבית וגם את ההקשר התרבותי שלנו עם השפה, יודע הרבה מאוד על התרבות היהודית. הכתבים היהודיים החשובים נכתבו בערבית, הרמב"ם, רבי סעדיה גאון ורבים וטובים אחרים כתבו את כתביהם בערבית".

איפה הם ואיפה הגאונים דיכטר, חסון, אלקין ורותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ