נתניהו: "לא נוכל לרצות את כולם"

רה"מ הודיע בישיבת הממשלה כי בראש צוות ההידברות יעמוד פרופ' מנואל טרכטנברג. השרים לבנת ואיתן יצטרפו לקבינט הכלכלי-חברתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה כי הפרופסור מנואל טרכטנברג יעמוד בראש צוות המומחים שיגבש צעדים כלכליים חדשים כמענה למחאה החברתית. לטרכטנברג, שמשמש כיושב ראש הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה ושימש בתקופת ממשלת אולמרט כראש המועצה הלאומית לכלכלה, יצטרפו עוד כמה מומחים מהאקדמיה ומהמגזר הפרטי ששמותיהם יפורסמו בימים הקרובים.

צוותו של טרכטנברג ייפגש עם נציגי המחאה ויעבוד יחד עם חברי הקבינט הכלכלי-חברתי. בצוות יקחו חלק שר האוצר יובל שטייניץ, שר החינוך גדעון סער, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן, שר התקשורת שלום שמחון והנציג של מפלגת ישראל ביתנו, שר התיירות סטס מיסז'ניקוב. נתניהו הודיע כי לחברי הקבינט יחברו גם השרים לימור לבנת ומיקי איתן אשר ישמשו כמשקיפים. נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "נשמע את כולם אך לא נציג פתרונות מן השפה אל החוץ".

ישיבת הממשלה. תצלום ארכיון: אמיל סלמן

נתניהו ציין כי הצוות של טרכטנברג יגבש המלצות ויידבר עם נציגי המפגינים ויציג את המלצותיו לקבינט החברתי-כלכלי שבו חברים 15 שרים מכל סיעות הקואליציה. המטרה היא להציג את ההמלצות ולאמצן עד סוף ספטמבר. נתניהו אמר כי הצוות יעסוק בהצעות לשינוי סדר העדיפויות במשק, הגברת התחרותיות, המלצות לשינויים בתחום המסים הישירים והעקיפים, בסוגיית הפחתת הביורוקרטיה בתחום הדיור וכן בסוגיות הקשורות לתחום החינוך.

נתניהו אמר עוד "אני קשוב למחאה אבל לא נוכל לרצות את כולם, נפעל ברגישות ובאחריות". הפרופסור מנואל טרכטנברג אמר בישיבה כי יש תסכול רב בציבור אולם מדובר גם בהזמנות גדול לשינוי בחברה הישראלית. את צוותו של טרכטנברג ישלימו כמה מומחים מהאקדמיה ומהמגזר הפרטי, עם זאת פרסום שמותיהם מתעכב בשל הצורך להשלים בדיקות של ניגוד עניינים.

הכלכלה העולמית במשבר, האם זה הזמן לדרוש רפורמות?

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, מסר בתגובה להודעת נתניהו: "אנחנו מכבדים את בחירתו של ראש הממשלה. אני מקווה שגודלו של הצוות לא יפגע במידת האפקטיביות שלו, אך בכל מקרה אנו מצפים לדעת מראש מהו מתווה ההידברות וערבויות הביצוע לפתרונות שימצאו, על מנת שלא נמצא עצמנו מסתובבים ומסתחררים לחינם בשולחנות העגולים".

ראש הממשלה התייחס בסוף השבוע, בשיחות סגורות, לגבולות נכונותו להיענות למפגינים, ואמר כי המשברים הכלכליים באירופה והורדת דירוג האשראי של ארה"ב מראים כי "צעדים חפוזים ולא אחראיים עלולים לדרדר בנקל את כלכלת ישראל".

ל"הארץ" נודע שנתניהו התקשה בגיבוש הצוות . בסוף השבוע האחרון פנה ראש הממשלה ליותר מחמישה כלכלנים, אנשי אקדמיה ואנשי עסקים - מומחים בתחומי הנדל"ן, המיסוי, הבנקאות, החינוך ועוד - להצטרף לצוות המומחים. לאחר ניסיונות שכנוע שנמשכו דקות סיים נתניהו את שיחות הטלפון וביקש מבני שיחו לא לפרסם בתקשורת את פנייתו אליהם. כמה מהכלכלנים, שהופתעו לקבל שיחה אישית מנתניהו, ביקשו להבין מה המנדט של הצוות ומה יהיה המשקלם כנגד פקידי הממשלה והשרים החברים בו. אחרים פשוט השיבו בשלילה.

משבר האשראי בארה"ב: בשורה רעה למפגינים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ