נתניהו: אני מבין שנחוץ כאן שינוי בהשקפות שלי

יו"ר צוות המומחים פרופ' מנואל טרכטנברג הבהיר לרה"מ כי הוא מצפה ממנו למחוייבות אמיתית לשינוי בסדרי העדיפויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"אני מבין שנחוץ כאן שינוי בהשקפות שלי" - כך אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפרופ' מנואל טרכטנברג, על מנת לשכנעו לעמוד בראש הצוות שהוקם בתגובה למחאה.

פרופ' טרכטנברג הגיש אתמול אחר הצהריים לראש הממשלה בנימין נתניהו את הרכב צוות המומחים שיעסוק בדיאלוג עם נציגי המחאה החברתית. הצוות ימנה 15 חברים קבועים, בהם חמישה מהאקדמיה והמגזר הפרטי ושר אחד - מיכאל איתן. עוד יכלול הצוות שמונה יועצים חיצוניים.

אתם חושבים שנתניהו באמת ישנה את מדיניותו? דברו על זה בפייסבוק

טרכטנברג הבהיר לראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחותיהם טרם מינויו, כי הוא (נתניהו) יצטרך לשנות חלק גדול מהאידיאולוגיה הכלכלית שבה הוא מאמין, וכי הוא לא ייקח על עצמו את התפקיד ללא מחויבות אמיתית מצד נתניהו לשנות את סדרי העדיפויות החברתיים-כלכליים במדינה.

גורם ממשלתי בכיר שמעורה בפרטי השיחות בין נתניהו לטרכטנברג, אמר שראש הממשלה פנה לטרכטנברג והציע לו לעמוד בראש הצוות כבר לפני שבוע, אולם הפרופסור הסתייג. כמה מחבריו הזהירו אותו כי אם ייענה להצעת נתניהו הוא יהיה בבחינת "מתאבד שיעי", שכן סיכויי ההצלחה אפסיים.

קשישים מפגינים בתל אביב, אתמול. קראו לנתניהו להתפטר מתפקידו. תצלום: ניר כפרי

נתניהו אמר לטרכטנברג שהוא מבין שצריך שינוי במדיניות הכלכלית. טרכטנברג, שרצה לוודא שנתניהו מחויב לתהליך, הקשה עליו. "אני מדבר על שינוי שנדרש בעמדות היסוד שלך", אמר לנתניהו. לדברי הגורם הממשלתי הבכיר, נתניהו השיב בחיוב וסיפר שקרא ספר חדש על הרצל שעסק ביכולתו של חוזה המדינה להתאים עצמו לנסיבות המשתנות.

נתניהו הביע נכונות לעשות שינויים במדיניות המיסוי שהנהיג בשנים האחרונות, אך טרכטנברג המשיך והקשה. "שינוי במיסוי יכול להעמיד משאבים מסוימים, אבל בסוף לא יהיו מיליארדים יש מאין", אמר לנתניהו. "מתחייב כאן שינוי אמיתי בסדרי עדיפויות". נתניהו השיב לטרכטנברג כי הוא מוכן לעשות שינוי אמיתי. "אתן לך כלים לעשות את השינוי הזה", אמר לטרכטנברג.

השניים הסכימו כי בכל מקרה לא תהיה פריצה של מסגרת התקציב וכי השינוי יהיה בסדרי העדיפויות הפנימיים.

טרכטנברג ביקש מנתניהו שורה של התחייבויות, ובראשן מחויבות אישית שלו להעביר את המלצות הוועדה בקבינט החברתי-כלכלי ובממשלה, ולמנוע מהדרג הפוליטי למסמס אותן כפי שקרה בוועדות רבות בעבר.

"מה שקורה היום שונה מכל דבר אחר שקרה בישראל מאז ומעולם", אמר טרכטנברג לנתניהו. "יש שיטה בישראל של להקים ועדה ואז להרוג את הסוגיה. כאן לא תעזור עוד ועדה עם כל הדמויות המוכרות. בלי התאחדות של הדרג הפוליטי סביב ההמלצות זה לא יילך". נתניהו השיב בחיוב גם על בקשה זו. "תביא את הסחורה ואני אעשה הכל כדי שזה יקרה", אמר.

קשישים מפגינים בתל אביב, אתמול. קראו לנתניהו להתפטר מתפקידו. תצלום: ניר כפרי

צוותו של טרכטנברג יתחיל לעבוד במקביל למשבר הכלכלי העולמי הגובר וההתרסקות בבורסות העולם. עם זאת, בשיחות סגורות אמר טרכטנברג כי אסור שהמשבר העולמי ישמש תירוץ לא לטפל בצורה רצינית במשבר הפנימי בישראל. בווריאציה על התבטאותו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין אמר טרכטנברג למקורביו כי "צריך לתקן את המצב בישראל כאילו שאין משבר עולמי ולהיערך למשבר העולמי כאילו אין הפגנות בישראל".

בשיחות עם נתניהו הדגיש טרכטנברג כי חלק גדול מהעבודה בצוות לא תהיה רק בגיבוש המלצות אלא בדיאלוג עם המפגינים. "הבנות שלי היו בהפגנות", סיפר טרכטנברג לנתניהו. "צריך לדעת להקשיב ולהרגיש את הדופק בצד השני. צריך רגישות חברתית לא כסיסמה אלא כתכונת אופי של האנשים שיהיו חברים בצוות".

טרכטנברג ביקש מנתניהו לקבל עצמאות מלאה בבחירת חברי הוועדה, חרף לחצים של שרים שונים לשלב מקורבים ואנשים מטעמם בוועדה. נתניהו הסכים. טרכטנברג גם ביקש מנתניהו לא לערבב בין צוות מומחים לצוות פוליטי. "או שרים או ועדה מקצועית", אמר. "השרים הם הדרג המחליט ונביא המלצות לקבינט החברתי-כלכלי".

לעבודת הצוות הוקצבו שישה שבועות בלבד. המטרה תהיה להציג מסמך עקרונות לשינוי סדרי עדיפויות כלכליים-חברתיים בישראל, שייפרטו לאחר מכן להחלטות ממשלה ולחקיקה. הצוות יקיים את ישיבתו הראשונה היום וירכיב ארבעה צוותי עבודה בתחומים הבאים: מיסוי, שירותים חברתיים, תחרותיות במחירים לצרכן ודיור בר השגה. טרכטנברג הוסיף שמונה יועצים חיצוניים, רובם מהמגזר הפרטי, האקדמיה וארגונים חברתיים, שישתתפו בצוותי העבודה, אך לא תהיה להם זכות הצבעה בקביעת ההמלצות, כמו נשיא מכון ראות, גידי גרינשטיין.

קרוואן ברוטשילד

ראשי המחאה פרסמו אתמול מסמך המציג את עקרונות המאבק לצדק חברתי. המסמך גובש על ידי נציגי המוחים באוהלים, ראשי הסטודנטים ונציגי הארגונים החברתיים ותנועות נוער שהצטרפו למאבק.

"זה כמה עשורים בוחרות כל ממשלות ישראל השונות לנקוט מדיניות כלכלית של הפרטה שלוחת רסן המאדירה את השוק החופשי", נכתב במסמך, "מדיניות כלכלית זו, המוצגת על ידי מוביליה ומנהיגיה כמדע מדויק וככורח המציאות, הפכה את החיים היום-יומיים שלנו, של רוב הולך וגדל של אזרחי מדינה, למלחמת הישרדות על האפשרות להתקיים בכבוד".

במסמך מפורטים שישה עקרונות לברית בין המדינה לאזרחיה: צמצום הפערים החברתיים, הכלכליים, המגדריים והלאומיים, ויצירת לכידות חברתית; שינוי עיקרי השיטה הכלכלית; צמצום יוקר המחיה, השגת תעסוקה מלאה ופיקוח ממשלתי על מוצרי יסוד; מתן עדיפות ברורה לפריפריה החברתית והגיאוגרפית; טיפול בצרכים החיוניים של אוכלוסיות מוחלשות במדינה, בדגש על נכים, קשישים וחולים; השקעת המדינה באזרחיה בתחומי החינוך הבריאות והביטחון האישי והצגת פתרונות אמיתיים לבעיות הדיור, התחבורה והתשתיות הציבוריות.

השותפים למחאה גיבשו מסמך נוסף, המפרט דרישות נקודתיות, אך הם החליטו לא לפרסמו בשלב זה, כל עוד אין הידברות עם הממשלה. עיקריו פורסמו לראשונה ב"הארץ" בשבוע שעבר. בין השאר, מופיעות במסמך תביעות להפחתה של מסים עקיפים; השקעת עודפי הגבייה ממסים ישירות באזרחים באמצעות תקציב המדינה; הפסקת תהליכי ההפרטה; הגדלת הסיוע בשכר דירה לזכאים; צמצום מספר התלמידים בכיתה; והוספת תקנים, מיטות ומכשור רפואי למערכת הבריאות.

אתמול בבוקר הפגינו מאות גמלאים מול קריית הממשלה בתל אביב, לאות הזדהות עם המחאה החברתית. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב בין השאר "אל תשליכני לעת זקנה" ו"אל תיגעו בפנסיה של סבא", וקראו "הגמלאים דורשים צדק חברתי" ו"ביבי הביתה".

בשדרות רוטשילד הקימו אתמול אוהלים נציגים של ניצולי השואה ושל נהגי המוניות. בשעות הבוקר פינתה עיריית תל אביב קרוואן שהציבו הסטודנטים במרכז השדרה, באישון לילה.

דיון חירום בכנסת

הכנסת תתכנס לדיון מיוחד ביום שלישי הבא, באמצע הפגרה, כדי לעסוק במחאת החברתית. הדיון יתקיים לפי בקשת כל סיעות האופוזיציה. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הביע נכונות לכנס את המליאה כבר מחר, אולם על פי בקשת היוזמים נדחה הדיון ליום שלישי הבא.

מקדימה נמסר כי הכינוס יישא את הכותרת "ממשלת המסים של נתניהו מנותקת מהעם ומזלזלת במחאתו הציבורית". בהודעה המפלגה נאמר כי "בראש ממשלת ישראל עומד אדם אטום אשר בז למחאה הציבורית".

כתבות מומלצות

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ