מתקפת הטרור בסיני | להגיב בחוכמה, לא רק בעוצמה

הפיגועים בדרום צריכים להמחיש שהסטטוס קוו המדיני משרת את הגורמים הקיצוניים ביותר. רק חידוש של התהליך המדיני ינצח את הקיצוניים

עקיבא אלדר
עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עקיבא אלדר
עקיבא אלדר

העיתוי, המיקום התכנון ושיטת הפעולה מלמדים שהפיגועים בדרום לא נועדו רק להרוג אזרחים ישראלים, לנקום את דמם של חללים פלסטינים, או לזרז את סיום הכיבוש הישראלי בשטחים. מי ששלח את המחבלים לרצוח ישראלים אינו רוצה בטובתו של הנשיא מחמוד עבאס ואנשיו שמתרוצצים בעולם במאמץ לקושש עוד מדינות שיצביעו בעוד חודש בעצרת האו"ם בעד מדינה פלסטינית. הדיווחים על סדרת הפיגועים המיוחסים לג'יהאד הבינלאומי בתוך פרק זמן קצר בזירות שונות, שכבשו את מסכי הטלוויזיה בעולם, מזכירים לבריות את פיגועי ה-11 בספטמבר.

אחרי תקופה ארוכה שבה הצטיירה ישראל כגוליית סרבן שלום והפלסטינים כדוד, קורבן הכיבוש, הצדדים החליפו תפקידים. כשישראל קוברת את מתיה, לא נעים להטריד אותה בזוטות כמו הרחבת התנחלויות. כשהגבול בין ישראל למצרים פרוץ למרצחים, קשה יותר לגנות את מנהיגיה על סירובם לבטא את צירוף המלים "משא ומתן על בסיס גבולות 67'". אין פלא אפוא שהפקידים במוקטעה ברמאללה כבר מזמן לא נשמעו עצבניים יותר. ולא מחמת צום הרמדאן.

פרשנויות, מאמרים, ועדכונים נוספים, גם בפייסבוק

גם ממשרדי החמאס בעזה לא דווח על יציאה במחולות. רק השבוע הודיע עיזאת אל ראשק, מראשי הזרוע המדינית של הארגון, כי החמאס תומך במהלך הפלסטיני באו"ם. רק שלשום דלק החמאס אחרי משגרי טילי הגראד לעבר באר שבע. וכי למה להם לחטוף ביקורת על הכשלתו של מהלך של הפתח שלא צפוי להזיז אפילו מחסום אחד ממקומו, שלא לדבר על קרוואן בודד במאחז לא חוקי. איזה עניין יכול להיות להנהגת הזרם המרכזי של החמאס לספק לישראל תחמושת טרייה בעיצומם של המגעים לפיוס עם הפתח וחידוש המו"מ לשחרורו של גלעד שליט? כמובן שגם למצרים, שרק השבוע החלה לשגר מאות חיילים לסיני כדי להגן על צינור הגז, אין שום אינטרס להצית את הגבול.

בארגוני הטרור למדו שפיגועים הם תרופה בדוקה נגד סכנה של התקדמות בתהליך השלום. ואולם, מאז שהאמריקאים משכו ידם מהניסיון להושיב את נתניהו ועבאס ליד השולחן, הסכנה אינה נראית לעין. גם הימים שבהם ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין הודיע כי ייאבק בטרור כמו אין שלום ויקדם את השלום, כמו אין טרור, חלפו מזמן. אצל ממשלת נתניהו הטיפול בטרור מסור בידי צה"ל ומערכת ההסברה, שצוברת נקודות מהתמונות.

נתניהו: מי שאחראי על הפיגוע כבר לא חי

למערכת הביטחון היה מידע על אפשרות לפיגוע

כך נשמעו הרגעים הראשונים של המתקפה

הפיגוע ששם קץ לוויכוח על תקציב הביטחון

הפיגועים בדרום צריכים להזכיר שבזירה הצבאית, הישראלית-הפלסטינית, אין הכרעה בנוק-אאוט. מי שלא רצה את אש"ף - קיבל את החמאס. מי שלא רצה את החמאס - מקבל את אל-קאעדה. הפיגועים בדרום צריכים להמחיש שהסטטוס קוו המדיני משרת את הגורמים הקיצוניים ביותר. הפיגועים בדרום צריכים ללמד שאי אפשר להוציא את הפוליטיקה לחופשה ולהפגין בעד רווחה. הפיגועים בדרום צריכים לשמש קדימון להשתלטות של גורמי טרור על הגדה המערבית, אחרי שהרשות הפלסטינית תסגור את משרדיה ותשליך את המפתחות לרחוב.

נתניהו התפאר אמש כי "כשפוגעים בישראל אנחנו מגיבים מיד ובעוצמה". אילו ישראל היתה נוהגת בחוכמה, ולא רק בעוצמה, התגובה לפיגועים היתה צריכה להיות חידוש מיידי של התהליך המדיני עם המחנה הפלסטיני שדוגל בפתרון שתי המדינות. אבל - כמו בעניין הסירוב להתנצל בפני טורקיה בניגוד לאינטרסים האסטרטגיים של ישראל ועל אף הפצרותיו של נשיא ארה"ב - כמאמר השר משה יעלון - "יוקרה היא נכס אסטרטגי". כמה קורבנות יעלה לנו הנכס הזה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ