ישראל וטורקיה צפויות לחדש את המגעים סביב ההתנצלות

הממשלה באנקרה פנתה לאו"ם בבקשה לדחות שוב את דו"ח פאלמר, כדי לתת לשתי המדינות עוד זמן להגיע להסכם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אפשרות לחידוש המשא ומתן לסיום המשבר עם טורקיה. הממשלה באנקרה פנתה למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, וביקשה ממנו לדחות את פרסום דו"ח פאלמר לבדיקת אירועי המשט לעזה בעשרה ימים נוספים. הדו"ח אמור להתפרסם מחר וישראל לא הביעה התנגדות לדחיית פרסומו.

לדברי מקור מדיני בירושלים, טורקיה פנתה בהפתעה למזכ"ל האו"ם וביקשה ממנו לדחות את הפרסום, אך לא נימקה את בקשתה. הממשל האמריקאי תומך בבקשה הטורקית ומעוניין לתת זמן נוסף לישראל ולטורקיה להגיע להסכם לסיום המשבר בין המדינות.

מזכ"ל האו"ם, שכבר דחה את פרסום הדו"ח פעמיים בעבר, אמר לשר הביטחון אהוד ברק בפגישתם בניו יורק לפני שבועיים כי הוא לא ידחה פעם נוספת את הפרסום. עם זאת, ההערכה היא שבשל רגישות העניין והעובדה שישראל אינה מתנגדת לבקשה, ייענה לה המזכ"ל וידחה שוב את פרסום הדו"ח. אם זאת, המזכ"ל עדיין לא גיבש החלטה בנושא.

המקור ציין כי דחיית פרסום הדו"ח תאפשר לחדש את המו"מ בין ישראל לטורקיה על סיום משבר המשט. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שינה את עמדתו בעניין ההתנצלות בפני טורקיה כמה פעמים בשבועות האחרונים. ייתכן שלאור הבקשה הטורקית ייעשה ניסיון להגיע לנוסחת התנצלות שתהיה מקובלת על נתניהו, ותאפשר לסכם את המתווה לסיום המשבר.

בחודשים האחרונים הפעיל הממשל האמריקאי מכבש לחצים על ישראל ועל טורקיה כדי לגבש נוסחה לסיום המשבר. הנשיא אובמה ושרת החוץ קלינטון היו מעורבים באופן אישי במאמצים, והבהירו לצדדים כי שיקום היחסים בין ישראל לטורקיה הוא "אינטרס ביטחוני לאומי של ארה"ב".

האמריקאים הניחו על השולחן מתווה לפיו ישראל תתנצל בצורה עקיפה בפני טורקיה לפי הנוסח הבא: "במידה שהיו תקלות מבצעיות במהלך ההשתלטות על המשט, שהובילו למותם של אזרחים טורקים, הרי שישראל מתנצלת על כך". בתמורה, הטורקים היו צריכים להתחייב לנרמל את היחסים עם ישראל ולא לפעול נגד קצינים ישראלים בדרכים משפטיות.

מלשכת ראש הממשלה נמסר אתמול כי לישראל אין התנגדות לדחייה נוספת בפרסום הדו"ח, אולם אין כל שינוי בעמדתו של נתניהו לפיה ישראל לא תתנצל בפני טורקיה על אירועי המשט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ