הריסת הבתים במגרון: איתות רצינות לפינויים בהמשך השנה

במערכת הביטחון סיכמו בשביעות רצון את פינוי המבנים במגרון הבוקר, ומהעברת המסר כי מאחזים שלא יפונו בפשרה - יפונו בכוח

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

במערכת הבטחון סיכמו היום (שני) בשביעות רצון את הרס שלושת הבתים במאחז מגרון, במה שהם רואים כ"איתות רצינות" לקראת שורת הריסת מאחזים גדולים שאמורות לצאת אל הפועל בשבעת החודשים הקרובים. ההריסה עברה בשקט יחסי. למרות הזמן הרב שחלף מהגעת הכוחות עד להריסה עצמה. למקום הגיעו רק כמאה פעילים שניסו למנוע את ההריסה בכוח, אולם הם לא יכלו למאות השוטרים המאומנים. שבעה בני אדם נעצרו ושוחררו תוך הרחקה ממגרון.

לפנות בוקר הרסו צה"ל, המשטרה והמינהל האזרחי שלושה בתי קבע במאחז הלא חוקי, לראשונה מאז הוקם ב-1999. המדינה התחייבה להרוס את הבתים עד לסוף ספטמבר, בשל עתירה של ארגון יש דין. מדובר בהליך נפרד מעתירת "מגרון הגדולה", בה פסקו שופטי בג"ץ כי יש להרוס את כל המאחז עד לסוף מארס.

בהריסה המורכבת לקחו חלק 1,400-1,300 חיילים ושוטרים, ונעשה בה שימוש בתרגילי הסחה למתנחלים. בין השאר נאמר למתנחלים כי ריכוז הכוחות הגדול הוא "תרגיל לספטמבר". לאחר שהכוחות הגיעו למגרון, החלה דרמה משפטית, כאשר תושבי הבתים עתרו לבג"ץ בבקשה לצו ארעי, בנימוק שהקרקע נרכשה על ידי התושבים והם מבקשים לקדם את הכשרת המקום. לאחר שמאבטח בית המשפט העליון הקריא את העתירה לשופט ניל הנדל, הוצא ב-02:30 צו ארעי המעכב את ההריסה.

ההריסות במגרון, הבוקר. תצלום: אמיל סלמן

שר הביטחון אהוד ברק הוזעק ממיטתו, העיר את מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות, אסנת מנדל שטענה בשם שר הביטחון ואלוף הפיקוד שאם ההריסה לא תושלם תוך שעה, תהיה סכנה ממשית "לגוף ולנפש". הנדל ביטל את הצו והאות ניתן.

במהלך האירועים, כמה תושבים במקום ביקשו מהצעירים לחדול מיידוי האבנים על השוטרים. פעיל ימין בולט אמר ל"הארץ" כי "זה ישוב ממלכתי. אם זה היה מקום אחר היינו מסתערים על השוטרים באלות ברזל. אבל הם לא רוצים מאבק". גם אירועי תג המחיר בתגובה להריסת המאחז היו מינוריים יחסית, והפעילים תולים זאת בהתנגדות תושבי מגרון. בשעת ההריסה, היה ניסיון הצתה של מסגד בכפר קוסרא סמוך לשכם. צמיגים בוערים נזרקו פנימה למבנה איך אלו לא גרמו לנזק ממשי. בחוץ רוססו כתובות נאצה בעברית. המשטרה פתחה בחקירה.

את ההריסה אתמול במגרון יש לראות כנדבך נוסף במשחקי הכוח בין משרד הביטחון, השר משה יעלון והמתנחלים, לקראת גל ההריסות הצפוי בסוף השנה, והריסת כל מגרון הצפוייה עד מארס 2012. בשבוע שעבר נערכה פגישה בין אנשי מועצת יש"ע לבין יועץ שר הביטחון לענייני התיישבות, איתן ברושי, בה הוצע כי המדינה תקים אתר קראוונים זמני עבור תושבי מגרון, עד אשר יסיימו לבנות את בתי הקבע שלהם. התושבים דחו בתוקף את ההצעה. בשל כך, החליט שר הבטחון לממש את התחיבותו לבית המשפט העליון, ולא לכרוך את שלושת הבתים בעניינה של כלל מגרון. במערכת הביטחון רואים את ההריסה כאיתות לכך שהמדינה תעמוד בהתחייבותיה לבג"ץ, ומאחזים שלא יפונו בפשרה יפונו בכוח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ