החמאס והימין הקיצוני מתעוררים

עמוס הראל ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל ואבי יששכרוף

השב"כ הודיע אתמול כי עצר עשרות פעילי חמאס מהגדה המערבית בחשד לתכנון סדרת פיגועים. אחת החוליות עמדה מאחורי הנחת מטען חבלה שממנו נהרגה תיירת בריטית בירושלים במארס האחרון ונעצרה בעת שעמדה לשגר מחבל מתאבד לירושלים. בתוך כך, נרשמה הסלמה נוספת בפעילות הימין הקיצוני, כשמתנחלים חיבלו ב-13 כלי רכב צבאיים בבסיס ליד רמאללה כחלק מפעולות "תג מחיר".

החשדות שנחשפו, שצריכים עדיין לעמוד במבחן בית המשפט, מעידים על התעוררות משמעותית מצד הזרוע הצבאית של החמאס בגדה המערבית. בחמש השנים האחרונות הורידו אנשי הזרוע בגדה פרופיל ומיעטו בפעילות טרור. מרבית מנהיגי התשתיות נהרגו או נכלאו בידי ישראל ואחרים נרדפו בידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

13 החוליות השונות שנחשפו עכשיו, שהמוקדים שלהן היו בחברון ובמזרח ירושלים, הספיקו לממש אמנם רק פיגוע אחד - הפיצוץ ליד בנייני האומה שבו נהרגה התיירת - אבל מעצר חבריהן סיכל ברגע האחרון פיגוע התאבדות בשכונת פסגת זאב בצפון ירושלים. על הפרק עמדו גם ניסיונות לחטוף חיילים, במטרה להגביר את כושר המיקוח של הארגון סביב עסקת שליט.

הפעילות, עד שנקטעה, מבטאת שיקום חלקי של התשתית הנשען בחלקו על בוגרי בתי הכלא הישראליים - אסירים שריצו עונשים קצרים יחסית, אך בזמן כליאתם יצרו קשרים בארגון וצברו ידע תיאורטי שכעת ביקשו לממשו. כמה מהפעילים קיבלו הנחיות ישירות מאסירי חמאס הכלואים בכלא קציעות.

אחד החברים המרכזיים ברשת הוא תושב מזרח ירושלים המחזיק בתעודת זהות ישראלית. האיש, אצחאק עראפה, חשוד שהכין והניח את המטען שממנו נהרגה התיירת והבריח לירושלים את המטען השני, שאמור היה לשמש לפיגוע ההתאבדות ב-21 באוגוסט השנה. הרשתות בחברון נותרו פעילות יחסית גם בשנים הקשות של הארגון. כעת מתברר שהיו להן קשרים גם עם אנשי החמאס בחו"ל.

חידוש הפיגועים משקף יכולת, אך גם שיקולי מדיניות: בזמן שהנהגת הארגון אינה מעוניית כנראה, לפי שעה, בעימות מחודש עם ישראל ברצועת עזה שבשליטת החמאס, אין לה שום התנגדות עקרונית לפיגועי התאבדות וחטיפה שמבצעיהם באים מהגדה. בשב"כ מעריכים שהפיגועים נעשו באישור המפקדה בדמשק, וכי חלק מאנשי ה"חוץ" בארגון עודכנו מראש גם בפרטים מבצעיים של התוכניות.

אף שהחוליות פעילות זה כמה חודשים, אין להתעלם מההקשר הכולל של התעוררות החמאס בגדה. כשהרשות הפלסטינית מתכוננת למהלך המדיני הגדול שלה באו"ם, נדמה שלמתחרים האיסלאמיים יש עניין לגנוב לה את ההצגה, לחבל בתוכניותיה ולהציג את הבטחותיה בדבר מחאה בלתי אלימה בגדה ככלי ריק.

נקמת מגרון

בינתיים מתמקדת מחאת הימין הקיצוני נגד הריסת בתים במאחזים ביעד חדש, צה"ל. אחרי כשנתיים שבהן כוונו פעולות שמבצעיהן מגדירים כ"תג מחיר" אל מסגדים ורכוש פלסטיני, חובלו אתמול 13 ג'יפים ורכבי סיור בסדנה צבאית בבסיס בית-אל.

השב"כ והמשטרה פתחו בחקירה, והחוקרים חושדים כי מי שחיבלו בג'יפים קיבלו סיוע מחיילים בתוך הבסיס. זו הפעם הראשונה בשנים האחרונות שבה אנשי ימין חודרים כך לבסיס צבאי. נראה שמדובר בנקמה על הרס שלושת הבתים במאחז מגרון במוצאי שבת - וכדאי להזכיר שהג'יפים שהושחתו משמשים בשגרה לאבטחת המתנחלים עצמם.

על כלי הרכב נמצאו כתובות בגנות מפקד חטיבת בנימין (רמאללה), אלוף-משנה סער צור. כמו מפקדו, תת-אלוף ניצן אלון, צור סומן כבר לפני כמה חודשים כאויב ההתיישבות משום שהפגין נכונות להתעמת עם מפרי חוק. השבוע נוסף לרשימת ה"יעדים" של הימין הקיצוני שם חדש, תא"ל מוטי אלמוז, ראש המינהל האזרחי בגדה.

חטאו של אלמוז: הוא העז לשגר לאנשי המינהל מכתב פנימי, בכותרת "הקייטנה נגמרה", ובו דרישה להפסיק לחפש תירוצים מדוע לא לממש צווי הריסה שהוצאו נגד בנייה במאחזים. עד שיחזור המינהל לאכוף חוק על יהודים, הודיע, תיעצר גם האכיפה נגד בנייה בלתי חוקית פלסטינית. עכשיו דורשים ח"כים מהימין את ראשו של אלמוז ומאשימים אותו ב"שקרים".

גם במקרים הללו, ספטמבר ברקע - והאגף ההזוי של יש"ע שמח לפרנס את הלהבות. אבל נדמה שיש כאן גם שיקול אחר. מערכת הביטחון התחייבה בבג"ץ לבצע שורת הריסות במאחזים בחודשים הקרובים. ח"כים כמו מיכאל בן ארי, ותומכיהם בגבעות, מקווים שהיטפלות מכוונת לנציגי אכיפת החוק תרתיע אותם מלמלא את הפקודות שקיבלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ