בריטניה תמנע הגשת צווי מעצר נגד בכירים ישראלים

מעתה יידרש אישור מהתובע הכללי בבריטניה להוצאת הצו. לבני: שמחה שעיני הבריטים נפקחו ושהניצול הציני של החקיקה הבריטית יופסק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מלכת בריטניה חתמה היום (חמישי) על תיקון לחוק הרפורמה המשטרתית והאחריות החברתית, שימנע הגשת צווי מעצר נגד בכירים ישראלים בבריטניה. בכך מסתיים הליך שינוי חקיקה שהחל בעקבות הוצאת צו מעצר נגד יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני.

בדצמבר 2009 הוצא נגד לבני צו מעצר בגין ביצוע פשעי מלחמה בזמן מבצע עופרת יצוקה, אז כיהנה יו"ר האופוזיציה כשרת החוץ. בעקבות כך החל ראש ממשלת בריטניה דאז, גורדון בראון, לפעול בכדי לפנות את המצב המשפטי.

לבני בירכה היום על המהלך ואמרה כי היא "שמחה שצו המעצר שהוצא נגדי פקח את עיני הבריטים ויביא להפסקת הניצול הציני של החקיקה הבריטית נגד מפקדי וחיילי צה"ל. הצדק האמיתי נעשה והוא יבחין בין מנהיגים ומפקדים שמגנים על ארצם נגד הטרור, כמו חיילי צה"ל, לבין פושעי מלחמה אמיתיים שנגדם חוקק החוק.

ציפי לבני

שגריר בריטניה בישראל מת'יו גולד אמר היום כי "החוק שאושר כולל תיקון חשוב שימנע ניצול לרעה של מערכת המשפט הבריטית למטרות פוליטיות. השינוי יבטיח שאנשים לא יוכלו להיעצר כאשר אין סיכוי ממשי של תביעה, ובאותה שעה יבטיח כי בריטניה תמשיך לעמוד בהתחייבויותיה הבינלאומיות" אמר גולד.

השגריר הוסיף כי "בריטניה מחויבת להביא למשפט את אלו האשמים בפשעי מלחמה. תיקון זה דורש את אישור התובע הכללי הראשי להוצאת צו המעצר עבור פשעים לפי עקרון השיפוט הבינלאומי ויביא לסיום הבקשות לצווים כאשר אין סיכוי ממשי לתביעה".

עד לשינוי הנוכחי התיר החוק הבריטי לגורמים פרטיים להגיש תלונות לבתי משפט בבקשה להוצאת צווי מעצר, במסגרת סמכות השיפוט האוניברסלית של בתי המשפט בבריטניה. סמכות שיפוט זו נכנסה לבתי המשפט בבריטניה, ובכמה מדינות נוספות באירופה, אחרי מלחמת העולם השנייה, במסגרת המצוד אחר פושעי מלחמה נאצים. משמעות סמכות זו הינה שבית משפט בבריטניה, אפילו מהערכאה הנמוכה ביותר, רשאי להוציא צו מעצר ולדון בתיקים של פשעים לכאורה, שבוצעו מחוץ לשטח בריטניה בכל מקום בעולם, במידה שהם עוסקים בביצוע פשעי מלחמה או בפשעים נגד האנושות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ