נטשה מוזגוביה
ברק רביד
ניו יורק

הלילה (חמישי) נפגש יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס עם הנשיא ברק אובמה שהבהיר בצורה מפורשת כי במידה ולא תהיה ברירה אחרת, לא יהסס להטיל וטו על הצעה פלסטינית להכרה במדינה. "אנחנו נתנגד לכל מהלך במועצת הביטחון של האו"ם, ואם יהיה צורך בכך, נטיל וטו", אמר סגן היועץ לביטחון לאומי, בן רודס.

לאחר נאומו של הנשיא אובמה, שעורר את זעמם של הפלסטינים, כינסה משלחת הרשות הפלסטינית מסיבת עיתונאים, בה אמר נביל שעת' כי מנהיגות אש"ף תמתין תחילה להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם, לפני שתפנה לעצרת הכללית.

מוקדם יותר אמר שעת' כי "אנחנו לא רוצים ליצור רושם שאנחנו לא רציניים לגבי החברות המלאה בפניה לשני גופים. אנחנו מאוד רציניים לגביה. אנחנו רוצים לתת למועצת הביטחון זמן להחליט, ואז נבחן את האפשרויות העומדות בפנינו". לטענתו, אחת האפשרויות היא חברות חלקית, כפי שהציג נשיא צרפת ניקולא סרקוזי בנאומו היום באו"ם. לדבריו, מדינות רבות תומכות בהצעה הפלסטינית, אולם אין לדעת האם חלקן יצביעו בסוף נגד ההצעה, בשל לחצים שיופעלו עליהן.

בנאומו בעצרת האו"ם מוקדם יותר דחה נשיא ארה"ב ברק אובמה את מהלך ההכרה החד-צדדית במדינה פלסטינית, וקרא לצדדים לשוב לשולחן המו"מ. בנוסף, למורת רוחם של הפלסטינים, אובמה כלל לא הזכיר את המונח קווי 67' בהתייחסו למדינה הפלסטינית.

שעת' אמר עוד כי "הנשיא עבאס עומד להגיש ביום שישי את הפניה למזכ"ל האו"ם, והמזכ"ל באן קי-מון הבטיח לו שהוא יתייחס לפנייתו ברצינות רבה. ההשערות הן שארה"ב תטיל וטו על ההחלטה. אבל הפניה שלנו לאו"ם זו הפעולה הכי הגיונית, חוקית ומוסרית. אנו תחת כיבוש ובמשך 20 שנה של משא ומתן הישראלים רק מעמיקים את הכיבוש. אין שלום, אבל השטח הולך ונעלם, חתיכה אחר חתיכה. הנשיא אובמה נשא נאום מאוד רהוט, אבל לצערי הוא שכח להזכיר בו את הכיבוש".

אובמה ועבאס הלילה

לקראת מדינה פלסטינית - כל הדיווחים והפרשנויות

נתניהו לאובמה: אין קיצורי דרך, רק מו"מ הוא הדרך למדינה פלסטינית

בהתייחסו לטענות לפיהן הפלסטינים לא יגישו את הצעתן בסופו של דבר אמר שעת' כי "אין זו טקטיקה, לא מדובר בבלוף. אימצנו את האסטרטגיה הלא אלימה וחלק ממנה היא לגייס תמיכה של הקהילה הבינלאומית. אנחנו לא מבקשים להצטרף לאל-קאעדה ולא למאפיה, אלא לאו"ם, על מנת שנוכל לקדם את זכויותינו. החשש הישראלי שנטריד אותם עם פניות לבית הדין הבינלאומי - זה מגוחך. בית הדין הוקם כדי לטפל באלה שמבצעים פשעים נגד האנושות. אם ישראל לא מבצעת פשעים נגד האנושות, אין לה ממה לחשוש, ואם אנחנו נטריד את הגוף בפניות לא רציניות, נאבד את האמינות שלנו".

בעקבות נאום אובמה אמרה ל"הארץ" חברת המשלחת, חנן עשראווי, כי לא האמינה לדברים ששמעה. "כשהקשבתי לו, זה נשמע כאילו הפלסטינים הם אלה שכובשים את ישראל. לא היתה לו שום אמפטיה כלפי הפלסטינים, הוא דיבר רק על הצרות של הישראלים. ואז הוא הציג סטנדרטים כפולים כשהפריד בין הערבים הנלחמים על חירותם שהוא מעריץ לבין הפלסטינים הנלחמים על החופש שלהם כבר 63 שנה. אנחנו מבינים שלנשיא אובמה יש בחירות, אבל מה ששמענו ממנו - זו בדיוק הסיבה שבגללה אנחנו פונים לאו"ם. תודה שהוא אמר לנו שלא קל להגיע לשלום - אנחנו יודעים את זה! הוא דיבר על הזכויות האוניברסאליות - טוב, אותן הזכויות תקפות גם לגבי הפלסטינים".

הלילה תיערך פגישה בין אובמה לעבאס, ולדברי שעת', "אני משוכנע שהפגישה תהיה ידידותית מאוד, גם אם יהיו ביניהם חילוקי דעות". על התבטאויותיו של נתניהו שהוא מוכן למשא ומתן, שעת' אמר כי זו "אחת מהמחוות התיאטרליות הרגילות של נתניהו. האם הוא מוכן להקפיא התנחלויות? האם הוא מוכן לעמוד בהתחייבויות שלו? זה לא רציני".

ביום שישי צפוי עבאס לשאת נאום בעצרת הכללית, ולאחריו הוא צפוי לשוב לרמאללה.

בתוך כך, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ביקש מראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם אמש (רביעי) להימנע מנקיטת צעדי ענישה חריפים נגד הרשות הפלסטינית בעקבות פנייתו של אבו-מאזן למועצת הביטחון ביום שישי. "אני מבקש ממך לפעול באחריות, תבונה וריסון כלפי המהלך הפלסטיני באו"ם", אמר באן לנתניהו.

דבריו של באן הגיעו בעקבות לחצים והצהרות פומביות של כמה שרים בממשלת ישראל ובראשם שר החוץ אביגדור ליברמן להטיל סנקציות קשות על הפלסטינים בתגובה לפנייה לאו"ם. גורמים בפמלייתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אמרו אתמול כי בשלב זה אין כוונה לנקוט בסנקציות נגד הפלסטינים, גם אם יגישו את מכתב הבקשה למזכ"ל האו"ם. "הגשת המכתב היא עדיין עניין טכני בלבד, צריך לראות אם יהיו מהלכים בעלי משמעותיות מעשיות עבור ישראל ואז להחליט כיצד להגיב", אמרו.

ביום שישי לאחר נאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם יגיש יו"ר הרשות אבו-מאזן למזכ"ל האו"ם מכתב רשמי ובו יבקש שמועצת הביטחון תדון בקבלתה של פלסטין כחברה מלאה באו"ם. לאחר הגשת המכתב תוקם ועדה מיוחדת במועצת הביטחון שתדון בבקשה הפלסטינית. בכירים פלסטינים אמרו אתמול כי יתנו למועצת הביטחון כמה שבועות לדון בבקשה לפני שינקטו בצעדים נוספים, דוגמת פנייה לעצרת הכללית של האו"ם.

ראש הממשלה נתניהו נפגש במהלך הלילה במלונו בניו-יורק עם שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון. האחרונה הצטרפה לנשיא ברק אובמה בפגישתו עם יו"ר הרשות אבו-מאזן שעה קלה קודם לכן והיא עדכנה את נתניהו בתכני השיחות.

בפתח הפגישה קרא שוב נתניהו לפלסטינים לשוב למו"מ ישיר ורציני עם ישראל. "סיכמנו עם ארה"ב שצריך להתקדם עם הנושאים האמיתיים ולדון בהם כדי להשיג שלום", אמר נתניהו. "צריך לנהל מו"מ על הסוגיות כדי לפתור אותן ואין טעם לנהל מו"מ על עצם ניהול המו"מ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ