גורמים בארה"ב: סיפקנו לישראל פצצות חודרות בונקרים

לדברי הגורמים, כבר ב-2009 החלה וושינגטון להעביר לישראל את הפצצות, המסוגלות להרוס מטרות תת-קרקעיות דוגמת אתרים הקשורים לפרויקט הגרעין האיראני

טום שנקר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טום שנקר, ניו יורק טיימס

ממשל אובמה סיפק לישראל בחשאי פצצות המסוגלות להרוס מטרות תת-קרקעיות, כגון מאגרי נשק של ארגוני טרור או אתרים באיראן שעל פי החשד קשורים לפרויקט הגרעין של המדינה, כך אמר אתמול גורם רשמי אמריקאי.

הממשל החל להעביר את הפצצות חודרות הבונקרים, שעל כך דווח בראשונה באתר ניוזוויק, ב-2009. גורמים רשמיים אמריקאים שאישרו את הדיווח דיברו בתנאי שפרטיהם לא ייחשפו, מכיוון שהם לא מוסמכים להתייחס לנושא בפומבי. הם סירבו להתייחס לכמות הפצצות שסופקו לישראל או ליכולותיהן.

ישראל ניסתה להשיג סוג זה של נשק במשך שנים רבות. ב-2005, ממשלו של הנשיא בוש עדכן את הקונגרס בנוגע לעסקה אפשרית שבמסגרתה יועברו פצצות חודרות בונקר לישראל. "הצעת המכירה הזו תסייע למדיניות החוץ ולביטחון הלאומי של ארה"ב באמצעות סיוע ליכולות ההגנה של מדינות ידידותיות", נמסר בהצהרה מטעם הסוכנות לשיתוף פעולה ביטחוני בארה"ב.

עדכונים עוקבים נוספים בנוגע לתוכניות למכור לישראל סוגים שונים של פצצות חודרות בונקרים נשלחו לקונגרס על ידי הסוכנות גם ב-2007 וב-2008, אך הנשק לא נמסר לישראל באותה תקופה.

גורמים רשמיים בפנטגון הביעו תסכול מכך שישראל העבירה טכנולוגיה צבאית לסין, והתעוררה דאגה עמוקה שאם ארה"ב תספק את הפצצות חודרות הבונקרים לישראל, הדבר יצטייר כאילו היא הביעה תמיכה טקטית בתקיפת איראן. בינתיים, ישראל הספיקה לייצר פצצות חודרות בונקר משלה, כך אמרו גורמים רשמיים בוושינגטון, אך המודל האמריקאי נחשב ליעיל וזול יותר.

ג'ורג' ליטל, דובר הפנטגון, סירב להתייחס לדיווח על עסקת הנשק. "אנחנו לא הולכים להגיב על הדיווחים האלה בתקשורת, אך שלא יהיו ספקות: ארה"ב מחויבת לביטחונה של ישראל ולאיכויות הצבאיות שלה", הוא מסר.

הנושא כל כך רגיש עד כדי כך שגורמים רשמיים בצה"ל ביקשו מארה"ב לא לשחרר תיעוד של מעבר הנשר, גם אם יתבקשו לכך תחת חוק חופש המידע, כך על פי גורמים אמריקאים רשמיים.

עסקת נשק שכזו יכולה לסייע פוליטית לממשל אובמה בקרב בוחרים יהודיים. יחסי ישראל-ארה"ב חוו ירידה סביב שורת נושאים פוליטיים וגיאו-פוליטיים, וניסיון של הממשל לחזק את הצבא הישראלי יכול לשכנע חלק מהבוחרים שהנשיא תומך בישראל באופן רציף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ