אנקרה: נקבל מל"טים מארה"ב במקום מישראל

ארדואן אמר בסוף השבוע כי ארה"ב הסכימה עקרונית להציב את המל"טים בטורקיה, שיסייעו לה בלחימה במחתרת הכורדית

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

טורקיה קיבלה מארה"ב הסכמה עקרונית לקבל מל"טים אמריקאים שיסייעו לה בלחימה נגד ארגון המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) הפועל מתוך שטח עיראק, כך הצהיר בסוף השבוע ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן. הטורקים משתמשים כעת למטרה זאת במל"טים ישראלים מדגם "הרון". לדברי שר ההגנה הטורקי היום (ראשון), המטוסים הראשונים יתקבלו ביוני 2012.

ארה"ב כבר מעבירה לטורקיה צילומים שמטוסיה משיגים מעל ריכוזי הכורדים, אבל מטוסים אלה מופעלים מתוך עיראק ובשנה הבאה אמור הצבא האמריקאי לסגת מהמדינה. עוד לא ברור האם מטוסי ה"פרדטור" שיוצבו בטורקיה יופעלו על ידי אמריקאים או שיימסרו או יימכרו ישירות לטורקים, שיפעילו אותם. ה"פרדטור" מסוגל גם לשגר טילים מהאוויר, ונשעה בו שימוש רב בזירות לחימה שונות נגד ארגון אל-קאעדה ונגד הטליבאן באפגניסטאן. הדגם שיועבר לטורקיה לא יהיה ככל הנראה חמוש וישמש רק לתצפית.

בתחילת החודש הודיע ארדואן על ניתוק יחסי הסחר הביטחוני עם ישראל. כמו כן, התלוננו הטורקים כי יש תקלות מרובות ב"הרון", ושישראל לא מוכנה להחזיר לטורקיה חלקים מהמל"טים שנשלחו לישראל לשיפוץ (בתעשייה הביטחונית הישראלית הסבירו שמדובר בתקלות שתוקנו מזמן ושהחלקים שהועברו לישראל לטיפולים שוטפים יוחזרו לטורקיה במועד).

צילום: אלביט מערכות

בשנה האחרונה צורפה טורקיה לרשימה השחורה של משרד הביטחון של מדינות שאסור לייצא אליהן ציוד צבאי או לסייע להן בתחומי הביטחון. ברשימה זו מצויות מדינות שהקהילה הבינלאומית באמצעות האו"ם מטילה עליהן אמברגו נשק כמו אריתריאה, חוף השנהב ועוד. קבוצה אחרת היא של מדינות שישראל מחליטה מיוזמתה או כתוצאה מלחץ אמריקאי (כמו במקרה של ונצואלה) שאין זה מהאינטרס שלה למכור לה נשק. טורקיה סווגה כמקרה "מיוחד" ואף שזה לא נקבע רשמית, הרי בפועל נאסר לייצא לה נשק. כתוצאה מכך עסקאות בשווי של עשרות מליוני דולרים, שהסתמכו כבר על חוזים חתומים של התעשייה האווירית, תעשייה צבאית, רפא"ל ועוד, נדחו על פי דרישת שר החוץ אביגדור ליברמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ