פרשנות |

ספטמבר האפור | עקיבא אלדר

עקיבא אלדר
עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עקיבא אלדר
עקיבא אלדר

במשך חודשים ארוכים, פוליטיקאים ופרשנים הכינו את הציבור למה שאהוד ברק כינה "צונאמי" מדיני-ביטחוני. הניסיון הפלסטיני לבנאם את הסכסוך הסתיים, לפי שעה, בטפטוף טורדני. הדגש על "לפי שעה"; בנאומו בעצרת הבהיר המנהיג הפלסטיני מחמוד עבאס, כי החלופה היחידה להכרה של האו"ם בשתי מדינות בגבולות 67' היא מדינה אחת בין הים לירדן. הפסטיבל בניו יורק וברמאללה קיצר את ימיה של היישות הקרויה "רשות פלסטינית", שנהפכה מהסדר זמני לקבלן קבע של השלטון הישראלי. עבאס הצליח כבר להפריך את הנבואה - התקווה של שבתי שביט, מי שהיה ראש המוסד, מלפני עשר שנים, כי עם לכתו של יאסר ערפאת, הבעיה הפלסטינית תרד מסדר היום הבינלאומי.

הציפיות והחרדות לקראת ספטמבר השחור פינו בסוף השבוע את מקומם לעוד ספטמבר אפרורי של מגעים דיפלומטיים ושגרת הכיבוש בשטחים. בנאום שאביגדור ליברמן "חתם עליו בשתי ידיים", בפתיחת מושב עצרת האו"ם, גילה הנשיא ברק אובמה כי שלום לא משיגים בנאומים בעצרת האו"ם, ואף לא בהצעות החלטה למועצת הביטחון. הנשיא האמריקאי שכח לציין ששלום לא משיגים גם באמצעות החלטות של הקוורטט. שמונה שנים וחצי חלפו מאז שהרביעייה הבינלאומית הבכירה הגישה את "מפת הדרכים" לממשלות שרון וערפאת. בנובמבר 2003 מועצת הביטחון הצביעה פה אחד בעד בקשתו של הנשיא בוש לאמץ את המתווה המפורט הזה (החלטה 1515). בסוף השבוע נהפכו "מפת הדרכים" והחלטה 1515 לעוד שורה בהודעה שהקוורטט פרסם בניו יורק, בתום קרב התרנגולים בין מחמוד עבאס לבנימין נתניהו.

בנאומו העלה נתניהו על נס את הסכמתו החריגה להקפיא (חלקית) את הבנייה בהתנחלויות למשך עשרה חדשים. זהו יוצא מהכלל שמעיד על הכלל, שישראל מצפצפת על החלטות הקוורטט, כמו הדרישה להקפיא את ההתנחלויות ב"מפת הדרכים". "מפת הדרכים" קבעה כי הסכסוך הישראלי-הפלסטיני יגיע לקצו עד סוף שנת 2005. לוח הזמנים המעודכן של הקוורטט מזיז את היעד הזה שבע שנים קדימה - אל סוף 2012. כדאי לשים לב לכך שהרביעייה לא קצבה למשא ומתן שנה "עגולה" מיום ההודעה, אלא שנה, שלושה חודשים ושבוע. אין זה מקרי. בדצמבר 2012 אובמה יידע אם נבחר לכהונתו השנייה בבית הלבן, או שיהיה בעיצומה של תקופת המעבר, לקראת העברת המקל לנשיא הנבחר. כך או כך, בדצמבר 2012 אובמה יהיה משוחרר משיקולי בחירות, ויוכל להגיש לנתניהו את החשבון על שפע הגזרים שזה קיבל מידיו. באותם ימים צפויות להתקיים הבחירות לכנסת ה-19. משבר ביחסים עם נשיאים אמריקאים תרם פעמיים להפלת הליכוד מהשלטון.

מן הסתם, גם החלטת הקוורטט להקצות חודש ימים להכנות למשא ומתן אינה מקרית: הפלסטינים שואפים לכוון את ההצבעה בעצרת הכללית לכ"ט בנובמבר, יום ההחלטה על הקמת מדינה יהודית לצד מדינה ערבית (תוכנית החלוקה). רמז לציפיות של אובמה וחבריו לקוורטט מנתניהו בחודשים הקרובים ניתן למצוא באזכור החלטת הרביעייה הבינ"ל מ-20 במאי לאמץ את נאומו של הנשיא מיום קודם לכן. זהו אותו נאום שבו קבע כי על המו"מ להתבסס על גבולות 67' ותיקוני גבול הדדיים מוסכמים. זאת ועוד - האמריקאים ויתרו ההכרה העקיפה של הקוורטט בחוקיות התנחלויות, כפי שביקשו במפגש הקודם בחודש יולי.

השטן אינו מצוי עתה בפרטי ההסדר; אפשר ללמוד עליהם מהמאמר שאהוד אולמרט פרסם בשבוע שעבר בניו יורק טיימס (בניגוד לדברי נתניהו, אולמרט קבע כי עבאס מעולם לא דחה את ההצעה שלו, וכתב כי על נתניהו לחזור למשא ומתן על בסיס אותה הצעה). השטן מסתתר במידת נחישותם של האירופים למלא את מקומה של ארה"ב בראש הפירמידה ובמידת מעורבותם של הרוסים, שעיכבו את פרסום הודעת הקורטט עד להגשת הבקשה הפלסטינית למזכ"ל האו"ם. האם יעלה בידם להמשיך את ההצגה, בתקווה שבינתיים הפוליטיקה הפנים אמריקאית תפנה מקום גם למדיניות חוץ. האם למפת הדרכים יימצא מורה דרך תקיף? האם הפוליטיקה הפלסטינית תאפשר לאבו מאזן לבלוע עוד צפרדעים במשרדי הרשות? האם נתניהו "הרוויח" עוד שנה בדרך לסכסוך אזורי אלים?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

אוטובוס אגד

נהגות משתינות בדליים ומיכאלי שותקת כי אנחנו לא הבייס שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ