"מרקל רותחת על נתניהו, ולא מאמינה למילה שלו"

לאחר שנתניהו לחץ, השיגה הקאנצלרית מעבאס הסכמה מרומזת לחזור למו"מ תמורת הקפאה שקטה. למחרת הודיעה ישראל על הבניה בגילה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

האישור שניתן בשבוע שעבר, לבניית 1,100 יחידות דיור חדשות בשכונת גילה מעבר לקו הירוק בירושלים, הביא למשבר חסר תקדים בין קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לראש הממשלה, בנימין נתניהו. לאחר שיחה קשה בין השניים שלשום, שבה מרקל נזפה בנתניהו, אמרו בכירים גרמנים לעמיתיהם הישראלים שהקנצלרית "רותחת על נתניהו" והוסיפו כי "אינה מאמינה לאף מלה שלו".

גרמניה לא היתה היחידה שנזפה בישראל על אישורי הבנייה בגילה. גם בממשל האמריקאי כעס מאוד. שגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, ננזף בערב החג על ידי שניים מסגניה הבכירים ביותר של שרת החוץ הילרי קלינטון, שאמרו לו שאישורי הבנייה פוגעים במאמץ האמריקאי לחדש את המו"מ. מקור האמריקאי בכיר אמר בציניות ש"נתניהו נתן לנו מתנה נהדרת לראש השנה".

בכירים גרמנים ציינו שעיקר כעסה של מרקל נבע מעיתוי ההודעה על הבנייה, כי היא חשה שנתניהו טירפד את מאמציה להחזיר את הפלסטינים למו"מ.

לדברי פקיד הישראלי הבכיר, אישור יחידות הדיור בגילה הוציא את מרקל מדעתה בשל התגייסותה האינטנסיבית, בשבועות האחרונים, לסייע לישראל לסכל הצבעה במועצת הביטחון על קבלת פלסטין כחברה מלאה באו"ם. לבקשת נתניהו, מרקל גם הפעילה לחץ כבד על יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לקבל את הודעת הקוורטט ולחדש את המו"מ.

"מדובר במשבר אמון חריף", אמר פקיד ישראלי בכיר. "זה מעמיד בסכנה שורה של נושאים ששתי המדינות ניסו לקדם, בהם סוגיות ביטחוניות חשובות ביותר. בכלל לא בטוח שהגרמנים ימשיכו לסייע כעת בבלימת המהלכים הפלסטיניים באו"ם. אולי הם יתמכו עכשיו ביוזמה לשדרוג פלסטין למדינה משקיפה באו"ם".

האם נתניהו מנהיג חזק או שהוא פוגע בקשרי חוץ חשובים? דברו על זה בפייסבוק

לפני יותר משבועיים ביקר בברלין, בחשאי, היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, ונפגש עם עמיתו הגרמני כריסטוף הוייסגן ומנכ"לית משרד החוץ הגרמני, אמילי האבר. גרמניה היא חברה במועצת הביטחון והפגישה עסקה בתיאום מהלכים בקשר לפניית הרשות למועצת הביטחון ובסיוע הגרמני לניסוח הודעת קוורטט שתהיה מקובלת על ישראל. באותו יום נפגש שר החוץ הגרמני בירושלים עם נתניהו באותם עניינים.

שיחות התיאום נמשכו עד יציאת נתניהו לעצרת האו"ם ובמהלכה. אחרי שנשיא צרפת ניקולה סרקוזי הציג יוזמה לשדרוג פלסטין למדינה משקיפה, שאינה חברה מלאה, ביקשו יועצי נתניהו מהגרמנים להסתייג ממנה.

לאחר פרסום הודעת הקוורטט, שקראה לחידוש המו"מ, ביקשה ישראל מגרמניה ללחוץ על אבו מאזן לחדש את המו"מ.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, מרקל נענתה בחיוב לבקשה וביום שני התקשרה לאבו מאזן. היא דרשה ממנו לחזור מיד לשיחות עם ישראל לפי הודעת הקוורטט, והוא השיב ברמזים חיוביים. הקנצלרית ביקשה לשמוע למה הוא נזקק כדי לחדש את המו"מ ואבו מאזן השיב שיהיה מוכן להסתפק ב"הקפאה שקטה" של הבנייה בהתנחלויות.

אבו מאזן ביקש ממרקל שנתניהו ייתן לה או לממשל האמריקאי התחייבות שלא ייבנה בהתנחלויות שלושה חודשים, שבהם יתנהל מו"מ על הגבולות והביטחון. "אני לא צריך שהוא יודיע פומבית", אמר למרקל. "אני רק צריך שלא יביך אותי". המסר הועבר לנתניהו, אבל הוא לא ענה.

מרקל תכננה להתקשר לנתניהו עוד ביום שלישי, אבל השיחה נדחתה. כמה שעות לאחר מכן עודכנה מרקל מפי יועציה שבעודה לוחצת על אבו מאזן, ישראל אישרה בניית 1,100 דירות בגילה.

הקנצלרית רתחה. תחושותיה היו דומות לאלה של סגן הנשיא האמריקאי ג'ו ביידן, שבעצם ביקורו בישראל, במארס 2010, אושרה בניית 1,600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה, מעבר לקו הירוק בירושלים. תגובת מרקל היתה כמעט זהה לזו של הממשל אז.

ביום שישי התקשרה מרקל לנתניהו וניהלה אתו שיחת קשה. בסיומה תדרכה לשכתה עיתונאים על תכניה ופרסמה הודעה שמהנוסח שלה אין להסיק אלא שהקנצלרית נזפה בראש הממשלה.

"בהודעת הקוורטט היה תנאי ברור שהצדדים חייבים להימנע מצעדים פרובוקטיביים", אמרה מרקל לנתניהו. "איני מסוגלת להבין כיצד רק כמה ימים אחרי הודעת הקוורטט אתם מאשרים בנייה של 1,100 דירות". מרקל הבהירה לנתניהו שאיבדה את שארית האמון בו. "אישורי הבנייה מעמידים בספק את נכונות ישראל להתחיל במו"מ רציני עם הפלסטינים", אמרה. "על ממשלת ישראל מוטל כעת לסלק את הספקות ביחס לרצינותה. זו אחריותכם".

לירן דן, דוברו של נתניהו, מסר בתגובה כי "ראש הממשלה אמר לקנצלרית שהוא אינו רואה בשכונת גילה התנחלות אלא שכונה בבירת ישראל, שבה בנו כל הממשלות. השיחה לא היתה קשה ולא כללה שום נזיפה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ