אלי אשכנזי וג'קי חורי

אחמד עלי זנגרייה מוכר היטב בגליל - מגדל בקר ותיק, חבר של מגדלי בקר יהודים וערבים. אנשים קשוחים אלה ודאי לא ראו את זנגרייה בוכה. אתמול, שעון על המקל שלו, הוא הסתובב ליד המסגד השרוף, שהוא החל לבנות בכספו לפני שבע שנים. "הבוקר לא יכולתי להחזיק את הדמעות", אמר, "מרגע שראיתי את המסגד נשרף לא יכולתי להחזיק את הדמעות, הן ירדו כל הבוקר".

הצתת המסגד, במה שמסתמן כפעולת נקם יהודית, החזירה לכפר הבדואי את סימני השאלה והדילמות. "כשקורה דבר קשה כזה, צריך לזכור שהוא קורה ביישוב ערבי-בדואי בודד, מוקף 50 יישובים יהודיים", הסביר צביקה פוגל, ראש המועצה הממונה של טובא זנגרייה. "הם חיים בסיר לחץ, בסביבה יהודית שלא תמיד מקבלת את הכפר כמובן מאליו. כשקורה מקרה כזה הוא מעורר רגשות אצל אנשים שדברים אחרים כואבים להם ביום-יום".

פוגל עצמו, שמונה לתפקיד בעקבות כישלון המועצה המקומית, מינוי שלא התקבל באהדה רבה ביישוב, חווה אירוע קשה: כמה שעות לפני כניסת יום כיפור לפני שנתיים, הוצתה מכוניתו ויריות מנשק אוטומטי נורו אל משרדו, כששהה בו.

פוגל עמד אתמול בפאתי הכפר ולא נכנס אליו, בהנחיית המשטרה, כי שריפת המסגד היא, כדבריו, "אירוע שמצית אש אצל הקיצונים. עד היום ניסיתי למנוע כניסת אגודות איסלאמיות לכפר, אבל היום באו אותם גורמים קיצוניים".

אתמול בבוקר נדמה היה שהסיר ירתח ויגלוש. עימות קצר אבל כואב בין מפגינים, תושבי הכפר, לכוחות משטרה, עורר בגליל חשש שהאירוע יהפוך לכדור שלג ויסחוף את האזור לעימותים. אבל למרות הזעם ותחושות הקיפוח, החיים בצוותא ויחסי השכנות גברו. אהרון ולנסי, ראש המועצה גליל עליון, ישב שעה ארוכה בפתח המסגד להפגין סולידריות. כשוולנסי הלך בא שמעון סוויסה, ראש מועצת חצור הגלילית. סוויסה הלך ובא מוטי חזיזה, יו"ר ועד עובדי מפעל "פרי הגליל", שרבים מעובדיו הם מטובא זנגרייה. לקראת ערב נדמה שהכעס שכך, נשאר הכאב של מאות החוזרים מהמסגד בשדרת יגאל אלון.

ועדת המעקב של ערביי ישראל גינתה את הצתת המסגד. משלחות מטעם המפלגות הערביות באו לבקר בכפר.

***טובא זנגרייה

את הכפר טובא הקימו ב-1908 בני שבט ערב אל-הייב * ב-1948 שירתו 40 מהם בפלמ"ח * אחרי קום המדינה צורף אליו הכפר זנגרייה * הכפר מונה היום 5,700 איש * ב-2007 פוזרה המועצה המקומית עקב ליקויים

כתבות מומלצות

בילי ג'ו ארמסטרונג בהופעה. "יש יותר מדי טמטום בעולם"

סולן גרין דיי אחרי פסיקת ההפלות: "מוותר על האזרחות האמריקאית"

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ