השופטת קבעה כי חקירת המשטרה מנוגדת לנהלים

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוז רוזנברג

בצעד חריג מתח בית משפט השלום לנוער בירושלים ביקורת חריפה על אופן ניהול חקירתו במשטרה של קטין ממזרח ירושלים, אשר זוכה לפני כחודש מאשמת יידוי אבנים. השופטת הצביעה על שורה של ליקויים בחקירת הפרשה ושיאם בשימוש המשטרה במתורגמן כחוקר, שלכאורה ניסה לנצל את מצבו של הקטין להוצאת הודאה.

על פי כתב האישום, בשלהי ינואר 2009 יידה הקטין, אז בן 13, כמה אבנים לעבר אוטובוס אגד שנסע לא רחוק ממקום מגוריו במזרח ירושלים. כתוצאה מכך נופצו כמה מהחלונות ואחת הנוסעות לקתה בהלם. זמן קצר לאחר מכן נעצר הקטין בביתו. בחקירתו הוא הודה אמנם ששהה בקרבת מקום, אולם טען ששיחק עם חבריו ותו לא. במשפט הוצגו כמה עדויות ראייה שהביאו לזיכויו של הקטין מחמת הספק.

בצד הנימוקים לזיכוי, הקדישה השופטת, ד"ר אביטל מולד, חלק ניכר מהכרעת הדין לביקורת על ניסיונותיה של המשטרה לחלץ מן הקטין הודאה במעשה. "איני יכולה שלא להתייחס לדרך בה בוצעה חקירתו של הקטין", כתבה השופטת. בביקורת מתארת השופט רצף של כשלים, אשר החלו במינוי חוקרת שאינה מוכשרת לחקור נוער, מינוי מתורגמן לערבית אשר אינו מוכשר לכך, וכן ביצוע החקירה על ידי המתורגמן, אשר אינו מוכשר לשמש חוקר כלל.

עיקר הביקורת מופנה כלפי ניסיונותיו של המתורגמן לנצל לכאורה את חוסר ניסיונו של הקטין בחקירות משטרה על מנת לחלץ ממנו הודאה. כאשר החוקרת מנתה את זכויות הנער בעברית, תרגם זאת המתורגמן באופן שיוצר אצלו רושם מוטעה, טוענת השופטת. כך, למשל, טען המתורגמן בפני הנער "אתה חייב לדבר", זאת אף שככל חשוד שמורה לו זכות השתיקה.בשלב מסוים החל המתורגמן אף לאיים על הקטין, כדי שיודה בביצוע המעשים. בשלב כלשהו נשען המתורגמן על הקטין והחל לחבוט באגרופו של השולחן כדי שהלה יודה ביידוי האבנים. בשלב מאוחר יותר של החקירה העצים המתורגמן את איומיו: "אתה הולך לראות גיהינום", אמר. "אתה תישאר בכלא ואנחנו נחנך אותך בכלא...אל תגרום לי שאני ארביץ לך...בתמורה לשקרים שלך אני אחנך אותך". בשלב זה החלו האיומים לפעול והקטין חיפש דרך מילוט: "אני חייב לומר מצטער ככה...אפילו אם לא זרקתי?", הוא שואל, "אני לא זרקתי, מה אתם רוצים שאני אגיד שזרקתי?". השופטת קבעה כי ההתנהלות מנוגדת לנוהלי המשטרה, וראויה לבחינה של הגורמים המוסמכים לכך. "העובדה שהקטין לא 'נשבר' ועמד בעקביות אחר חפותו, אין בה כדי להמעיט בחומרתם" של הדברים, היא מסכמת.

עו"ד ורד בירגר, אשר ייצגה את החשוד מטעם הסנגוריה הציבורית, אמרה בתגובה: "השופטת הוכיחה שוב גם בפסק הדין הזה שבית המשפט אמון בראש ובראשונה על זכויותיהם של קטינים". מהפרקליטות נמסר כי "תמליל החקירה, לא היה בידינו במהלך המשפט. הפקת התמליל הייתה פרי יוזמת בית המשפט. אנו כעת לומדים את הכרעת הדין לשם התייחסות והפקת לקחים מהערות בית המשפט ביחס לחקירת החשוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ