חשאי בחמישי |

ארזתן לבד? אתן לסביות? על בידוק פולשני במיוחד בנתב"ג

שתי תיירות לא שיערו כמה בוטה יכול להיות התשאול. בשב"כ סבורים שזה תורם לביטחון, ברש"ת "הפיקו לקחים" | וגם: על המרד שלא היה במכון הביולוגי

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ב-4 ביוני 2011 לפנות ערב הגיעו עורכת הדין עדנה חרותי ואחיה ד"ר רפי חרותי לאולם היוצאים בנמל התעופה בן גוריון. הם ליוו את בת דודתם, קרולין קאהלן, ואת קירה אוסליבן שעמדו לשוב בטיסה ללונדון. קהאלן בת ה-46 היא מנהלת בית ספר בבריטניה, אוסליבן היא מורה בבית הספר ושחקנית בנבחרת פוטבול הנשים של אירלנד. השתיים הגיעו לישראל ארבעה ימים קודם לכן לביקור משפחתי ותיירותי.

במכתב ששלחה למנהל רשות שדות התעופה (רש"ת), קובי מור, ולראש השב"כ, יורם כהן, תיארה עו"ד חרותי את מה שהתרחש בתור לבידוק הביטחוני.

"האורחות התבקשו להציג דרכונים, ואני כמלווה הצגתי תעודה מזהה. לאחר הצגת התעודות, נשאלו האורחות שאלות על מטרת ביקורן בארץ, היכן שהו (הן שהו בביתי) וכו'".

עד כאן מדובר בריטואל המוכר: הבודקים שואלים את השאלות הידועות, והנבדקים משיבים. אך השאלה הבאה שהפנתה הסלקטורית התורנית, שני גולדפרב שמה, לשתי האורחות הנבדקות ספק אם נשאלה אי פעם: "האם יש ביניכן קשרים רומנטיים?" עדנה חרותי אחיה ובמיוחד קאהלן ואוסליבן, שהיא קתולית אדוקה, הוכו בהלם. "אמרתי לסלקטורית, שאיני סבורה שיש לשאלה זו הצדקה ביטחונית", סיפרה ל"הארץ", "ושלדעתי זו שאלה חצופה הפוגעת בצנעת הפרט". כך גם כתבה במכתביה.

אך במקום התנצלות זכו בני משפחת חרותי ושתי האורחות המושפלות לתצוגה כוחנית של אנשי הבידוק הביטחוני, שלא אחת נוהגים כאילו היו אדוני השדה שתפקידם לבוז לנתיניהם ולהשפילם.

"הסלקטורית לא טרחה להשיב, אלא הלכה לאן שהלכה, כשבידיה הדרכונים ותעודתי המזהה, וחזרה לאחר פרק זמן ממושך, כשעמה סלקטורית נוספת מבוגרת יותר", כתבה חרותי, אך לא ציינה את שמה. "הסלקטורית האחרת ביקשה ממני להתלוות אליה הצדה, למספר שאלות. אמרתי לה מיד שאני סבורה שהשאלה שנשאלו אורחותי חצופה, וששאלות מעין אלו גורמות נזק למדינה, והוספתי כי אני סבורה שעליהן להתנצל בפני אורחותי.

"הסלקטורית לא מצאה לנכון להגיב על דברי, היא לא שאלה שאלות נוספות, אך סימנה לגולדפרב להעביר את המזוודות במכונת השיקוף. לאחר השיקוף, שתי הסלקטוריות הורו לאורחותי להעביר את המזוודות לבדיקה ידנית. ניגשתי אתן לבדיקה ידנית. ראיתי שהסלקטורית המבוגרת יותר הורתה לבודק לערוך בדיקה קפדנית במיוחד, שארכה זמן ממושך, הרבה יותר מבדיקות אחרות שנערכו. פתיחת המזוודות והחיפוש בהן נעשו בפומבי ולעיני כל הציבור המחכה בתור לבידוק, תוך פגיעה נוספת בצנעת הפרט".

חרותי אומרת: "כשקראתי על תלונות על ההשפלות שעוברים תיירים בנתב"ג לא האמנתי, או חשבתי שהבדיקות מוצדקות. עכשיו אני מבינה שטעיתי". אמנם עמדתה הפוליטית אינה רלוונטית לעניין, אך הדברים מעניינים במיוחד כשהם באים מבתו של עו"ד יעקב חרותי, איש לח"י וארץ ישראל השלמה, ובעצמה מי שהיתה היועצת המשפטית של תנועת מולדת.

רשות שדות התעופה והשב"כ שלחו לה לפני כמה שבועות מכתבי תגובה. עו"ד תמר טורג'מן מרש"ת ציינה במכתבה, כי "השאלה אינה מקובלת עלינו כלל ועיקר, ועובדי ביטחון אמורים לדעת שאין לשאול שאלות מן הסוג הזה". עוד כתבה, כי הובהר לעובדים ששאלה כזאת אל לה להישאל, "גם אם הם סבורים שהיא עשויה להועיל לבדיקה" וכי לגולדפרב "נערכה שיחת בירור, והעניין טופל בהיבט המשמעתי ולא המקצועי". למרות זאת "לא הגענו למסקנה כי העובדת התרשלה וכי יש לנקוט נגדה צעדים חריפים יותר".

תגובת השב"כ מקוממת במיוחד. היא מטילה את האחריות למה שקרה דווקא על חרותי, משום ש"בחרת שלא לשתף פעולה לעניין הבהרת הקשר בין הנוסעות". עולה ממנה, כי הארגון סבור ששאלה על קשר רומנטי ויחסים בין שתי נשים היא רלוונטית לביטחון המדינה.

בכל מקרה, בשני הארגונים לא התייחסו לשאלת חרותי: "כיצד בדעתכם להתנצל לפני אורחותי ולפצותן על עוגמת הנפש שנגרמה להן. ארשה לעצמי להציע, כי פרט למכתב התנצלות היה ראוי שרשות שדות התעופה תזמינן על חשבונה לביקור נוסף בישראל".

המרד שלא היה

אנשי הוועדים של מכון הביולוגי בנס ציונה אזרו עוז לפני זמן מה והחליטו "למרוד" במנהלם, ד"ר אביגדור שפרמן, השולט במכון ביד רמה זה 15 שנה. במחאה על שאינו מתייחס לדרישותיהם, קרא הוועד ל-300 העובדים שלא לבוא לטקס המסורתי של הרמת כוסית לראש השנה.

שפרמן, ששמו נקשר לפרשה החמורה של ניסוי סודי בחיילים ללא הסכמתם לצורך פיתוח חיסון נגד אנתרקס, ראה בהודעת הוועד התרסה נגד מנהיגותו. בסיוע סגנו, אל"מ (מיל') נתן רוזנבאום, מנהל משאבי אנוש, הפעיל שפרמן מכבש לחצים על חברי הוועד ובעיקר על אלה הנחשבים לעושי דברו ושלח מסרים מרומזים אך תקיפים גם לעובדים.

כמו במקרים קודמים, חברי הוועד והעובדים נתקפו אימה והתייצבו לטקס. שפרמן, זחוח מעוד כניעה של הוועד, הודיע להם, שכל השמועות שנפוצו בעניינו אינן נכונות, ובכך רמז שאין לו כוונה לפרוש בקרוב או לצאת לשנת שבתון.

האמון שמערכת הביטחון נותנת בשפרמן בולט לעין: המכון נתון כעת בעיצומה של תנופת בנייה בעלות של עשרות מיליוני שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בילי ג'ו ארמסטרונג בהופעה. "יש יותר מדי טמטום בעולם"

סולן גרין דיי אחרי פסיקת ההפלות: "מוותר על האזרחות האמריקאית"

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ