ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הנשיא שמעון פרס שיגר היום (ראשון) איגרת תנחומים לראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ובה הביע צער על מותה של אמו, טנזיל ארדואן, בשבוע שעבר. גורמים בסביבתו של פרס ציינו כי שליחת האיגרת הינה "מחווה אנושית" ואין לייחס לה משמעויות מדיניות. עם זאת, בכירים במשרד החוץ אמרו שהדבר נעשה בהמלצתם במטרה לסייע בהפחתת המתיחות בין המדינות.

"הידיעה על פטירת אמך האהובה התקבלה בצער רב", כתב פרס לארדואן. "מניסיוני האישי אני מכיר את תחושת היגון העמוק המלווה את ההתייתמות ואת העצב חסר הגבולות על שאיבדת. אנא קבל את תנחומי העמוקים ואת רגשי ההזדהות בתקופת אבל זו. מי ייתן ותנוח על משכבה בשלום ויבורך זכרה".

מדובר במסר הראשון שמועבר בדרג בכיר בין המדינות מאז גירוש השגריר הישראלי מאנקרה לפני יותר מחודש, בעקבות פרסום דוח האו"ם לבדיקת אירועי המשט לעזה.

ארדואן נושא את ארונה של אמו, אתמול

בתחילת 2009 חל עימות בין פרס לארדואן בפורום בדאבוס שבשוויץ. במהלך פאנל משותף החליפו השניים מהלומות מילוליות בעניין מבצע "עופרת יצוקה" בעזה. לאחר דין ודברים מתוח קם ארדואן ונטש את הפאנל לאות מחאה. העימות בין שני המנהיגים הביא להסלמה במתיחות בין שתי המדינות.

עם זאת, מאז אירועי המשט לעזה היה פרס אחד הגורמים המרכזיים שדחפו להתנצלות בפני טורקיה על הרג 9 הפעילים הטורקים על המאווי מרמרה. פרס אף הציע פעמיים כי הוא יתנצל בפני טורקיה.

בפעם הראשונה, לפני יותר מחצי שנה, הציע פרס להתנצל בפני עמיתו עבדוללה גול, אולם ראש הממשלה נתניהו ושרי השמינייה דחו את ההצעה. בפעם השנייה, לפני כמה שבועות, נתניהו ויתר השרים דווקא הסכימו להצעה לפיה פרס יקיים שיחת טלפון עם ארדואן במהלכה תהיה התנצלות הדדית על אירועי המשט. עם זאת, בפעם הזו היו אלה הטורקים שסירבו להצעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ