הממשלה פועלת להלבין את הבנייה במאחזים

בלחץ המתנחלים ושרי הליכוד, הורה נתניהו להקים צוות שיכשיר את המאחזים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית. לבנת: "המטרה לבחון כיצד להסדיר, לא אם"

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה לשר המשפטים יעקב נאמן להקים צוות משפטנים שיחפש דרכים להכשיר בתים בהתנחלויות שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית. ההוראה יצאה בעקבות לחץ כבד שמפעילים המתנחלים והימין, בשל כוונת המדינה להרוס בחצי שנה הקרובה מאחזים היושבים על קרקע פלסטינית פרטית.

בפברואר השנה החליטו ראש הממשלה, השרים אהוד ברק, משה יעלון ובני בגין, בישיבה עם היועץ המשפטי לממשלה ובכירי הפרקליטות, שהמדינה תהרוס את כל המאחזים היושבים על קרקע פלסטינית פרטית, ותפעל להכשיר בדיעבד בנייה לא חוקית במאחזים והתנחלויות שעל קרקעות מדינה. מזכיר הממשלה צבי האוזר, ויועץ שר הביטחון לענייני התיישבות איתן ברושי, הגישו תצהירים לבג"ץ, עם לוחות זמנים להריסת מאחזים.

ידה של ישראל מושטת לשלום? דברו על זה בפייסבוק

בין היתר, נקבע שכל המאחז גבעת אסף היושב על קרקע פרטית הרשומה בטאבו, ייהרס עד סוף השנה; יהרסו גם חלקים מהמאחזים גבעת הרא"ה, רמת גלעד ובני אדם, עד סוף השנה; עד מאי 2012 ייהרסו בניינים וקרוואנים של 30 משפחות, בג'בל ערטיס סמוך לבית אל; כמו כן, בשל פסיקת בג"ץ, אמור המאחז מגרון להיהרס עד סוף מארס 2012.

הריסת שלושה בתים במגרון ב-5 בספטמבר אותתה למתנחלים שבכוונת הממשלה לעמוד בהתחייבותיה. מאז החלה המתנחלים להפעיל לחץ כבד על ח"כים, שרים וראש הממשלה בעניין זה. בימים האחרונים החלו ח"כים ושרים לסייר במאחזים. השר דניאל הרשקוביץ (הבית היהודי) רמז שלא יישאר בממשלה אם לא יימצא פתרון.

נתניהו

38 שרים בכירים בממשלה וח"כים מחמש סיעות פנו אתמול לנתניהו במכתב ודרשו לשנות את הכללים שקבע, ולפיהם כל בית בהתנחלויות שנבנה על קרקע פלסטינית פרטית - ייהרס. השרים הם אלי ישי, יולי אדלשטיין, דניאל הרשקוביץ, יעקב מרגי ויוסי פלד.

אחרי התערבות השרה לימור לבנת ושרים אחרים בליכוד, אמר שלשום נתניהו, בישיבת שרי הליכוד, שיורה לשר נאמן להקים צוות משפטנים למציאת פתרונות משפטיים להסדרת הבנייה על קרקע פרטית. פתרונות כאלה הן עניין סבוך משפטית, שיחייב שינויים בחקיקה ובנהלים בגדה. בעבר הוציאה הממשלה "צווי תפיסה מסיבות ביטחוניות" לקרקעות פלסטיניות שהוקמו עליהן התנחלויות. ב-1979 פסל בג"ץ נוהל זה. מאז, כל חוות הדעת של פרקליטי המדינה קובעות שאין דרך משפטית להקים בתים על קרקעות פלסטיניות.

המתנחלים טוענים שיש לזה פתרונות אפשריים: בין היתר, לבנות על אדמות "נפקדים", בדומה לבנייה על נכסי נפקדים בישראל, ובמקומות מסוימים לערער על פרטיות הקרקע. טענה אחרת היא שההריסה אינה הפתרון הבלעדי ואפשר לפצות את בעלי הקרקע.

צוות המשפטנים טרם אויש, אך נראה שיכלול משפטנים שאינם שייכים לפרקליטות או לפרקליטות הצבאית. בראיון לערוץ 7 אמרה אתמול לבנת: "המטרה היא לבחון איך להסדיר ולא אם להסדיר, ולעשות זאת ללא רתיעה ממה יגידו ארגוני השמאל. כממשלה אנחנו צריכים למשול באופן נחרץ וגלוי. הרי בכל מקרה הם ידברו". גורם פוליטי אחר אמר ל"הארץ", שגם אם הצוות לא יביא פתרונות משפטיים מקובלים, עבודת הצוות תארך כמה חודשים ותוכל להיות עילה לדחייה נוספת של ההריסות המתוכננות.

בעבר פורסם ב"הארץ" שהממשלה מקדמת גם הסדרה של עפרה ועלי, שנתקעו בשל ריבוי קרקע פרטית שיש בהתנחלויות אלה. עד עתה לא נמצא פתרון משפטי שיאפשר את הסדרת התנחלויות אלו. ייתכן שהצוות החדש יתבקש להסדיר גם את סוגיה זו.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר בתגובה ש"הקמת צוות משפטי לבחינה מחודשת של המאחזים היא הכרח. הסוגיה עוותה לחלוטין על ידי טליה ששון, ממניעים פוליטיים, ולכן דרושה בחינה אובייקטיבית. על נתניהו להנחות את הצוות, כדירקטיבה מדינית ומוסרית, שהריסת הבתים שנבנו בעידוד הממשלה היא מחוץ ללקסיקון".

בינתיים גם פועלת ממשלת נתניהו, באינטנסיביות, להכשיר בדיעבד - במאחזים ובהתנחלויות - בתים שנבנו על אדמות מדינה. זהו מהלך רחב, המבקש להסדיר כמעט את כל מה שנבנה ב-20 השנים האחרונות על אדמות מדינה ובסיוע משרדי ממשלה, בלי שנחתמו תוכנית בניין עיר או הוצאו היתרי בנייה. מתשובות המדינה לשלל עתירות לבג"ץ, על בנייה לא חוקית, עולה כי יש כוונה להכשיר 326 בתי קבע ו-344 קרוואנים בהתנחלויות ומאחזים (ראו תרשים).

הכוונה להכשיר חלק מהמקומות חוללה ויכוחים עזים בן הפרקליטות והיועצים המשפטיים השונים לשרי הממשלה. היועצים המשפטיים טוענים שהכשרת ההתנחלויות כמו ברוכין, רחלים וסנסנה, מחייבת החלטת ממשלה על הקמת יישוב חדש. הממשלה מבקשת להימנע מהחלטה כזו, שיש לה משמעויות מדיניות. השרים מבקשים לקבוע שברוכין יהיה חלק מעלי זהב, רחלים מכפר תפוח, וסנסנה מאשכולות.

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר בתגובה כי "על כל בית בלתי חוקי שהמדינה מחויבת לפנות, הממשלה מכשירה עשרות אחרים בלב השטחים".

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "מדיניות ישראל בנוגע לבניה ביהודה ושומרון עומדת בעינה".

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ