הקבינט אישר: 25 מבריחי סמים ונשק תמורת גרפל

השרים אישרו פה אחד את העסקה לשחרור הישראלי-אמריקאי העצור מיוני. איש מהמצרים לא הורשע ברצח ישראלים. הערכה: גרפל ישוחרר תוך 48 שעות

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
ג'קי חורי

שרי הקבינט המדיני ביטחוני אישרו היום (שלישי) פה אחד את העסקה לשחרורו של האזרח הישראלי-אמריקאי אילן גרפל. במסגרת העסקה, תשחרר ישראל 22 אסירים מצרים, שרובם כלואים על עבירות של הברחת סמים ונשק. איש מהמשוחררים לא הורשע ברצח ישראלים. בנוסף ישוחררו שלושה קטינים מצרים שעצורים בישראל, אך טרם נשפטו.

שרי הקבינט עודכנו כי השלטונות במצרים לא רצו לכרוך את העסקה לשחרור גרפל בסוגיית האסיר הישראלי עודה טרבין. ראש הממשלה הנחה את מערכת הביטחון ומשרד החוץ לעשות את כל המאמצים כדי להביא בהקדם לשחרורו של טרבין, שכלוא במצרים משנת 2000 באשמת ריגול.

במהלך הדיון שמעו השרים סקירות של ראש השב"כ, יורם כהן, ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת אלוף איתי ברון, נציב שירות בתי הסוהר אהרון פרנקו, מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, וכן של נציגי משרד החוץ. בהודעה של לשכת ראש הממשלה, נמסר כי ישראל מודה לממשל האמריקאי על הסיוע הרב שהעניק לשם הגעה לעסקה לשחרור גרפל.

ח"כ ישראל חסון (קדימה), ששימש בעבר כסגן ראש השב"כ, שימש כמתווך הישראלי בעסקה, לצידו של עורך דינו של ראש הממשלה, יצחק מולכו. חסון מונה למשימה לבקשת המצרים ובזכות קשרי העבודה הקרובים שלו עם גורמי הביטחון במדינה. בשבועות האחרונים הוא דילג מספר פעמים לקהיר כדי לדון בתנאים שיאפשרו את שחרורו של אילן גרפל. גורמים מדיניים אמרו אתמול כי הצלחתו של חסון להביא לסיכום העסקה, כמו גם מעורבותה של מצרים בעסקת שליט, תרמו תרומה משמעותית לחימום היחסים עם המשטר הנוכחי בקהיר.

התקשורת המצרית אישרה את הפרטים על העסקה שנרקמה אולם לטענת חלק מאמצעי התקשורת שם, חלק מהאסירים נשפטו על עבירות בעלות אופי ביטחוני. עוד דווח כי העסקה, שתצא לפועל בתוך 48 שעות, היא הגדולה ביותר שהושגה אי פעם בין שתי המדינות. האופוזיציה במדינה הביעה ביקורת על כך שלא כל 81 האסירים המצרים הכלואים בישראל ישוחררו במסגרת העסקה.

התקשורת המצרית דיווחה כי כוחות הביטחון המצריים הגבירו את נוכחותם באזור מעבר טאבה בנוסף להגברת הסיורים על הצירים שככל הנראה צפויה השיירה ובתוכה גרפל לעשות את דרכה עד למעבר הגבול. בשלב זה לא ברור אם גרפל יוטס מקהיר לסיני או שיעשה את כל הדרך ברכב של שירותי הביטחון המצרי. כוחות הביטחון המצריים יקפידו על בדיקת זהותם של כל הנכנסים דרך מעבר הגבול בטאבה או שמי שמגיעים לכפרי הנופש באזור במטרה למנוע כל ניסיון למנוע חדירת גורמים עוניים. בעת ביצוע העסקה יהיו נוכחים מושל דרום סיני הגנרל ח'אלד פודה ומפקד כוחות הביטחון באזור הגנרל מוחמד נג'יב.

במקביל בני משפחתו של האזרח הישראלי הכלוא במצריים עודה תראבין הביעו אכזבה שבנם לא כלול בעסקה ותבעו מראש הממשלה שלא יזניח את העניין לאחר שחרורו של גרפל. עו"ד יצחק מלצר המלווה את המשפחה אמר היום בשיחה ל"הארץ" כי ראש הממשלה הוכיח בשבוע שעבר שהוא יודע לקבל החלטות והגיע הזמן שיקבל החלטה בעניין תראבין.

ח"כ אריה אלדד אמר בתגובה על העסקה לשחרור גרפל כי "מדינת ישראל פושטת רגל מוסרית. אחרי ששחררה מחבלים רצחניים תמורת סוחר סמים היא משחררת סוחרי סמים תמורת אנרכיסט מקצועי שפעל נגד המדינה בבלעין. המדינה מרוקנת מתוכן את כל מושגי החוק והצדק. מחר אולי יציעו שחרור סיטונאי של עובדים זרים שהורשעו בארץ באשמת רצח שוד או אונס, תמורת ישראלים שסחרו בסמים ביפן או בתאילנד".

גרפל עצור במצרים מאז ה-12 ביוני. בתחילה הואשם בריגול, אך לאחר מכן שונה האישום נגדו להסתה, המרדה ופגיעה במבני ציבור בזמן ההפיכה במדינה. בחודשים האחרונים פעלה בעיקר ארה"ב במצרים בניסיון לשחררו. האמריקאים הפעילו לחץ כבד על המצרים, אך ללא הצלחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ