בכיר בקדימה בעקבות האוטוביוגרפיה של רייס: לבני פעלה לסכל הסדר שלום

מזכירת המדינה לשעבר כותבת בזכרונותיה כי לבני אמרה לה לא להתרשם מהצעות אולמרט כי אין לו מעמד ציבורי או יכולת פוליטית להעביר הסכם שלום

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי ורטר

30 חודשים לאחר שסיימו את כהונתם המשותפת ורבת הסכסוכים והמריבות כראש ממשלה ושרת חוץ, שוב מתיחות קשה בין אהוד אולמרט לציפי לבני. הרקע: האוטוביוגרפיה של מזכירת המדינה לשעבר, קונדוליזה רייס, שעומדת להתפרסם בימים הקרובים בארצות הברית. פרקים ממנה כבר דלפו לתקשורת האמריקאית, ובאחד מהם, העוסק ביחסי ישראל והפלסטינים (שקטעים ממנו פורסמו השבוע באתר האינטרנט של "הארץ" על ידי הכתבת נטשה מוזגוביה, י"ו), כותבת רייס כי בפגישותיה הרבות עם מזכירת המדינה דאז, הציעה לה לבני שלא להתרשם יתר על המידה מן ההצעה מרחיקת הלכת שהגיש אולמרט לפלסטינים ולא לקדש אותה, מאחר ש"אין לו שום מעמד בישראל". רייס גם כותבת בספרה כי נדמה לה שלבני אמרה דברים דומים לצד הפלסטיני.

גורם בכיר בקדימה, שעיין בקטעים המדוברים, טוען כי לכאורה, עולה מהם שלבני פעלה במחתרת, מאחורי גבו של אולמרט, בניסיון לסכל הסדר שלום בין ישראל לפלסטינים. לדברי הגורם הבכיר, לבני הבהירה לבני שיחה כי לאולמרט, שהיה לקראת סוף כהונתו כראש ממשלה בגלל החקירות הפליליות בעניינו, אין מעמד ציבורי או יכולת פוליטית להעביר הסכם כה מרחיק לכת בממשלה ובכנסת, וכי מוטב שימתינו שהיא תירש את כיסאו.

האם אולמרט היה יכול להעביר הסכם שלום? דברו על זה בעמוד הפייסבוק של הארץ

גורמים מדיניים ופוליטיים שהיו בסוד המשא ומתן הקדחתני שהתנהל בין נובמבר 2007 (מועד כינוסה של ועידת אנאפוליס) לדצמבר 2008, סמוך לתום כהונתה של ממשלת אולמרט, אמרו אמש ל"הארץ" כי הצעתו של אולמרט שפרטיה פורסמו לא פעם מאז, הייתה כוללת, רצינית, מעמיקה ופרי של עשרות פגישות בינו לבין אבו מאזן. לבני, שניהלה אז מסלול מקביל, מול בכיר הרשות אבו עלא, לא הייתה מודעת לכל פרטי ההצעה שאולמרט הגיש לאבו מאזן. אולמרט מצדו, עדכן ושיתף את הנשיא בוש ואת מזכירת המדינה רייס בכל פרטי הצעתו, שכללה גם בינאום ירושלים והשבת כ-5,000 פליטים לישראל.

כאשר נודע ללבני על ההצעה, כתוצאה מפרסום ב"הארץ" בספטמבר 2008, היא הביעה התנגדות פומבית לשני המרכיבים המדוברים: בינאום השליטה על העיר העתיקה, והחזרת כמה אלפי פליטים למדינת ישראל. רייס מציינת בספרה כי לבני לא הסתפקה בהבעת דעה פומבית, אלא דחקה בה בשיחותיהן שלא לקבל את הצעת אולמרט.

מלשכתה של לבני נמסר אמש כי היא מעולם לא אמרה את הדברים המיוחסים לה לאבו מאזן. "כאשר פרטי ההצעה פורסמו בתקשורת, פנו אל לבני בני שיחה האמריקאים, לא זכור אם זו הייתה רייס או מישהו אחר, ושאלו אותה לעמדתה. לבני, נאמנה לדרכה לומר אותו דבר גם מחוץ לחדר וגם בפנים, הביעה את התנגדותה לשיבת פליטים ולבינאום העיר העתיקה".

מקורביה של לבני הוסיפו כי לאחר שאולמרט הודיע על התפטרותו מראשות הממשלה, הרבו בני שיחה האמריקאים, כולל רייס, להתעניין במצבו הפוליטי, וכי גם נושאים אלה נדונו ביניהן.

לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אולמרט מסרה בתגובה: "ראש הממשלה לשעבר לא ידע ולא הכיר שום פנייה שנעשתה ברשותו או בתיאום איתו, מצדה של ציפי לבני, לממשל האמריקאי או לפלסטינים, על מנת לסכל הגעה להסכם עם הפלסטינים". עוד נמסר מלשכתו, כי "אולמרט הופתע לקרוא על כך בפרסומים האחרונים על אודות ספרה האוטוביוגרפי של קונדליזה רייס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ