סוריה מתעקשת שבאתר שהופצץ לא היה כור גרעיני ומסרבת לביקור פקחי או"ם

משטר אסד ממשיך להתנגד לבקשת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לעמוד על טיבו של האתר בדיר א-זור

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

סוריה עומדת בסירובה לשתף פעולה בחקירת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית
(סבא"א) של תוכנית הגרעין שלה. נציגים של סוריה ושל סבא"א נפגשו בשבוע עבר בוינה,
אך השיחות נקלעו שוב למבוי סתום, וסוריה עדיין עומדת על כך שהאתר בדיר א-זור לא היה
כור גרעיני.

על פי מקורות זרים, האתר הופצץ בידי חיל האוויר של ישראל בספטמבר 2007 והושמד לחלוטין, לאחר שעל פי מידע מודיעיני, טכנאים צפון קוריאנים הקימו שם כור גרעיני להפקת פלוטוניום.

לאחר התקפת הכור סירבה סוריה לאפשר לפקחי סבא"א, על אף שהיא חתומה עמם על הסכמים המחייבים אותה, לבקר באתר ולבדוק את הריסותיו. במקביל, העבירה סוריה את שרידי הכור ההרוס והחומרים שבו לאתרים אחרים, במיוחד למחנות צבא וזאת על פי הערכת
גורמים בסבא"א, כדי להעלים ראיות.

רק בגמר פעילות ההסתרה הזאת, הסכימה סוריה לאפשר לפקחים לבקר פעם אחת במקום. הם נטלו דגימות מהקרקע, מהמים ומהצמחיה ובסופו של דבר גילו שרידים של חומר רדיואקטיבי, שסוריה התקשתה להסביר את המצאותו. סוריה טענה לבסוף שמקורם של השרידים האלה הוא בטילים שנורו והשמידו את הכור. ישראל דחתה את טענות סוריה.

בעקבות פעולות ההסתרה, דרשו פקחי סבא"א לבקר באתרים שאליהם הועברו ההריסות והציוד, אך סוריה מסרבת בעקשנות מאז לאפשר את ביקור הפקחים, בטענה כי מדובר
במחנות צבא ועל פי הסכמי הפיקוח של סבא"א, אין לה זכות לשלוח את פקחיה לאיזורים
המוכרזים צבאיים.

בחודש הבא תתכנס מועצת הנגידים של סבא"א בוינה לישיבה הרבעונית ותדון שוב בתוכנית הגרעין של סוריה. ארה"ב וכמה ממדינות המערב מנסים זה כמה זמן לשכנע את מועצת הנגידים כי תכריז על סוריה כעל "מדינה סוררת" המפרה את מחוייבותיה הבינלאומיות. במאי העבירה סבא"א את הנושא למועצת הביטחון של האו"ם, אך המועצה, שיכולה להטיל עיצומים על סוריה, כמו אלו שהוטלו על איראן מסיבות שונות, לא עשתה כן בשל ההתנגדת של רוסיה וסין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ