וינשטיין מתנגד ליוזמת נתניהו להלבין מאחזים

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מתכוון לסכל את יוזמת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להכשיר מאחזים שנבנו על קרקע פרטית פלסטינית.

לפני שלושה שבועות הכריז נתניהו על הקמת ועדת משפטנים חיצונית לפרקליטות, שתבדוק הכשרה של מאחזים לא חוקיים. הרקע להקמת הוועדה היה לחצים פוליטיים כבדים של חברי כנסת ושרים מהימין.

המדינה התחייבה להרוס עד סוף השנה שורה של מבנים בהתנחלויות. בראש ההתחייבויות ניצב המאחז גבעת אסף, שבו מתגוררות על קרקע פלסטינית מוסדרת בטאבו 25 משפחות. כל 25 הבתים, שנבנו ללא היתרים, אמורים להיהרס עד סוף השנה. במקביל, פסיקת בג"ץ מחייבת להרוס את המאחז מגרון עד סוף מארס. התחייבות נוספת של המדינה נוגעת להרחבה של בית אל, שם המדינה אמורה להרוס שישה מבנים עד יום העצמאות. בשבועות האחרונים פקדו את בית אל כמה שרים וחברי כנסת מהליכוד, והביעו תמיכה במציאת פתרון שימנע את ההריסה.

כדי לצאת מהסבך, החליט נתניהו להקים את הוועדה. סמכויותיה, חבריה, דרכי פעולתה, לוחות הזמנים שלה ומשימותיה לא הוגדרו. מאז ההכרזה, ישנו מאבק מאחורי הקלעים על האישים שיכהנו בה, וכן על גבולות הסמכות שלה.

הקמת הוועדה עוררה ביקורת בפרקליטות המדינה, שם ראו את המהלך כצעד עוקף פרקליטות, שמטרתו למצוא פתרונות משפטיים שיפגעו בקניין הפרטי של הפלסטינים בעלי הקרקעות. בימים האחרונים, בשיחות שניהל היועץ המשפטי לממשלה עם אנשי לשכת ראש ממשלה, הבהיר וינשטיין כי הוועדה לא תוכל לעסוק במבנים שנבנו על קרקע פרטית או במבנים שבג"ץ פסק בעניינם.

לפי מתווה וינשטיין, הוועדה תעסוק בעניינים הקשורים באדמות חקלאיות, וכן על פרוצדורות מנהליות, כמו הצורך בהחלטת ממשלה בהכשרה של מאחזים.

ביום שישי האחרון הודיעו אנשי לשכת ראש הממשלה לראשי המתנחלים כי הישועה לא תגיע מהוועדה. כעת ישנו קרב מאסף על סמכויותיה. למרות עמדותיו הימניות, השר בני בגין פועל בניגוד לעמדת המתנחלים, וטוען כי גזילת קרקע להקמת יישובים הינה מעשה לא מוסרי שאין להסכים לו.

לכל הדיווחים, הפרשנויות והעדכונים - כנסו לדף הפייסבוק של "הארץ"

כפי שהסתמן אמש, ייתכן שהוועדה כלל לא תוקם. ראש מועצת יש"ע, דני דיין, אמר ל"הארץ" כי "לעתים קרובות נדמה שראש הממשלה ויתר על סמכותו לנהל שני גופים השייכים לרשות המבצעת: הפרקליטות והמינהל האזרחי. על השרים לפעול כדי להחזיר את סמכויות הוועדה למתכונת המקורית".

איתות לעתיד לבוא יינתן השבוע, כאשר המדינה תידרש לעדכן על ההכנות להריסת המאחזים, כולל גבעת אסף. עדכון אחר אמור להינתן בבג"ץ בדיון בעתירה שהגיש ארגון "יש דין", המבקש להרוס את כל המאחז עמונה. המדינה גררה רגליים בקביעת עמדתה, ובדיון האחרון הורו השופטים לנציגי המדינה לחזור עם תשובות ברורות. המתנחלים מקווים כי המדינה תחזור בה מהתחייבות ההריסה.

כברירת מחדל, מתכוונים המתנחלים לקדם הצעות חוק פרטיות של יריב לוין וזבולון אורלב, הקובעות כי מי שנבנו בתים על שטחו "בתום לב" יקבל פיצוי בדמות כסף וקרקע חלופית, אך לא את נחלתו המקורית.

ממשרד המשפטים נמסר כי העניין נמצא בטיפול היועץ המשפטי לממשלה.

חיים לוינסון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ