סאיב עריקאת: אהוד אולמרט הציע לנו 100 אחוז מהגדה המערבית

בראיון סיפר עריקאת כי במסגרת המו"מ הציע גם רה"מ לשעבר להחזיר אלפי פליטים לשטח הקו הירוק ולחלק את ירושלים. את ההכרה באונסק"ו הגדיר "ניצחון לאנושות"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

במסגרת המשא ומתן הציע ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לפלסטינים לקבל שטח השווה ל-100 אחוז מגודל הגדה המערבית, להחזיר אלפי פליטים לשטח הקו הירוק, לחלק את ירושלים ולהקים מועצת חכמים שתנהל את המקומות הקדושים – כך טען הבוקר (חמישי) ד"ר סאיב עריקאת בראיון לרדיו א-שמס.

"לא דחינו את ההצעות של אולמרט", הסביר עריקאת, "הגשנו לקונדוליסה רייס הערות והצעה משלנו, אבל בינתיים אולמרט הסתבך בפרשיית השחיתות, ובחירות נערכו בארה"ב ובישראל. אני יודע בוודאות שרייס הגישה לממשל אובמה מסמך בן 11 עמודים שמסכם את המצב ואת ההצעה של אולמרט, אבל מתעלם מההצעה שלנו. לכן הגעתי לוושינגטון אחרי הבחירות בארה"ב וביקשתי שכל משא ומתן שיתקיים מעתה יתחיל מהנקודה בה הפסקנו. אבל נתניהו השליך את הכל לפח והתעלם מהסיכומים", הוסיף.

עריקאת ציין כי למרות המשך בניית ההתנחלויות, צילום לווייני שסופק לו על ידי גורמים אירופיים מראה שהשטח הבנוי בהתנחלויות, כולל באזור ירושלים, עומד על 1.1% אחוז משטח הגדה המערבית, ולכן הדרישה הפלסטינית לנסיגה מכל שטחי הגדה עד לגבולות 4 ביוני 1967 היא דרישה לגיטימית. בנושא הפליטים אמר: "לא מדובר בטובה שישראל מעניקה לפלסטינים. על פי החוק הבינלאומי, הסוגייה אמורה להיפתר על ידי ועדה בחסות האו"ם שתעניק לפליט את האפשרויות לפתרון".

אולמרט נפגש עם עבאס, בירושלים ב-2008

בראיון גם התייחס עריקאת לאפשרות של פירוק הרשות ואמר כי "בהנהגה הפלסטינית מתנגדים להפוך למינהל אזרחי עבור ישראל, ולא יסכימו להתנהל בצורה כזו." עוד האשים עריקאת את ממשלת ישראל בהתנהלות הדומה לזו של מאפיה: "הכספים שישראל מקפיאה הם כספים שלנו, ומדובר בגניבה של ממש."

על הפנייה לאו"ם אמר כי "הפלסטינים ממשיכים בתהליך ההכרה במועצת הביטחון ובכל המוסדות באו"ם" ואת ההחלטה להכיר בפלסטין באונסק"ו הגדיר כ"ניצחון לאנושות". עריקאת גם הבהיר כי הפלסטינים יתנגדו להכרה בישראל כמדינה יהודית, וציין כי הרשות כבר הכירה בישראל ב-1994. עוד לדבריו, הרשות תתנגד לכל חילופי אוכלוסין עם ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ